Proslavljena obljetnica: Psihijatrijska bolnica Rab 63 godine u službi mentalnog zdravlja

Tijekom rujna održane su brojne radionice i predavanja pod sloganom „Mentalno zdravlje od 3 do 93“, s time da je svaki tjedan bio posvećen jednom životnom razdoblju.

Rab – Psihijatrijska bolnica Rab proslavila je 63 godine rada, a radi se o najvećoj ustanovi sekundarne zdravstvene zaštite u vlasništvu Primorsko-goranske županije. Prisutne je na svečanosti pozdravila ravnateljica dr. Vesna Šendula Jengić te istaknula društvenu problematiku koja još uvijek prati oboljele od mentalnih bolesti, kao i rastuću individualizaciju u društvu.

Osvrnula se na dosadašnji rad bolnice te zaključila da su dosadašnje 63 godine imale smisla jer je misija ustanove u konačnici čovjek. Zahvalila se svim bivšim i sadašnjim djelatnicima te pacijentima i njihovim obiteljima na povjerenju.

U ime vlasnika i osnivača bolnice te ispred župana PGŽ gostima se obratio predsjednik Upravnog vijeća bolnice Marin Lazarić te čestitao na dosadašnjem radu i velikom napretku u stručnom i infrastrukturnom razvoju bolnice. Okupljene na proslavi pozdravio je i gradonačelnik Grada Raba Nikola Grgurić, nekadašnja predsjednica Upravnog vijeća dr. Vedrana Fržop u ime UO za zdravstvo PGŽ, zamjenik načelnika Općine Lopar Dominik Paparić, general Josip Lucić te rukovoditelj Regionalnog ureda Rijeka HZZO dr. Avelino Baretić.

Tijekom rujna održane su brojne radionice i predavanja pod sloganom „Mentalno zdravlje od 3 do 93“, s time da je svaki tjedan bio posvećen jednom životnom razdoblju. Za predškolsku i školsku životnu dob organizirane su radionice koje su naglašavale važnost razvoja zdrave slike o sebi. Za nešto stariji školski uzrast radionica „Zauzmi se za sebe“ naglašavala je značaj razvoja asertivnog ponašanja i komunikacije, a za sve dobi organizirana su savjetovališta iz područja fizikalne medicine da bi se naglasila važnost tjelesnih aktivnosti u prevenciji lokomotornih oštećenja.

Za srednju životnu dob organizirane su radionice o stresu na poslu, značaju tjelesne aktivnosti za zdravlje, o poremećajima spavanja te radionice za osobe starije životne dobi „Prepoznavanje moždanog udara“ i „Zdrava prehrana u starijoj životnoj dobi“. Na Odjelu za bolesti ovisnosti održan je susret 15 klubova liječenih ovisnika što je bila prilika za razmjenu iskustava profesionalaca te uspješno izliječenih ovisnika.