Kako stvoriti kvalitetnije uvjete za život u Gorskom kotaru? Treća radionica fokusirala se na zdravstvo i demografsku obnovu

Zaključak je da su deficitarna zanimanja (stolari, kuhari i konobari) nedovoljno privlačna mladima, te se predlaže kontinuirani rad na brendiranju ovih poslova, te prilagodbi programa potrebama konkuretnih sektora.

Mrkopalj – U organizaciji općine Mrkopalj i Javne ustanove „Regionalna razvojna agencija Primorsko-goranske županije“ održana je 3. radionica o razvoju Gorskog kotara na temu obrazovanja, zdravstva i kvalitete života. U uvodnom izlaganju zamjenik župana Petar Mamula, kao i prezentatori podloga za raspravu, Edita Stilin, pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje, Đulija Malatestinić, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i Vedran Kružić, ravnatelj RRA PGŽ, ustvrdili su da se čine veliki napori za stvaranje kvalitetnijih uvjeta za život u Gorskom kotaru.

Istaknuto je da postojeći strateški dokumenti razvoja lokalnih zajednica, regije i Republike Hrvatske na odgovarajući način sagledavaju problematiku razvoja Gorskog kotara i definiraju velik broj poticajnih mjera i aktivnosti. Vođena je konstruktivna rasprava na temu razvoja suradnje obrazovnog sustava i poduzetništva, kreiranja kvalitetnih i privlačnih obrazovnih programa u skladu s potrebama poduzetništva, nastavka zavidnih ulaganja u obrazovnu infrastrukturu zadržavajući visoki standard koji danas omogućava PGŽ u suradnji s JLS-ovima. Zaključak je da su deficitarna zanimanja (stolari, kuhari i konobari) nedovoljno privlačna mladima, te se predlaže kontinuirani rad na brendiranju ovih poslova, te prilagodbi programa potrebama konkuretnih sektora.

U segmentu zdravstva, sagledani su zabrinjavajući statistički demografski pokazatelji te je ponovljena preporuka poticanju preventive i odgovornog zdravstvenog ponašanja. Iako se u odnosu na ostale subregije stječe dojam da je dostupnost zdravstvene zaštite manja nego drugdje, podatak vara zbog specifičnosti terena i niske gustoće naseljenosti relativno velikog područja. U Gorskom kotaru nastoje se zadovoljiti propisani standardi opremljenosti prostora i kadrovske ekipiranosti zdravstvenih ustanova, a zalaganjem Županije osiguran je i određeni nads tandard, naročito u palijativi. Županiji je cilj ujednačiti pokazatelje razvoja na cijelom teritoriju i učiniti da ona ostane jednom od najrazvijenijih u Hrvatskoj. Stoga mjere koje se namjeravaju dostaviti nadležnom ministarstvu ne smiju biti odraz isključivo političkih stavova, već otvoriti mogućnosti predstavnicima svih sektora – gospodarskog, akademske zajednice i civilnog društva.

Zaključeno je da izglasani Zakon o brdsko planinskim područjima pretpostavlja okvire djelovanja koji bi se trebali dodatno konkretizirati Programom mjera. Ova i dvije prethodno održane radionice koje je Regionalna razvojna agencija PGŽ organizirala na temu gospodarstva, poljoprivrede i turizma, energetike, infrastrukture i resursa, te kulture i društva,  ostvarile su svoj cilj potaknuvši dionike (predstavnike lokalnih i regionalnih vlasti, znanstvenih i potpornih institucija, gospodarstvenike i lokalno stanovništvo) na predlaganje konkretnih i kvantificiranih prijedloga sastavnica programa.

Isključivo suradnjom JLS i ostalih dionika biti će moguće kvalitetno definirati mjere koje će doprinijeti uspješnosti. Odabir prioritetnih aktivnosti doprinijeti će, na duži ili kraći rok, kvaliteti i standardu života koji trebaju zaustaviti odlazak stanovništva iz Gorskog kotara. Pametna specijalizacija, suradnja i podrška poduzetništvu bez kojeg nema razvoja, poticanje gospodarskih grana koje bi trebale biti nositelji budećeg razvoja omogućiti će naseljavanje ovog prostora, što je apsolutni priroritet u ovom trenutku.

Pozivu na sudjelovanje odazvalo se 25 predstavnika zainteresiranih dionika – predstavnika lokalnih i regionalnih vlasti, obrazovnog sustava, Zavoda za javno zdravstvo, potpornih institucija.