Palijativna skrb u županiji – Godišnje se skrbi za oko 1.100 pacijenata, odnosno oko trećine umrlih osoba

U proteklom jednogodišnjem periodu su u palijativnu skrb uključena 1093 nova pacijenta, što čini oko trećine broja ukupno umrlih u PGŽ.  Prosječno trajanje uključenosti u palijativnu skrb za protekli jednogodišnji period je 62 dana. 

Rijeka – Održana je 11. sjednica Savjeta za zdravlje PGŽ, a na dnevnom redu bili su konstituiranje novog saziva Savjeta, izvješće o rezultatima na području palijativne skrbi u PGŽ za protekli jednogodišnji period te predstavljanje i uloga JU Regionalna razvojna agencija PGŽ u prijavi i provedbi EU projekata. Sjednici je prisustvovala i pročelnica UO za zdravstvo Đulija Malatestinić.

Članica Savjeta, prof.dr.sc. Karmen Lončarek, prezentirala je izvješće o rezultatima palijativne skrbi. Istaknula je važnost uvođenja upotrebe elastomerskih pumpi u palijativnoj skrbi koje kroz petodnevni period kontinuirano otpuštaju analgetik u krvotok pacijenta. Također, ponovno je uvedena upotreba A5 uputnica koje podrazumijevaju konzultaciju obiteljskog liječnika i specijalista bez prisutnosti pacijenta.

Na Zavodu za palijativnu medicinu KBC Rijeka osnovano je radno mjesto kliničke supervizorice za psihosocijalnu podršku zdravstvenim radnicima koji svakodnevno rade s umirućim pacijentima te je tako u prošireni tim uključena diplomirana bioetičarka, dr. sc. Marta Dajana Carti.

Uz već postojeće posudionice u riječkom prstenu, na Krku te u Gorskom kotaru, osnovana je i velika posudionica pomagala za nepokretne osobe u Rijeci.

Dionici palijative u Primorsko-goranskoj županiji od 2016. godine zajednički razvijaju informatičku aplikaciju za upravljanje i odlučivanje u palijativnoj skrbi, CISPAL (Centralni informatički sustav za palijativu). U proteklom jednogodišnjem periodu su u palijativnu skrb uključena 1093 nova pacijenta, što čini oko trećine broja ukupno umrlih u PGŽ.  Prosječno trajanje uključenosti u palijativnu skrb za protekli jednogodišnji period je 62 dana.

Ravnatelj Regionalne razvojne agencije PGŽ Vedran Kružić predstavio je agenciju te njezine temeljne funcije koje su aktivno sudjelovanje u strateškom upravljanju regionalnim razvojem, privlačenje investitora i promocija regionalnog gospodarstva, podrška razvoju klastera i poduzetničkih ekosustava, razvoj koncepta “PGŽ – pametna regija” te priprema i provedba programa i EU projekata. Osim toga, agencija je koordinator provedbe Strategije pametne specijalizacije na Sveučilištu u Rijeci.

Što se tiče EU projekata, agencija aktivno prati EU natječaje te identificira projektne ideje na regionalnoj i lokalnoj razini, daje podršku javnopravnim tijelima i javnim ustanovama s područja PGŽ u prijavi na EU projekte, provodi županijske razvojne programe, daje podršku u provedbi EU projekata te organizira razne edukativne aktivnosti.

Što se tiče sektora zdravstva, Regionalna razvojna agencija PGŽ ostvarila je suradnju s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo PGŽ te Domom zdravlja PGŽ, promovirala je razvojne projekte iz područja zdravstva putem Kataloga investicija PGŽ, surađivala je s Medicinskom školom u Rijeci u prijavi na EU natječaj u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija te s Medicinskim fakultetom na projektu EIT Health s ciljem razvoja EIT Health Huba unutar EIT Regional Innovation Scheme za 2019. godinu.