FOTO Sajam stipendija privukao brojne studente – Prosječna stpendija 950 kuna, a prima ju svaki četvrti student

Na sajmu, koji se uz Rijeku održao i u Zagrebu, sudjelovalo je tridesetak izlagača iz Primorsko-goranske županije, drugih dijelova Hrvatske i inozemstva koji su predstavili više od 10 tisuća dostupnih programa stipendiranja i široku ponudu studijskih programa.

Rijeka – Brojni studenti okupili su se danas na Sajmu stipendija i visokog obrazovanja na riječkom Kampusu, osmišljenom s ciljem predstavljanja studentima mogućnosti stipendiranja i drugih oblika financijske potpore za studiranje, studijskih programa, a predstavljena je i šira obrazovna ponuda dostupna srednjoškolcima, studentima i mladim profesionalcima za visoko obrazovanje u Hrvatskoj i inozemstvu.

Na sajmu, koji se uz Rijeku održao i u Zagrebu, sudjelovalo je tridesetak izlagača iz Primorsko-goranske županije, drugih dijelova Hrvatske i inozemstva koji su predstavili više od 10 tisuća dostupnih programa stipendiranja i široku ponudu studijskih programa.

Inače, prema podacima istraživanja Eurostudenta, stipendije kao izvor prihoda za pokrivanje troškova studija navelo je nešto manje od četvrtine hrvatskih studenata (23 posto), pri čemu prosječan iznos stipendija za studij u Hrvatskoj iznosi 949 kuna mjesečno. Visoka učilišta dodjeljuju najviše iznose stipendija (u prosjeku 1.375 kuna mjesečno), hrvatska ministarstva u prosjeku dodjeljuju 908 kuna mjesečno, dok jedinice lokalne samouprave dodjeljuju stipendije u najnižim iznosima (u prosjeku 765 kuna mjesečno).

Istraživanje EUROSTUDENT V je pokazalo kako su stipendije izrazito neravnomjerno raspoređene među onima koji ih dobivaju pa tako studenti sveučilišnih studija znatno češće primaju stipendiju u odnosu na studente stručnih studija. Visoki udio redovitih studenata koji ne plaćaju školarinu prima stipendiju (36 posto), dok izvanredni studenti (koji plaćaju školarine) ne primaju gotovo nikakav oblik stipendije. Izrazito visok udio studenata koji živi u studentskom domu prima stipendiju (53 posto).

Nadalje, studenti koji su završili gimnaziju češće primaju stipendije u odnosu na studente koji su završili strukovne srednje škole. Izrazito visoki udio studenata koji su prvi put upisali studij s 21 godinom i više ne primaju stipendije (93 posto). Slično vrijedi i za studente koji imaju djecu jer njih 91 posto ne prima stipendije. Time je ovo istraživanje identificiralo ranjive skupine studenata koje imaju izazove u pronalaženju dostatnih prihoda za pokrivanje troškova studija.

Sajam Stipendija I Visokog Obrazovanja U 2018. Godini

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank