Obersnel: Povećanje cijene vode bilo je nužno, no Riječani i dalje plaćaju puno jeftiniju vodu nego Opatijci

Kako je izračunao riječki gradonačelnik, Opatijci će nakon „pojeftinjenja“ vode plaćati 220,94 kune za 10 kubika vode, dok će riječke obitelji nakon poskupljenja istu količinu vode plaćati 165,40 kuna, „odnosno bit će za 55,54 kune manji od računa opatijske obitelji“.

Rijeka – Riječani će i dalje vodu plaćati manje nego Opatijci, sukus je odgovora gradonačelnika Vojka Obersnela na vijećničko pitanje Predraga Miletića koji je iznio kako je cijena vode za riječke obitelji u prosjeku povećana za dvadesetak kuna odnosno za 13 posto te upitao je li to povećanje cijene za građane i poslovne subjekte bilo nužno potrebno

– U Opatiji se od 1. maja cijena vode smanjila, iako je Opatija grad koji je po svojim izvorištima vode prilično siromašan i koji je prije vodu uvozio iz Ilirske Bistrice, a sada je kupuje od Rijeke. Za razliku od Opatije, grad Rijeka je prebogat vodom, a cijenu vode povećava, rekao je Miletić.

Obersnel je kazao kako je ovo prva izmjena, odnosno povećanje dijelova cijene vodnih usluga koji su prihod Komunalnog društva Vodovod i kanalizacija kao isporučitelja, od njihova formiranja u 2011. godini.

– U izračunu sastavnih dijelova cijene tijekom 2011. godine bila je planirana količina isporučene vode gotovo 15 milijuna „kubika“ za gotovo 83.000 korisnika, čime se prihod od javne vodoopskrbe trebao ostvarivati u iznosu od gotovo 74 milijuna kuna. Planirano se ne ostvaruje te se kontinuirano evidentira i bilježi pad u prodaji vode. Usporedbe radi, u prošloj godini je, unatoč povećanom broju korisnika, količina prodane vode iznosila tek nešto više 13 milijuna kubičnih metara za nešto više od 85.500 korisnika. Čak i uz količine koje KD Vodovod i kanalizacija d.o.o. isporučuje drugim isporučiteljima, ovo Društvo ostvaruje prihod od 67,3 milijuna kuna. Time prihodi od obavljanja djelatnosti javne vodoopskrbe i javne odvodnje nisu više dostatni za zadržavanja postojećeg standarda u pružanju usluga vodoopskrbe i odvodnje, a niti za pokriće troškova poslovanja prije svega vezanih uz održavanje sve većih sustava javne vodoopskrbe i javne odvodnje te drugih posljedičnih troškova dogradnje sustava, rekao je Obersnel, kazavši kako su dodatni razlog potrebe za višom cijenom vode rast troškova električne energije te građevinskih radova.

Objasnio je i kako se na liburnijskom području novim cjenikom naknada za razvoj, koja se obračunava po „kubiku“ isporučene vode i na koju se ne obračunava porez na dodanu vrijednost, smanjuje za 1,92 kune, ali se uvodi varijabilni dio cijene za pročišćavanje koji iznosi 0,84 kuna. Time se ukupna varijabilna cijena „kubika“ vode i odvodnje sa svim javnim davanjima smanjuje za 0,97 kuna. Istovremeno se povećava ukupni fiksni dio za 5,62 kn, zbog uvođenje nove cijene za pročišćavanje otpadnih voda, koji se obračunava svim korisnicima kao mjesečni paušal s uključenim porezom na dodanu vrijednost.

– Spomenutim izmjenama ne smanjuje se prihod isporučitelja vodnih usluga namijenjen održavanju postojećih sustava, već se on, naprotiv, povećava. Smanjuje se dio koji je isključivo namijenjen dogradnji sustava i to za realizaciju novih razvojnih zahvata, odnosno investicija. Istina je kako će se izmjenom cjenika od 1. svibnja u konačnici opatijskim obiteljima kod potrošnje od 10 kubičnih metara vode ukupni račun za vodne usluge vodoopskrbe i odvodnje smanjiti za 4,09 kuna, jer će on iznositi 220,94 kuna, umjesto dosadašnjih 225,04 kune. No, istovremeno je to i nadalje veći iznos od iznosa računa kojeg će sada za istu količinu potrošene vode i za iste vodne usluge plaćati riječke obitelji. Usporedbe radi, račun riječke obitelji kod iste potrošnje od 10 kubika vode i odvodnje iznosit će po izmjeni cjenika od 1. travnja 165,40 kuna, odnosno bit će za 55,54 kune manji od računa opatijske obitelji. Svakako je za istaknuti da će građani Rijeke, unatoč povećanju cijene još uvijek plaćati znatno nižu cijenu vodnih usluga, nego građani Opatije, kazao je Obersnel.