Zakantajmo kako su nas vadili – Ženska i muška klapa Kastav sutra gostuju u OP Fran Franković na Drenovi

Ženska i Muška klapa Kastav, koje djeluju kao sekcije Udruge Kanat – Kastav, osmislile su program kojemu je cilj poticanje zanimanja mladih generacija za vrijednu tradicijsku kulturu.

Kastav/Rijeka – Ženska i muška klapa Kastav i ove će godine školskim generacijama približiti tradicijsko pjevanje našeg kraja, uz program „Zakantajmo kako su nas vadili“, u sklopu kojeg će sutra, u srijedu 24. studenog s početkom u 17:45 sati gostovati u Osnovnoj školi Fran Franković Rijeka na Drenovi.

Projekt, koji je sufinanciran sredstvima Grada Kastva i Primorsko–goranske županije, tijekom prošle godine rezultirao je vrlo uspješnim nastupima po županijskim školama te predstavljanjem na županijskom stručnom vijeću učitelja glazbene, koje je krajem kolovoza ove godine održano u Područnoj školi Eugen Kumičić u Mošćeničkoj Dragi.

Ženska i Muška klapa Kastav, koje djeluju kao sekcije Udruge Kanat – Kastav, osmislile su program kojemu je cilj poticanje zanimanja mladih generacija za vrijednu tradicijsku kulturu. Njime se ujedno želi dati doprinos sustavnom podučavanju te otkrivanju zakonitosti, posebnosti i jedinstvenosti glazbene baštine nastaloj na temeljima čakavštine kojom se govori duž čitave obale Jadrana – od našeg zavičaja, na njegovom sjevernom dijelu pa sve do Dubrovnika na njegovu krajnjem jugu.

Edukativni program škole tradicijskog pjevanja sa Ženskom i Muškom klapom Kastav, naslovljen Zakantajmo kako su nas vadili, namijenjen je učenicima starijih razreda osnovnih škola te u obliku interaktivnog školskog sata nudi znanja o temeljnim značajkama sviranja i pjevanja na istarskoj ljestvici te klapske pjesme, povijesnom razvoju klape i klapskog pjevanja, kao i općenita znanja o ljudskom glasu i višeglasnom pjevanju.

Ženska i Muška klapa Kastav nastupima u osnovnim školama diljem Primorsko – goranske županije nastoji svoje dugogodišnje iskustvo, stečeno znanje i ljubav u očuvanju naše bogate kulturne baštine predstaviti kao program edukativnog karaktera za one najmlađe, ne bi li se na taj način dodatno potaklo njihovo zanimanje za aktivno sudjelovanje u očuvanju našeg vrijednog tradicijskog nasljeđa. Prenošenjem stečenih znanja, vještina i iskustva na mlađe generacije moguće je osigurati kontinuitet razvoja, ali i daljnje očuvanje onoga što smo preuzeli iz kulturne riznice od naših starih. Naša obaveza po ovom pitanju je tim veća budući da su pjevanje i sviranje na istarskoj ljestvici i klapska pjesma, ti dragulji našeg izvornog i jedinstvenog kulturnog nasljeđa, na popisu nematerijalne kulturne baštine UNESCO-a.