Posljednji poziv kreativcima za projekt vrijedan 10 tisuća eura – Osmislite interpretacijsko rješenje za Riječke tunele

Tema intervencije je špiljski medvjed, a cilj je iznenaditi i impresionirati posjetitelje veličinom i fizičkom snagom špiljskog medvjeda. Za provedbu će se odabrati tri najadekvatnija idejna i inovativna rješenja.

Rijeka – Još sutra do podneva, dakle petka 8. veljače do 12 sati, otvoren je poziv predstavnicima kreativne industrije da osmisle interpretacijsko rješenje za Riječke tunele. Ovaj javni poziv, koji je „odaslao“ Prirodoslovni muzej Rijeka, provodi se u sklopu projekta „Innocultour“, a predviđen je nagradni fond u iznosu od 10 tisuća eura. Za provedbu će se odabrati tri najadekvatnija idejna i inovativna rješenja.

Projekt Innocultour, financiran od strane programa Italija-Hrvatska 2014.-2020., ima za cilj identificirati nove oblike integracije između kulturne baštine, turističke ponude i kreativnih industrija. Cilj projekta je pridonijeti uravnoteženijem teritorijalnom razvoju koristeći manje poznata mjesta kulturnog i prirodnog naslijeđa kao pokretača te aktivno uključivanje kreativnih industrija, lokalnog stanovništva, dionika posvećenih zaštiti i promociji prirodne i kulturne baštine.

– Prirodoslovni muzej Rijeka planira u sklopu ovog projekta nadograditi i unaprijediti dijelove stalnog postava u muzejskim prostorima u Rijeci i Brodu na Kupi te na odabranim prirodoslovno značajnimlokalitetima, promovirajući pritom vrijedne prirodne znamenitosti i važnost biološkeraznolikosti u njima inovativnim informatičko-tehnološkim rješenjima, poručili su iz Muzeja, dodavši kako se TunelRi pokazao kao idealno mjesto za interpretaciju i promociju krškog područja.

Prirodoslovni muzej Rijeka planira napraviti intervenciju u dijelu Tunela u kojem se interpretira podtema “Daleka prošlost“, koja se odnosi na univerzalan obrazac traženja skrovišta, odnosno zakloništa u podzemlju, kroz primjere zaklanjanja u geološkoj prošlosti (ledena doba), kada su skrovište od nepovoljnih vremenskih uvjeta u potpuno ili djelomično podzemnim staništima tražile brojne životinjske vrste, među kojima je na našem području značajno spomenuti špiljskog medvjeda (Ursus spaeleous), špiljskog lava, golemog jelena, vunastog nosoroga, izumrlo govedo (Bos primigenius), sitne sisavce, ali i čovjeka.

Tema intervencije je špiljski medvjed, a cilj je iznenaditi i impresionirati posjetitelje veličinom i fizičkom snagom špiljskog medvjeda, ganuti ih i naglasiti krhku ravnotežu u kojoj je u prirodi osiguran opstanak pojedinih vrsta, kod njih potaknuti osjećaje angažiranosti i žaljenja da je špiljski medvjed kao vrsta nepovratno izgubljen, osvijestiti osjećaj odgovornosti za opstanak drugih živih bića te potaknuti na potragu za više informacija o špiljskom medvjedu, oledbama, izumiranju i zaštiti bioraznolikosti, posjet Muzeju i sudjelovanje u edukativnim programima Muzeja, a sve putem korištenja novih IT tehnologija.

Sudjelovanje na natječaju moguće je prijaviti samo online, putem web platforme https://innocultour.deltaduemila.net gdje je dostupan cjelokupni natječaj, obrasci i informativna dokumentacija.