FOTO Centar za obavješćivanje „985“ Rijeka započeo je danonoćno raditi prije točno 40 godina

FOTO Centar za obavješćivanje „985“ Rijeka započeo je danonoćno raditi prije točno 40 godina

Branko Ljubanović, kasnije načelnik Centra 112, u komunikacijskom centru 985

Od rujna 1991., do siječnja 1992. godine na području cijele regije oglašeno je ukupno 179 uzbuna. 2. siječnja 1992. raketirano je područje, između Škrljeva i Kukuljanova, pri čemu nitko nije stradao, jer su rakete pale na raskršće, gdje se u tom trenutku nitko nije nalazio.

Karta korištena u Domovinskom ratu

Rijeka – Centar za obavješćivanje „985“ Rijeka, započeo je danonoćno raditi 11. lipnja 1979. godine, sa zadaćom otkrivanja i praćenja svih događaja koji ugrožavaju ljude i materijalna dobra ili na bilo koji način utječu na normalan život i rad građana, a u slučaju rata, praćenja djelovanja neprijatelja iz zraka, kopna, mora ili nuklearno kemijsko bioloških udara.

Danas se u uredima Centra za obavješćivanje, nalazi stalni postav, Zbirke Domovinskog rata, PPMHP »U obrani domovine«. U neposrednoj blizini postava nalazi se prikriveni ulaz u atomsko sklonište, u kojemu je posebno uređen obavještajni centar. Sklonište se prostire na otprilike 300 kvadrata, a sačinjava ga ukupno 10 prostorija, a u to se ubrajaju i prostori za cjelodnevni boravak: kuhinja, spavaonica i wc.

Sklonište

Riječki centar za obavješćivanje, od srpnja 1991. godine. zapovijeda i koordinira motrenje i obavješćivanje na području cijele regije, od Paškog mosta do Čabra, od Ogulina do Umaga. Početkom Domovinskog rata u tajnosti skloništa, izrađivani su planovi obrane i razmjenjivane informacije sa svim subjektima vezane za obranu. U vrijeme Domovinskog rata, zadaća centra, bila je pratiti neprijateljska djelovanja u zraku, moru i kopnu, uz dosta snalaženja. Radara tada nije bilo, te su organizirane motrilačke postaje, gdje su ljudi raspoređeni na tim zadaćama, procjenjivali brzinu i smjer leta neprijateljskih zrakoplova, te informacije o tome, dojavljivali u centar. Informacije motrilačkih postaja, bile su ključne za donošenje odluka, o davanju uzbuna u čitavoj regiji.

Planšeta za praćenje zračne situacije

Od rujna 1991., do siječnja 1992. godine na području cijele regije oglašeno je ukupno 179 uzbuna. 2. siječnja 1992. raketirano je područje, između Škrljeva i Kukuljanova, pri čemu nitko nije stradao, jer su rakete pale na raskršće, gdje se u tom trenutku nitko nije nalazio. Motrilačke postaje, ukupno su dojavile 2.149 podataka o letovima neprijatelja, na području regije, koji su dalje javljani, zapovjedništvu PZO-a, te ostalim centrima za obavješćivanje, u smjeru naleta neprijateljskih zrakoplova. U Centru za obavješćivanje, u tim trenucima, znalo je biti dvadesetak profesionalnih i pričuvnih djelatnika, koji su radili danonoćno u tri smjene.

Županijski Centar za obavješćivanje „985“, nakon Domovinskog rata, prelazi u mirnodopski način rada, te u siječnju 2005., mijenja broj telefona u 112 i preimenovan je, u Operativno-komunikacijski centar za hitne službe.

Centar Za Obavješćivanje „985“ Rijeka

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

Tekst i fotografije: Damir Batistić