FOTO Đir Rijekom – Što nam grafiti poručuju o ‘šporkom starom gradu’

Grafitima njihovi autori izražavaju svoje mišljenje, stavove, iskazuju ljubav ili mržnju, ukrašavaju ili unakazuju zgrade, ali i dalje je velikom broju građana nejasno jesu li grafiti umjetnost ili vandalizam.

Rijeka – Prolazeći Rijekom, kada obratimo pozornost, možemo naići na poveći broj grafita na zgradama, što napuštenim, što naseljenim, oko škola,  na asfaltu i u parkovima. Najveći broj njih uglavnom su potpisi grafitera i crtkarije, razni simboli, no ima i onih uz koje se imate potrebu zaustaviti. Grafitima njihovi autori izražavaju svoje mišljenje, stavove, iskazuju ljubav ili mržnju, ukrašavaju ili unakazuju zgrade, ali i dalje je velikom broju građana nejasno jesu li grafiti umjetnost ili vandalizam.

Veliki broj grafita usmjeren je direktno političarima, gradonačelnicima, osobama na čelu nogometnih klubova u većini hrvatskih gradova, pa toga ne izostaje ni u Rijeci. Jedan od primjera je grafit „Dolje Obi“, kojim grafiter jasno daje do znanja koje je njegovo stajalište vezano uz riječkog gradonačelnika. Često se prolazeći Rijekom može naići na grafite navijačke skupine Armada u kojemu odaju počast riječkom nogometnom klubu i iskazuju netrpeljivost prema vladajućima.

Neki grafiti su snažni, kratki i jasni poput: „Brate, probudi se“ u Starom gradu, „Mrzim cajke“, „Misli se vide“, „Jebeš sistem“ kod OKC Palach i „Postojiš“ u pothodniku u Križanićevoj ulici. Kada smo kod tog pothodnika, mnogi bi se složili da izgleda puno bogatije i ljepše od kada je prepun grafitima jer nije naglasak stavljen na uništavanje javnog dobra već ispunjavanje prostora raznolikim i šarenim crtežima. Tako se mogu naći filozofski grafiti u kojima se spominje i Nietzsche, zanimljivi portreti, kao i oni koji potiču na građanski aktivizam. Jedan od njih je zaokruženo „Tu baci“ strelicom pokazujući na kantu za smeće.

Aktivističkih grafita ima i na drugim mjestima, kod OKC-a Palach jedan je nastao zahvaljujući Smoqua festivalu, a šalje poruke o ljubavi, patrijarhatu i seksualnosti, dok se kod kazališta Ivana pl. Zajca mogu naći dva natpisa vezana uz vegetarijanstvo i veganstvo. Na jednom dijelu zgrade nalazi se: „Ne jest meso!“,  a na drugom dijelu: „Riba je meso!“, čime grafiter želi iskazati svoje prehrambeno stajalište i odvojiti fisketarijanstvo od vegetarijanstva. Izražavanje ljubavi putem grafita nije neobična pojava, pa se nerijetko nailazi na grafite u obliku srca, tekstove pjesama, poruke upućene određenoj osobi i rođendanske grafite. Grafiteri iznose dio svoje osobnosti, pokazuju romantičnu stranu koju možda ne mogu izreći uživo ili bunt koji izražavaju prema društvenoj strukturi.

Pomoću grafita, veliki dio onih iza spreja želi se izraziti na sebi svojstven način, pa se može reći da je individualno i poimanje grafita. Bili oni umjetnost ili vandalizam, kako za koga, neizbježni su i sastavni dio Rijeke.