Lokalna samouprava na sastanku o mogućnostima EU sufinanciranja projekata gospodarenja otpadom

Naglasak sastanka bio je na zadacima koje će jedinice lokalne samouprave trebati provesti u 2018. godini. To su: zatvaranje i sanacija odlagališta otpada, donošenje planova gospodarenja otpadom JLS (tamo gdje ih nema), donošenje odluka o načinu pružanja javne usluge, osiguranje potrebne infrastrukture za odvojeno prikupljanje (reciklažna dvorišta, spremnici, vozila i sortirnice) te edukativno informativne aktivnosti.

Rijeka – Državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike Mile Horvat i tajnica Kabineta ministra Irena Relić jučer su u Rijeci, u konferencijskoj sali Transadria, održali sastanak s predstavnicima jedinica lokalne samouprave. Ministarstvo je bilo inicijator sastanka a Primorsko-goranska županija regionalni organizator. Cilj sastanka bio je predstaviti mogućnosti sufinanciranja projekata gospodarenja otpadom sredstvima fondova EU, a vezano uz predstojeće obaveze koje će jedinice lokalne samouprave trebati ispuniti u narednom razdoblju do 2023. godine.

Državni tajnik Horvat okupljenim predstavnicima gradova i općina iznio je što Ministarstvo trenutno čini na planu gospodarenja otpadom te što će sve u Republici Hrvatskoj trebati poduzeti kako bi se ispunile obaveze preuzete ulaskom u članstvo Europske unije. Jedna od obaveza države, a time i cjelokupnog društva je do 2020. godine postići da se 50% ukupnog otpada reciklira. Trenutno je ostvareni postotak 27%. Neuspjeh u ostvarenju postavljenog cilja može polučiti sankcije od strane EU.

Naglasak sastanka bio je na zadacima koje će jedinice lokalne samouprave trebati provesti u 2018. godini. To su: zatvaranje i sanacija odlagališta otpada, donošenje planova gospodarenja otpadom JLS (tamo gdje ih nema), donošenje odluka o načinu pružanja javne usluge, osiguranje potrebne infrastrukture za odvojeno prikupljanje (reciklažna dvorišta, spremnici, vozila i sortirnice) te edukativno informativne aktivnosti. Prioritetne aktivnosti za županije su pomoći JLS preko svojih regionalnih agencija u pripremi projekata za EU sufinanciranje.

Irena Relić najavila je natječaje na koje će JLS moći kandidirati projekte vezane uz zbrinjavanje otpada, od kojih se prvi odnosi na izgradnju i opremanje reciklažnih dvorišta, potom za nabavku spremnika, natječaj vezan uz edukaciju vezanu uz zbrinjavanje otpada, natječaj za izgradnju sortirnica otpada te kompostana. Istaknula je da se zapravo ne radi o natječajima u klasičnom smislu u kojima se odabiru samo neki a odbacuju drugi projekti, već će biti odobreno sufinanciranje svim projektima koji zadovolje uvjete natječaja. Na raspolaganju za projekte vezane uz zbrinjavanje otpada, u ovom operativnom programu (2014. -2020.g.) bit će na raspolaganju ukupno 475 milijuna Eura.

Irena Relić je naglasila da EU više neće odobravati sredstva ni za što što ima veze s miješanim komunalnim otpadom (crne kante, plohe za miješani komunalni otpad,…). U diskusiji, je istaknut problem rješavanja imovinsko-pravnih odnosa terena na kojima se grade objekti infrastrukture vezani uz sortiranje i zbrinjavanje otpada i zatražena pomoć Ministarstva. Bilo je riječi i o posebnostima otoka vezanim uz zbrinjavanje otpada. Na sastanku je najavljena izmjena Zakona o gospodarenju otpadom. Jedinice lokalne samouprave i županije pozvane su da se uključe u javnu raspravu kako bi izmjene polučile što bolje rezultate.