Viškovo i Klana europskim sredstvima zapošljavaju žene-gerontodomaćice

Općine Viškovo i Klana uspješno su prošle na natječaju “Zaželi – program zapošljavanja žena” i osigurale europska sredstva za zapošljavanje 15 gerontodomaćica.

Viškovo, Klana – Natječaji za zapošljavanje gerontodomaćica već su u tijeku, a ciljana su skupina nezaposlene žene iznad 50 godina, žene s invaliditetom, žrtve trgovanja ljudima, žrtve obiteljskog nasilja, azilantice, mlade žene izašle iz sustava skrbi (domova za djecu), udomiteljskih obitelji, odgojnih zavoda, liječene ovisnice o drogama, povratnice s odsluženja zatvorske kazne, pripadnice romske nacionalne manjine te beskućnice s najviše završenim srednjoškolskim obrazovanjem. Dakle, radi se o najteže zapošljivim skupinama, a dovoljno je reći da žene starije od 50 godina u startu imaju puno manju mogućnost naći (novi) posao.

Stoga je jasno koliko je ovaj projekt važan i Viškovu i Klani. No, jednako je važno što će 6 žena/gerontodomaćica pružati pomoć i potporu za 26 korisnika na području Općine Viškovo, a njih 9 će u Klani voditi brigu o 37 korisnika. Za žene koje budu uključene u projekt osigurana je i dodatna edukacija osposobljavanja za gerontodomaćicu te tečaj osnova informatike. Tako su obje ove općine pokazale visoku socijalnu osjetljivost, prepoznale dvije svoje najranjivije skupine društva i našle način kako im pomoći.

Projekt je to “Ruke pomažu”, kojim će se na području općina Viškovo i Klana zaposliti ukupno 15 žena-gerontodomaćica. Projekt je u cijelosti financiran sredstvima Europskog socijalnog fonda, a u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020.  Ukupna je vrijednost cijelog projekta 2.715.572,50 kuna. Nositelj projekta je Općina Viškovo,  Općina Klana je partner, a obavezni su partneri Hrvatski zavod za zapošljavanje Područni ured Rijeka i Centar za socijalnu skrb Rijeka.  Natječaj je nazvan “Zaželi – program zapošljavanje žena”, a uspješno su ga prošle obje općine.

U poplavi vijesti o nezaposlenima, odlascima mladih iz Hrvatske u potrazi za poslom i boljom budućnosti, optimistično zvuči vijest da se “male” općine sve češće javljaju na natječaje Europske unije, ali i da, u konačnici, uspijevaju osigurati europska sredstva i tako rade na poboljšanju standarda svojih građana, a u ovom slučaju – građanki.