Fabijanić i Boras Mandić: Za Primorsko-goransku županiju je brodogradnja od sistemskog značaja i nema alternative

Na upit misli li da uprava treba podnijeti ostavku, župan Zlatko Komadina koji je jutros sudjelovao na sastanku s premijerom i ključnim ministrima, odgovorio je da je njihova odgovornost neupitna te ako nisu u stanju iznaći rješenja iz ove situacije onda trebaju odstupiti.

Rijeka – Izražavamo punu podršku opravdanim zahtjevima radnika „3.maja“ koji legitimnim akcijama traže isplatu svojih plaća te još jednom pozivam upravu Uljanika i Vladu RH da hitno iznađu održivo rješenje ne samo za podmirenje obveza prema radnicima već i nastavak proizvodnje na Kantridi, poručili su na današnjoj redovnoj konferenciji za novinare predsjednik Županijske skupštine Erik Fabijanić i zamjenik župana Marko Boras Mandić.

Fabijanić je također prenio novinarima da je župan Komadina rano jutros krenuo u Zagreb na sastanak u Vladi gdje također traži hitno rješavanje krajnje ozbiljne situacije u riječkom brodogradilištu. Podsjetio je također da već skoro godinu dana PGŽ upozorava da bi se mogla desiti upravo ovakva situacija, a potom su i Gospodarsko-socijalno vijeće te predstavnička tijela Grada Rijeke i Županije na tematskim sjednicama donijeli konkretne zaključke kojim traže održiva rješenja i nastavak proizvodnje na „trećemajskim“ navozima.

– Za nas je brodogradnja i „3.maj“ industrija od sistemskog značaja i nema alternative. PGŽ će podržati svaki prijedlog ukoliko osigurava dugoročan razvoj 3. maja na osnovama daljnjeg tehničko-tehnološkog razvoja, tržišnog iskoraka i očuvanja radnih mjesta, naglasio Fabijanić te dodao kako se Vladu ne može amnestirati od odgovornosti jer je prema kupoprodajnom ugovoru kojim je prepustila za kunu riječko brodogradilište Uljaniku bila dužna nadzirati klauzule tog ugovora.

Zamjenik župana Marko Boras Mandić rekao je kako se očito brak između Uljanika i 3.maja pokazao promašajem, te da su za današnje stanje na riječkim navozima odgovorni u prvom redu uprave i Uljanika i 3.maja. Dodao je da bi gašenjem 3.maja, Rijeka i cijela Županija mogle zatvoriti jednu povijesnu knjigu industrije ovoga kraja, a to se mora pod svaku cijenu spriječiti.

Za to vrijeme, župan Zlatko Komadina sudjelovao je na sastanku s premijerom i ministrima u Zagrebu, tražeći hitna rješenja za stanje u riječkom 3. maju. Novinarima je prenio da sastao s ministrom Horvatom na jednom malo iscrpnijem razgovoru i kratko s premijerom Plenkovićem i ministrom Marićem.

– Ono što mogu reći je da sam dobio uvjeravanja da se radi na održivom i zakonitom rješenju vezano uz restrukturiranje ali i isplatu plaća, te moram reći da sam optimist, izjavio je Komadna.

Na novinarsko pitanje je li dobio potvrdu o pronađemo rješenju za isplatu plaće za srpanj, odgovorio je da je u tijeku traženje modela te da bi prema onome što mu je rekao ministar Horvat ono trebalo biti pronađeno u relativno kratkom vremenu.

– Ministar Horvat mi je dokumentirao i pokazao nebrojenu prepisku između šefa komisije za tržišno natjecanje i za restrukturiranja i njega osobno te vidim da se trudi naći održivo rješenje. Predložio sam Vladi da reagira sa kriznim menadžmentom kroz skupštinu dioničara. Vlada tu ima aktivnu ulogu s obzirom da se radi o ogromnoj izloženosti državnih novaca do sada, a kako stvari stoje i od sada, rekao je Komadina.

Na upit misli li da uprava treba podnijeti ostavku, odgovorio je da je njihova odgovornost neupitna te ako nisu u stanju iznaći rješenja iz ove situacije onda trebaju odstupiti.

– Ne mogu vjerovati da ćemo ugasiti jednu tradicionalnu industriju kao što je brodogradnja i tradiciju Hrvatske. Prema tome očekujem aktivu ulogu Vlade. Jer Vlada je ta koja ima instrumente i financijske i pravne. Znači može gospodarski djelovati. To su iznosi kojima ne može djelovati niti jedna lokalna samouprava niti netko treći. Odgovornost je Uprave svakako. Međutim, ako Vlada može onda i mora potegnuti neke poteze i mjere i mislim da će se naći rješenje za ovu plaću. Važnije je od toga je dugoročno rješenje kroz prihvaćanje plana restrukturiranja i kroz održivost brodogradnje i u Puli i u Rijeci, zaključio je Komadina.