Hanekeove srijede u Art kinu

”U posljednjih dvadesetak godina Michael Haneke nametnuo se kao jedan od najintrigantijih europskih filmaša koji je britko secirao europsku kulturu, napose u kontekstu buržujske klase te propasti njezinih vrijednosti i uporišnih mitova,” ističe Dejan Durić.

Rijeka – U srijedu, 17. listopada u 19 sati filmom Skriveno započinje ciklus Hanekeove srijede koji će u šest tjedana omogućiti publici ponovni susret s omiljenim naslovima ovog redatelja. Ciklus će predstaviti profesori i filmski kritičari Boris Ružić i Dejan Durić.

U prvom filmu, Skriveno, s Juliette Binoche u glavnoj ulozi, gotovo zaboravljena tajna iz djetinjstva izaziva kaos u životu samozadovoljnog francuskog intelektualca te se zadire duboko u pitanja krivnje, komunikacije i namjerno potisnutih sjećanja. ”Uvodi se motiv imigranata, drugih rasa i kultura, čime se povezuje osobno i nacionalno kroz nekadašnji kolonijalni odnos Francuske i Alžira. Možda je time krivnja pojedinca povezana s krivnjom zajednice,” ističe Durić.

Bijela vrpca enigmatično je remek-djelo koje u crno-bijeloj tehnici prikazuje začetak nacizma fokusirajući se na djecu koja žive u malom selu u kojem se neprestano događaju neobične stvari za koje ne postoji objašnjenje. Haneke je ovim pomaknutim i izazovnim filmom osvojio publiku, a donio mu je i prvu Zlatnu palmu, te Zlatni globus za najbolji strani film.

U filmu Ljubav Haneke se na mirniji i tiši način ponovno hvata u koštac s građanskom klasom prikazujući dugogodišnju ljubavnu priču Georgea i Anne. Film je osvojio Oscara za najbolji strani film, a u Art-kinu se može pogledati 31. listopada.

Ciklus se nastavlja i u studenom, pa publika tako 7. studenoga može vidjeti jedno od njegovih ranijih ostvarenja, Funny Games, a 21. studenoga Bennyjev video, dva filma u kojima se Haneke bavi otuđenom i pomaknutom mladeži te tegobama koje prolaze u razdvajanju stvarnosti i fikcije. Potonji film donosi uznemirujuću priču o tinejdžeru koji snima video ubojstva koje je počinio te biva impresioniran snagom alijenacije koju film i video mogu izazvati. Kontroverzne Funny Games bave se sličnom temom, a u njima dvojica tinejdžera drži cijelu jednu obitelj kao taoce kako bi igrali s njima sadističke igra koje im donose bolesno zadovoljstvo. Film je učvrstio Hanekeov status kao jednog od najvećih autora svoje generacije, no u isto je vrijeme pokrenuo debatu u vezi nasilnih tema, sadizma i utjecaja koji bi oni mogli imati na publiku.

Film Učiteljica glasovira dobio je nagradu žirija na filmskom festivalu u Cannesu, a u Art-kinu se prikazuje u srijedu, 14. studenog. Haneke u njemu ponovno zadire u kontroverzne omjere romanse i sadizma, a intenzivno djelo posebno se ističe snažnom izvedbom Isabelle Huppert

”U posljednjih dvadesetak godina Michael Haneke nametnuo se kao jedan od najintrigantijih europskih filmaša koji je britko secirao europsku kulturu, napose u kontekstu buržujske klase te propasti njezinih vrijednosti i uporišnih mitova,” ističe Dejan Durić.

Ulaznice možete kupiti na blagajni Art-kina, koja se otvara svakog dana sat vremena pred početak prve projekcije te se zatvara s početkom posljednje projekcije u danu, te na web stranici ulaznice.hr.