Kako će izgledati pametna naselja budućnosti? Odgovor bi mogla dati suradnja Sveučilišta i županijske razvojne agencije

Sveučilište će izraditi model primjenjiv u stvarnosti, po kojem bi se uskoro mogla početi graditi pametna naselja u Rijeci i županiji.

Rijeka – Kako ćemo živjeti u (bliskoj) budućnosti, kada pametna tehnologija bude neizostavni dio svih područja našeg života? Kako će izgledati pametna naselja za nove generacije, u kakvim će se inteligentnim stanovima odgajati djeca za pet ili deset godina?

Odgovor na ta pitanja trebao bi dati projekt čiju su realizaciju danas dogovorili i ugovorom ovjerili Regionalna razvojna agencija Primorsko-goranske županije i Sveučilište u Rijeci. Naime, na Rektoratu su rektorica Snježana Prijić Samaržija, predstojnik sveučilišnog Centra za podršku pametnim i održivim gradovima Saša Drezgić  i ravnatelj RRA Vedran Kružić potpisali memorandum o suradnji koji se odnosi na funkcije pametnih naselja u skladu s koncepcijom pametnih gradova.

– Sporazumom o pametnoj specijalizaciji Primorsko-goranska županija je podržala pet područja u kojima se Sveučilište namjerava specijalizirati, ali suština tog dokumenta je transformacija znanja i znanstveno-istraživačke ekspertize u realna rješenja kao odgovore na aktualna društvena pitanja. Značaj sveučilišta u svijetu ne mjeri se samo prema uspjehu znanstvenog rada ili ocjenama studenata, već i prema pozitivnom utjecaju na zajednicu, kazala je rektorica Prijić Samardžija, dodavši kako je Centar za podršku pametnim i održivim gradovima jedan od mlađih centara Sveučilišta u Rijeci, ali je već pokazao iznimne rezultate, koji se kvalitetno primijenjuju i u lokalnoj samoupravi.

Župan Zlatko Komadina kazao je kako je Rijeka već odavno postala prepoznatljiva u prakticiranju rješenja pametnih gradova te dodao da vjeruje da će ovaj projekt omogućiti preslikavanje i primjenu tih rješenja i u ostale županijske općine i gradove.

– Digitalna Hrvatska ne može biti samo u velikim gradovima nego i u ruralnom prostoru, a s obzirom da imamo ljude koji mogu, hoće i znaju, očekuje uspješnu suradnju, kazao je Komadina.

Kako je istaknuto na tiskovnoj konferenciji, interes Javne ustanove Regionalne razvojne agencije PGŽ je dobiti artikulirane i tehnički provedive okvire za provedbu potencijalnog projekta pametnog naselja u okvirima strateške odrednice razvoja koncepta „Pametna regija PGŽ“ dok je interes Centra za podršku pametnim i održivim gradovima Sveučilišta u Rijeci istražiti nove poslovne modele u području najma i izgradnje stanova iz okvira koncepta pametnih naselja te proširiti svoje znanstveno-stručne aktivnosti u područje praktične pripreme projekata pametnih naselja.

Pojednostavljeno, Sveučilište će izraditi model primjenjiv u stvarnosti, po kojem bi se uskoro mogla početi graditi pametna naselja u Rijeci i županiji. U sklopu toga će provesti analizu s prijedlogom poslovnih rješenja u vezi s inovativnim modelima najma ili kupovine stanova iz okvira koncepta pametnih naselja, inovativnim modelima financiranja izgradnje projekata pametnih naselja, analizom specifičnih rizika projekta pametnih naselja, modelom nabave projekta pametnih naselja te grubom procjenom ukupnih životnih troškova projekta pametnog naselja u svrhu procijene financijskog jaza.

– Atraktivnost lokacije, mogućnost zapošljavanja na poslovima višeg dohotka u naprednim sektorima, vibrantna kulturna scena, mogućnost korištenja najnovijih tehnologija, prilika za život u otvorenom i tolerantnom okruženju, dostupnost i efikasnost javnih usluga, kvaliteta obrazovanja i  društvenih sadržaja u kombinaciji s dostupnim stanovanjem u pametnim naseljima, kombinacija su koja našu regiju iznova uvrštavaju na europsku mapu regija  poželjnih za život, kazao je Kružić, dodavši da je nužno kvalitetnije promišljanje i ubrzavanje razvoja gradova i regije, adekvatno digitalnom dobu budući da „uskoro nećemo moći govoriti o pametnim gradovima, jer će taj model razvoja biti jedini mogući“.

– Inovativni projekti i korištenje novih tehnologija učinit će život kvalitetnijim. Nova rješenja testirat će se kroz pilot projekte i njihova će praktična primjena biti primjer ostalim regijama. Industrija pametnih specijalizacija razviti će kvalitetna radna mjesta i privući građane na sudjelovanje u kreiranju i korištenje alternativnih rješenja u svakodnevnom životu, rekao je Kružić.

Istaknuo je kako ovim projektom pametnih naselja „šaljemo otvoreni poziv te postavljamo izazov,  pozivajući inovativne tehnološke kompanije da sudjeluju u razvoju pametnih naselja, čime stječemo preduvjete za otvaranje novih, atraktivnih, dobro plaćenih radnih mjesta, razvojem sektora pametnih gradova – 1. nove industrije 21.stoljeća“. Poručio je i kako će – uz javni i privatni sektor te akademsku zajednicu – ključnu riječ imati i građani koji će biti stvarni korisnici budućih pametnih naselja.

– Građani su ti koji će reći je li naš projekt uspio ili nije, jesmo li ispunili zadane ciljeve, jer oni su ti koji će živjeti u stanovima koji bi trebali biti rezultat ovog projekta i oni će biti ti koji će morati osjetiti blagodati višeg standarda života ostvarenih ovim projektom, zaključio je Drezgić, zahvalivši Kružiću na inicijativi za projekt i ravnatelju Agencije za javno-privatno partnerstvo Damiru Juričiću kojeg je nazvao „motorom“ čitavog projekta.