VIDEO Pionir 3D printa Sven Maričić: Zeleni dio naše županije može biti motor njenog razvoja

Svi naši studenti koji žele surađivati i kreirati nešto novo, trebaju prije svega, u principu biti znatiželjni i trebaju moći izraziti tu svoju znatiželju. Gradnja novog, modernog društva, gradnja društva gdje su svi dionici zadovoljni, upravo počinje sa znatiželjom, ističe Maričić. Prilog je realiziran u sklopu projekta Regionalne razvojne agencije Primorsko-goranske županije ‘Move to PGŽ!’

Delnice

Rijeka – Riječki znanstvenik Sven Maričić smatra se pionirom 3D printa u Hrvatskoj, a rad u ovom relativno novom znanstvenom i tehničkom polju donio mu je 2018. godine i državnu nagradu za znanost. Maričić je zaposlen u Rijeci na Medicinskom fakultetu gdje vodi Centar za biomodeliranje i inovacije u medicini te na Sveučilištu u Puli, a među projektima koje je vodio je izrada prvog hrvatskog 3D printanog mikroskopa koji je proglašen za najbolji start-up projekt u 2017. godini u domeni socijalnih inovacija, projekt „Braille Riddles“ koji je osvojio inovacijsku nagradu Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore za najbolji startup u 2017. godini  te izrada prve hrvatske 3D printane slikovnice za slijepu i slabovidnu djecu.

– Mi smo ovdje imali veliku sreću, ali i čast, biti jedni od pionira u ovom dijelu Europe kada je riječ o 3D tehnologijama koje se primijenjuju u dijelu biomedicine. Korištenjem nove opreme, posebno uređaja za 3D tisak, napravili smo i pomogli jako puno studentskih radova, znanstvenih istraživanja, ali i postavili naš grad i županiju na jednu svjetsku kartu centara gdje se to može napraviti. Pored znanstvenog dijela vezanog uz istraživanja i razvoj nekih modela, puno radimo sa studentima, a zahvaljujući našoj opremi i toj suradnji, neki od njih su postigli i europska priznanja i pohvale. Svi naši studenti koji žele surađivati i kreirati nešto novo, trebaju prije svega, u principu biti znatiželjni i trebaju moći izraziti tu svoju znatiželju. Gradnja novog, modernog društva, gradnja društva gdje su svi dionici zadovoljni, upravo počinje sa znatiželjom, ističe Maričić.

Iako radi u Rijeci i Puli, Maričić je za svoj dom odabrao Gorski kotar, „zeleno srce“ Hrvatske i Primorsko-goranske županije.

– Život u Gorskom kotaru je izrazito zanimljiv. Ovdje stvarno proživljavamo i ono najbolje od prirode u Primorsko-goranskoj županiji, ali isto tako i one nedaće s kojima su se ljudi nekad znali nositi, a mi u današnje vrijeme to ipak malo bolje podnosimo. Nakon što sam rođen i odrastao u Rijeci mislim da je to jedan krug koji se zatvara, jer čovjek se oduvijek vraćao prirodi i vraća se svojoj prirodi. Mislim da, kada se kombinira „plavo“ i „zeleno“, da je to jedan dobar motiv – zimi iskoristiti najbolje što zima nudi, a ljeti, u proljeće i jesen plodove koje šuma daje, zaključuje Maričić.

Više u video-prilogu…

Razgovor sa Svenom Maričićem dio je projekta Regionalne razvojne agencije Primorsko-goranske županije ‘Move to PGŽ!’ u sklopu kojeg je realizirano dvanaest razgovora s ljudima iz različitih aspekata javnog i gospodarskog života županije, s ciljem promocije njenih prednosti. Više o projektu pronađite na stranicama prigoda.hr!

Pogledajte više priloga projekta ‘Move to PGŽ!’: