FOTO Arctic – od morske pahuljice do ledene lavine

Poduzetnička priča koja je počela 2003. godine s mobilnim klizalištem u Rijeci, a narasla na 55 klizališta u Hrvatskoj, Sloveniji i BiH

Više od 250 projekata raznih klizališta je iza njih, a samo ove sezone stvaraju klizališta po cijeloj Hrvatskoj, od Vrsara do Pašmana, od Iloka do Varaždina, ali i u Nizozemskoj, Rumunjskoj i BiH

Rijeka – Morska pahuljica nam je bila prva. Smislio sam joj ime, a prije toga dogovorio s Gradom Rijekom partnerstvo i postavljanje mobilnog klizališta na Gatu Karoline Riječke. I bilo je to prilično avanturistički u to vrijeme – klizalište tik do mora! Tako svoju uspješnu poduzetničku priču počinje prokurist riječke tvrtke Arctic, Denis Ventin. No, nakon te davne 2003. godine, broj Arcticovih klizališta je rastao, a danas su postala gotovo nezaobilazan božićno-novogodišnji dekor, Hrvati jednostavno vole klizati. Danas riječka obiteljska tvrtka Arctic stoji iza velike većine klizališta u Hrvatskoj, a stvaraju ih u obliku srca, s toboganom, s ledenom stazom ili bez, mobilna ili fiksna, okrugla, ovalna, kvadratna, natkrivena šatorom ili ne, uz trgovački centar ili uz more, uz skijalište ili na glavnom gradskom trgu… Kakvo god klizalište naručitelj poželio, u Arcticu će ga osmisliti, projektirati, proizvesti i uz to napraviti – pravi led!

– Da, radimo samo s pravim ledom jer smatramo da sve te alternativne ledene plohe, na primjer sintetičke ploče za klizanje, nikako ne mogu nadomjestiti umjetno hlađeni led. Prije svega nije ista tehnika klizanja, znate onaj šum kad klizaljke paraju led? Eto, nema toga, nema onog pravog feelinga božićnog ugođaja, pojašnjava Ventin. A on svojim naručiteljima, a onda i svim posjetiteljima klizališta želi ponuditi kompletno iskustvo. Zato mu je jako važan i estetski moment. Stoga u svojim proizvodnim halama, koje se prostiru na 2.000 m2, sami proizvode montažne kućice i ogradne sustave jer ne stavljaju istu ogradu, primjerice, na klizalište uz more ili u Gospiću i Kninu. Žele da ljudi dođu na njihova klizališta, uživaju i u onom što rade, ali i u onom što vide.

Uz Denisa, u Arcticu radi i supruga Sanja te sin Leo koji koordinira projekte. U svom “drugom životu”, Leo se bavi glazbom u rock grupi Black room. Dok se tijekom proljetnih i ljetnih mjeseci oprema održava, popravlja, kontaktiraju potencijalne naručitelje, proizvode novu opremu, u ovo doba, tijekom kasne jeseni i zime, Arctic postaje prava košnica. Jedini u Hrvatskoj i okruženju izrađuju klizališta po principu “ključ u ruke”, od ideje preko projektiranja do montaže pa treba pripremiti pedesetak klizališta – cijevi, rashladni uređaji, ogradni sustavi, kućice, kabeli… U ovom trenutku imaju na zalihi gotovo 20.000 m2 rashladnih podloga, 6,5 kilometara raznih ograda za klizalište, više od 5 tisuća pari klizaljki, oko 250 pomagala za klizanje i 130 tisuća litara rashladne tekućine, potrebne za stvaranje i zamrzavanje leda.

Ove zime Arctic radi 55 klizališta u Hrvatskoj, Sloveniji i Bosni i Hercegovini! Ilok, Poreč, Osijek, Šibenik, Metković, Županja, Plitvice, Opatija, Duga Resa, Sarajevo, Pohorje… Na njihovim klizalištima kliže se u Istri, Slavoniji, Dalmaciji, Lici… Primjerice, u Zagrebu i okolici rade 9 klizališta, sigurno su Zagrepčane osvojili kad su osmislili i kompletno odradili prvi Ledeni park na Tomislavcu. Ventin spominje kao posebno zanimljiv projekt Klovićeve dvore, divan i poseban urbanistički izazovan ambijent. Posebno je ponosan što ove godine, u suradnji sa splitskom Turističkom zajednicom, rade Ledeni park Đardin u splitskom Strossmayerovom perivoju. I taj je projekt zahtjevan – park je velik, razveden, žele očuvati zelene površine i uklopiti klizalište u prostor pa će ga napraviti u dva dijela koja će spajati ledene staze. Nije mala stvar kad ti je uz bok Dioklecijanova palača, a Grgur Ninski nadgleda poslove, šali se Ventin.

Tome treba dodati još 15-ak klizališta u Rumunjskoj, Portugalu i Nizozemskoj! A da bi sve funkcioniralo besprijekorno, nakon postavljanja klizališta, Arctic brine u svakom detalju. Stoga je već nekoliko godina ekskluzivni zastupnik za jugoistok Europe talijanske tvrtke Roxa, svjetski poznatog proizvođača klizaljki. Uz to, zastupnici su i svjetski poznatog proizvođača strojeva za obradu leda, talijanske tvrtke Engo.

Arctic je do sada odradio 250 raznih projekata na raznim lokacijama. Ventin ih sve smatra jednako važnim jer je svih 15 djelatnika (plus barem još toliko sezonskih radnika) jednako angažirano od ideje, projektiranja, proizvodnje potrebnih dijelova do montaže i demontaže, bilo da rade manje klizalište od 100 m2 ili ono olimpijskih dimenzija na kojem se održavaju europska natjecanja, kao prošle godine u sarajevskoj Skenderiji.

A planovi Arctica? Pa, najprije trebaju “preživjeti” idući vikend, kada imaju pravi ispit iz organizacije – u ta dva dana isporučit će i montirati 14 klizališta! No, i dugoročni planovi su konkretni – u Europu su se probili i počeli izvoziti, jedna su od snažnijih tvrtki u EU koja se bavi tom vrstom posla, Denis Ventin je definira kao metalnu i zabavnu djelatnost. A sada kreću u daljnje širenje. Prve su na redu zemlje Beneluxa, pregovori sa stranim partnerima već su u tijeku! A onda, tko zna – ako su uspjeli postaviti svoja klizališta u Nizozemskoj, iz koje dolaze najbolji svjetski brzi klizači i klizačice na ledu, onda možda uspiju prodati i led Eskimima!