Dedić: Neugodni mirisi na Marišćini su značajno smanjeni, potvrđuju to i mještani!

Obzirom da neke okolnosti poput primjerice kvalitete otpada i predviđene vlage u otpadu nisu u skladu s planiranim, najzahtjevnije je optimizirati proizvodni proces i prilagoditi ga stvarnim uvjetima, rekao je Dedić.

Viškovo – U protekla dva mjeseca nad poslovanjem Ekoplusa i Centrom provodio se sustavni inspekcijski nadzor radi pojave neugodnih mirisa i opravdanog nezadovoljstva mještana. Iako se poslovanje odvija u skladu sa svim izdanim dozvolama i svim zakonskim aktima Republike Hrvatske, Centar ne smije imati bilo kakav negativan utjecaj na kvalitetu života u Viškovu i zato se rješavanju tog pitanja posvetilo na svim razinama, kazao je direktor Ekoplusa Josip Dedić na današnjoj tiskovnoj konferenciji održanoj u Županijskom centru za gospodarenje otpadom Marišćina.

>> Ipak je bio ozbiljan: Župan Komadina Općini Viškovo ponudio većinski udio u Ekoplusu i brigu oko Marišćine

Posljednjih dana i tjedana Marišćina je ponovo (ili – još uvijek) vruća tema u javnosti, a na nedavnoj Županijskoj skupštini oporbeni vijećnici iz protesta upravo zbog neriješenih problema Centra napustili su sjednicu, dok je župan Komadina uputio kritike vodstvu tvrtke Ekoplus iz kojih se moglo iščitati da je moguća smjena direktora Dedića.

Kako je izvijestio Dedić, na posljednjoj sjednici Skupštine Ekoplusa donesena je odluka kako će se putem neovisne tvrtke ovlaštene za praćenje stanja okoliša izvršiti sve potrebne analize u objektima i okolišu ŽCGO Marišćina i provoditi kontinuirani 24-satni monitoring rada ŽCGO Marišćina, kako bi se utvrdio uzrok učestale pojave neugodnih mirisa. Odabir navedene neovisne tvrtke provest će se kroz postupak nabave putem Općine Viškovo, a trošak usluge monitoringa pokrit će svi suvlasnici Društva sukladno vlasnički udjelima. Tome treba dodati da je Marišćina još uvijek u garantnom periodu, samim time i pod nadzorom izvođača radova i ugovaratelja projekta.

– Usporedo s inspekcijskim kontrolama, Ekoplus je provodio i svoje interne provjere svakog pojedinog procesa proizvodnje jer postrojenje je projektirano za rad u određenim uvjetima i u takvim uvjetima postiže određene rezultate i ne predviđa značajniju pojavu neugodnih mirisa, dok je praksa ipak nešto drugo. Obzirom da neke okolnosti poput primjerice kvalitete otpada i predviđene vlage u otpadu nisu u skladu s planiranim, najzahtjevnije je optimizirati proizvodni proces i prilagoditi ga stvarnim uvjetima, rekao je Dedić.

Objasnio je kako je, s namjerom da se eliminiraju kao mogući uzročnici pojave neugodnih mirisa, izvršena kompletna regeneracija bio filtra, promijenjen je način prekrivanja odlagališta i uvedena su dodatna tretiranja odlagališta kao i učestalije čišćenje boksova za sušenje otpada u odnosu na propisanu dinamiku, dok se postrojenje mehanike čisti svaki dan. Dodatni nadzor uveden je i nad svim procesima uređaja otpadnih voda. Slijedom primjedbe inspekcijskih službi, u postupku je nabava nove mjerne postaje dok je tijeku postavljanje vodene zavjese na obodu odlagališta. U tijeku je i izvedba projekta zelene barijere.

– Preporučen način odvojenog mjerenja utroška energije posebno za biološki, posebno za mehanički dio procesa do isteka garantnog perioda SCADA sustava nije moguće provesti. Postojeći sustav koji upravlja svim procesima nema takvu mogućnost, a bilo kakva izmjena utjecala bi na valjanost garancije pa su u skladu s time dodijeljeni i rokovi za prilagodbu. Planira se implementacija novog softverskog rješenja i u tijeku je postupak pripreme kako bi se koncem listopada, po isteku garantnog perioda moglo odmah prijeći na novi sustav. U posljednjih desetak dana od kako se intenzivno provode sve navedene aktivnosti pojava neugodnih mirisa je bitno smanjena, a tu informaciju potvrđuju i mještani s kojima djelatnici Ekoplusa kontaktiraju. Konačan cilj je da se pojava neugodnih mirisa u naseljima u potpunosti eliminira, zaključio je Dedić.