Edukativna radionica za prijavu projekata na Riječki program lokalnog partnerstva – Građanima pojašnjen postupak izrade i prijave projekta

Kao uvjeti uspješne prijave projekta istaknuti su devetomjesečni rok realizacije projekta, obavezan doprinos lokalne zajednice, bilo kroz donacije ili volonterski rad od najmanje 10% u odnosu na odobrena sredstva RPLP-a, kao i prezentiranje konkretne vizije kojom se problem ili potreba mogu riješiti i zadovoljiti.

Rijeka – Jučer je u Gradskoj vijećnici održana radionica s ciljem edukacije i motiviranja građana za prijavljivanje projekata za Riječki program lokalnog partnerstva.

Radionica je organizirana povodom aktualnog natječaja za novi ciklus prijava projekata u sklopu Riječkog programa lokalnog partnerstva, koji je otvoren do 30. studenog. Edukaciju je vodio Igor Bajok iz udruge Smart, koja od početka provođenja Riječkog programa lokalnog partnerstva sudjeluje i pomaže u odabiru i provedbi projekata te surađuje s Direkcijom za mjesnu samoupravu u provedbi programa građanskih inicijativa.

Riječki program lokalnog partnerstva omogućava građanima Rijeke, udrugama, mjesnim odborima i neformalnim grupama da svoje ideje vezane uz uređenje manjih javnih površina koje su u potpunom vlasništvu Grada Rijeke, provedu u praksi uz proračunsko sufinanciranje. Grad će odabrane projekte sufinancirati sukladno njihovim prijavnicama i karakteristikama, pri čemu je maksimalan iznos potpore po projektu 40 tisuća kuna.

Zainteresirani su se građani upoznali s procesom pisanja projekta, ispunjavanja prijavnih i proračunskih obrazaca te ostalim uputama i savjetima koji će olakšati dokumentacijski dio prijave. Bajok je građane upoznao i s kriterijima za odabir projekata koji će se sufinancirati, a koje razmatra neovisno tročlano povjerenstvo, kao što su povezivanje i solidarnost lokalne zajednice, uključivanje što većeg i raznovrsnijeg broja aktera (udruga, donatora, medija), realnost i održivost projekta, jasno unaprjeđenje i izravna dobrobit za određenu skupinu stanovništva i slično. Kao uvjeti uspješne prijave projekta istaknuti su devetomjesečni rok realizacije projekta, obavezan doprinos lokalne zajednice, bilo kroz donacije ili volonterski rad od najmanje 10% u odnosu na odobrena sredstva RPLP-a, kao i prezentiranje konkretne vizije kojom se problem ili potreba mogu riješiti i zadovoljiti. Također, projekt ne smije zahtijevati lokacijske, građevinske ili slične dozvole. Tijekom cijelog vremena rada na projektu, spomenuta Direkcija pružit će svu potrebnu tehničku, stručnu i savjetodavnu asistenciju.