Udruga Spirit svakodnevno unapređuje socijalnu angažiranost Rijeke

Kroz Spirit je od 1997. prošlo više desetaka aktivnih članova kroz brojne smjene generacija i tisuće posjetitelja, a zasigurno ste svi bili na bar jednom od programa, a da možda i ne znate, ističe predsjednik udruge Denis Pilepić.

Rijeka – Već dugi niz godina u Rijeci postoji udruga koja ima široki dijapazon djelovanja, od rada sa osobama s invaliditetom, raznih radionica poput zvukoterapije i radionice vegetarijanske prehrane do filmskih festivala, plesne meditacije i brige o okolišu. Spirit postoji još od 1997. godine, a osnovalo ju je desetak entuzijasta čiji je cilj bio imati platformu za izražavanje, pretežno umjetničko.

Prvi su imali, još 1998. godine, web stranicu sa slobodnim preuzimanjem pjesama koja je prezentirana u nekoliko zemalja na radijskim postajama. Također, njihov web ušao je i u svjetski izbor top internetskih stranica sa grafitima, predstavljajući tada, 2001. do 2003. godine, riječku scenu grafita.

Predsjednik udruge Denis Pilepić tvrdi kako Spirit odavno nije samo riječka udruga jer se bivši članovi nalaze po čitavom svijetu, od Kanade, Irske, Japana i Rusije, do Osijeka i Čabra.

– Kroz Spirit je od 1997. prošlo više desetaka aktivnih članova kroz brojne smjene generacija i tisuće posjetitelja, a zasigurno ste svi bili na bar jednom od programa, a da možda i ne znate, ističe Pilepić. Imali su oni i školu za DJ-e koja je postojala više od deset godina, a iz koje su proizašla razna natjecanja i TV emisije, no kako je udruga ostala bez adekvatnog prostora, neki su od tih programa i dalje „na čekanju“.

Trenutno su angažirani oko festivala kratkih filmova pod nazivom „Uhvati film“, dramskih radionica vezanih uz projekt Star Wheels i internetske stranice PoRiluk.com koja sadrži i radio emisije, a bavi se temama poput samoozdravljenja, cjelovite prehrane, tolerancije i ljubavi. Samu udrugu trenutno sačinjava, kako Pilepić tvrdi, tek nekoliko hiperaktivnih ljudi i nema stalno zaposlenih, već su realizacije ideja uglavnom plod volonterizma.

Na pitanje što ih pokreće i motivira u radu, Pilepić odgovara: „Samo lud ovo može“, referirajući se na birokratske i ostale zavrzlame na koje često nailaze. Jedan od najuspješnijih projekata je „Uhvati film“, već spomenuti festival kratkih filmova čija je specifičnost da su akteri osobe s invaliditetom, što kao autori i scenaristi, što kao glumci. Većina pokretača festivala bili su studenti s invaliditetom koji su se željeli izraziti putem filmske umjetnosti, a osnovan je prije 17 godina u Novom Sadu. Spirit se festivalu priključio nakon što im je predao riječke filmske uratke, pa je došlo do ostvarenja suradnje.

Za festival je specifičan i filmski karavan, putujuće predstavljanje festivala, a u nekoliko godina je posjećeno 50 gradova u šest država. Spiritovci su u pripremama za treći nastavak Star Wheels-a održavajući seriju radionica s osobama s invaliditetom kombinirajući razne tehnike, od glume i rada na scenariju do disanja i meditacije.

– Zabavlja me raditi s njima. Dosta naučim o sebi i drugima… Jako su dragi i prirodni. Neiskvareni, ističe Pilepić. Zainteresirani mogu postati članovi tako da nekoliko mjeseci aktivno surađuju na programima udruge, „nakon čega te ekipa prihvati i ti prihvatiš ekipu, ljubav se desi (ili ne)“, kako piše na internetskoj stranici Spirita, a na ovaj se način mogu realizirati i vlastiti programi u skladu s idejama koje udruga zastupa.