Izložba Pozdrav iz Rijeke: Prvo predstavljanje razglednica prikupljenih u Muzeju grada Rijeke

Izložba je podijeljena u nekoliko cjelina: povijest razvoja razglednice, povijest razglednice u riječkom kontekstu, pojam Fiume, razglednice s prizorima dijelova grada kao što su Fiumara, Riva, Korzo, Jadranski trg, Sušak i Trsat, zatim Gradske vedute, Panorame, Znamenite građevine, Hoteli i Gradski park.

Rijeka -Izložbom Pozdrav iz Rijeke / Un saluto da Fiume, koja će svoje otvorenje doživjeti u Muzeju grada Rijeke sutra, u četvrtak 18. prosinca u 19 sati,  prvi put se predstavljaju razglednice prikupljene u fundus Muzeja, a nastale su u rasponu od 1890-ih do 1960-ih godina.

– Zbirka je tematski raznolika. Na izložbi će se predstaviti razglednice tematski vezane uz Rijeku i njeno okruženje, donoseći nam vizure grada, ulica, trgova, Rijeku promatranu iz različitih kutova i različitih pristupa promociji, od turističkih i gospodarstvenih do političkih. Premda se izložbom prije svega nastoji predstaviti građa Zbirke, pokušalo se dočarati i riječki ambijent s kraja 19. / početka 20. stoljeća koji se rekonstruira iz prizora s razglednica, također iz zvukova jučerašnjega gradskog života, koji su za potrebe izložbe posebno priređeni, javili su iz Muzeja o izložbi čija je autorica Marija Lazanja Dušević.

Izložba je podijeljena u nekoliko cjelina: povijest razvoja razglednice, povijest razglednice u riječkom kontekstu, pojam Fiume, razglednice s prizorima dijelova grada kao što su Fiumara, Riva, Korzo, Jadranski trg, Sušak i Trsat, zatim Gradske vedute, Panorame, Znamenite građevine, Hoteli i Gradski park.

– Povezuje ih učestalo isticanje pojma Fiume. To je  ime grada, za mnoge veličanstvena riječ koja u djeliću sekunde evocira minula vremena. Fiume uključuje niz asocijacija, vrijednosti i simbola stopljenih u pojam koji ima zaseban status na cijelom području Austro-Ugarske Monarhije, također evocira minula vremena, donosi nostalgični prizvuk Rijeke, zlatnog doba povijesti grada koje se dijelom poklapa sa zlatnim dobom razvoja razglednica. Povijesna uloga izloženih razglednica može se iščitati u njihovoj komunikacijskoj i turističkoj komponenti, propagandi i marketingu, političkoj propagandi te socijalnom aspektu. One su zbližavale ljude raznovrsnih nacionalnih pripadnosti, upućujući na njihovu različitu kulturu i etnička obilježja, što je bilo posebno zanimljivo za Austro-Ugarsku Monarhiju, poručili su iz Muzeja o izložbi koja ostaje otvorena do 16. prosinca.

Radionica Pošalji mi kartolinu

U sklopu izložbe biti će održana edukativno-likovna radionica za djecu Pošalji mi kartolinu, od 22. listopada do 16. prosinca. Radionica je namijenjena djeci od 5 do 15 godina. Njezina je namjera razvijanje i poticanje kreativnosti i likovnog stvaralaštva uz individualan pristup, te upoznavanje s poviješću Rijeke. Naglasak je na upoznavanju postupka slanja tradicionalnog medija razglednice. Djeca će dobiti priliku osmisliti razglednicu, razvijajući likovni senzibilitet i sposobnost samostalnog izražavanja. Također će moći poslati virtualnu e-razglednicu te usporediti tradicionalni sa suvremenim pristupom slanja. U teoretskom dijelu radionice, polaznici će uz stručno vodstvo kustosa, upoznati povijest  razglednice, te  tehnologiju njene izrade.

Voditeljice radionice su Rafaela Ban i Marija Lazanja Dušević. Cijena je 15 kuna po osobi (uračunati su razgledavanje izložbe, vodstvo, materijal, poštanski troškovi za slanje razglednice). Prijave na adresu: marija.lazanja@muzej-rijeka.hr ili tel. 051/351-092