Vedrana Rudan predstavila autobiografiju u krcatom Ex Librisu: Progovorila o zlostavljanju, siromaštvu, razvodu

U autobiografiji se može pročitati o teškom djetinjstvu koje je imala i zlostavljanju, siromaštvu, razvodu, o njenoj borbi za manjinska prava i borbi protiv cenzure. Radila je Rudan raznorazne poslove, među njima je bio i učiteljski, za koji je rekla da joj je bio „prestrašan“ za raditi, a čudi se zašto su je učenici usprkos tome voljeli. 

Rijeka – Antikvarijat Ex Libris večeras je bio dupke pun, što mladima, što starijima, koji su ipak prevladavali. Vedrana Rudan, jedna od najpoznatijih hrvatskih spisateljica britkog jezika uz pomoć Aleksandra Stankovića i Drage Glamuzine predstavila je svoju autobiografiju koja je nastala zahvaljujući njenoj unuci. Naime, unuci se nije poklapala slika bake koju gleda kako joj peče palačinke uživo i bake koja govori prostote na televiziji, pa joj je na pitanje: „Tko si ti?“, Rudan odgovorila knjigom „Ples oko Sunca“.

Glamuzina je na početku predstavljanja izjavio kako je svoju autobiografiju napisala hrabro, direktno i beskompromisno, baš kao i svih trinaest prethodnih knjiga. Također, našalio se kako je promocija ujedno i intimnija verzija emisije Nedjeljom u 2. Nakon njegovog uvoda Rudan mu je poručila: „Trebao si reći na kraju: „Počivala u miru!“, jer je općeprihvaćeno kako je autobiografija ujedno i posljednja knjiga autora. Međutim, Vedrana ili Vesna, kako je nazvana u jednoj televizijskoj emisiji, tu ipak neće stati.

Izjavila je kako je odrastanje u disfunkcionalnoj obitelji ostavilo traga na njoj, pa svoje emocije teško pokazuje. Slaba je jedino na svoju djecu i unuku, a u svom je stilu rekla kako je na plač ne tjera ništa, osim kada zamisli da njen muž odlazi sa nekom mlađom ženom. U autobiografiji se može pročitati o teškom djetinjstvu koje je imala i zlostavljanju, siromaštvu, razvodu, o njenoj borbi za manjinska prava i borbi protiv cenzure. Dok je radila u medijima nije pristajala na kompromise, što ju je uglavnom stajalo otkaza, a jedini koji je nije cenzurirao bio je Ivo Pukanić.

Radila je Rudan raznorazne poslove, među njima je bio i učiteljski, za koji je rekla da joj je bio „prestrašan“ za raditi, a čudi se zašto su je učenici usprkos tome voljeli. „Divim se ljudima koji s malom djecom mogu provesti cijeli radni vijek, a da ne zadave bar dvoje“, objasnila je.

Knjige je počela pisati sa 53 godine, kako je izjavila: „Ne možeš pisati sa 20, o čemu ćeš pisati? Moraš imati život u rukama i nogama“. Za pravdu ili kako je rekla – pravu stvar, spremna je poginuti i sada, kao i prije. O svemu se tome može pročitati u „Plesu oko Sunca“.

Predsjednicu Kolindu Grabar Kitarović smatra „povampirenim čudovištem“, a vjeruje kako „prave ženske u Hrvatskoj“ neće dospjeti u medije te priupitala Stankovića kada će ugostiti takvu. Publika je uživala slušajući je, a često su njene izjave ispraćene gromoglasnim pljeskom ili smijehom.

Na Stankovićevo pitanje da danas ima 15 godina kako bi voljela živjeti, u kojem bi smjeru krenula, odgovorila je kao iz puške: „Krenula bih prema Švedskoj“. Ova 70-godišnjakinja izjavila je kako joj nikada do sad nije bilo ljepše, ali smatra da je šteta što nema 40 godina i ne govori istu rečenicu.

Najponosnija je na to što se nikad nije prodala govoreći: „Nisam ja kurva, ja sam spisateljica“, a ponosna je i na to što se veliki broj njenih Riječana okupio na predstavljanju knjige jer smatra kako je upravo to pokazatelj uspjeha – kada se okupe ljudi koji je mogu vidjeti svaki dan, a ne neki znatiželjni koji žele prvi put vidjeti „onu ludu babu“.