Pola stoljeća “Glagoljice” – Ovih se dana obilježava 50 godina od otvaranja poznate izložbe Sveučilišne knjižnice Rijeka

Ova jedinstvena i značajna izložba, koju Sveučilišna knjižnica čuva u svom prostoru, prati kronološki tijek razvoja pisma glagoljice i nastanka glagoljskih spomenika (kameni, rukopisni, tiskani spomenici i freske), koji svjedoče o njegovom povijesnom kontinuitetu na području Istre i sjevernoga Jadrana, kolijevke hrvatske pismenosti, na kojemu je pismenost prisutna gotovo tisuću godina.

Rijeka – Sveučilišna knjižnica Rijeka prigodnom će svečanošću, koja će biti održana ove srijede, 5. prosinca 2018. u 12 sati, obilježiti zlatni jubilej kulturno- povijesne izložbe ”Glagoljica” – 50. godišnjicu od njezina otvorenja 30. prosinca 1968. godine.

Ova jedinstvena i značajna izložba, koju Sveučilišna knjižnica čuva u svom prostoru, prati kronološki tijek razvoja pisma glagoljice i nastanka glagoljskih spomenika (kameni, rukopisni, tiskani spomenici i freske), koji svjedoče o njegovom povijesnom kontinuitetu na području Istre i sjevernoga Jadrana, kolijevke hrvatske pismenosti, na kojemu je pismenost prisutna gotovo tisuću godina – od ćirilometodske misionarske akcije u IX. stoljeću, do posljednjega svjedočanstva o upotrebi glagoljskog pisma u XIX. stoljeću.

U obilježavanju ove značajne obljetnice Sveučilišna knjižnica naglasak želi staviti na autore izložbe: prvenstveno akademika Branka Fučića, a zatim Vandu Ekl i Igora Emilija te na značaj otvorenja izložbe u povijesnom kontekstu — povodom 25. godišnjice priključenja Istre, Rijeke i kvarnerskih otoka matici domovini, kojom prigodom je izložba i bila otvorena.

Svečanost se održava u sklopu u sklopu obilježavanja 45. obljetnice Sveučilišta u Rijeci i 385. obljetnice visokoga obrazovanja u Rijeci. Program obilježavanja vrijednog jubileja ove značajne izložbe se sastoji od četiri predavanja o autorima izložbe, predstavljanja portala glagoljica.hr Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu i izložbe fotografija Petra Trinajstića o životu i radu Branka Fučića pod nazivom “Akademik iz kontejnera – Ki je Branko Fučić?”