Županijska donacija za pčelare – Podijeljene prve 23 električne ograde za zaštitu pčelinjaka od velikih zvijeri

Županija je za nabavu električnih ograda osigurala iznos od 222.000,00 kuna od čega se 85 posto financira iz Europskog fonda za regionalni razvoj, a 15 posto iz proračuna Primorsko-goranske županije.

Rijeka – U sklopu projekta Carnivora Dinarica – prekogranična suradnja i usluge ekosustava u dugoročnom očuvanju populacija velikih zvijeri u sjevernim Dinaridima, Primorsko-goranska županija nabavila je 40 električnih ograda za zaštitu pčelinjaka od velikih zvijeri, ukupne vrijednosti 222 tisuće kuna.

Prve 23 električne ograde pčelarima okupljenim u 4 pčelarske udruge (Pčelarsko društvo Grada Čabra, Udruga pčelara Gorskog kotara “Žbela”, Udruga pčelara Grada Novi Vinodolski, Pčelarsko društvo “Kuš” Grada Crikvenice i Općine Vinodolske), u Centru za poljoprivredu i ruralni razvoj PGŽ, podijelili su zamjenik župana Petar Mamula i pročelnica UO za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj Melita Raukar u prisustvu ravnatelja Centra Dalibora Šoštarića.

Županija je za nabavu električnih ograda osigurala iznos od 222.000,00 kuna od čega se 85 posto financira iz Europskog fonda za regionalni razvoj, a 15 posto iz proračuna Primorsko-goranske županije.

Budući da je nabavljeno 40 kompleta električnih ograda, a putem javnog natječaja za dodjelu i postavljanje električnih ograda za pčelinjake koji se nalaze na području ekološke mreže Natura 2000 unutar zemljopisnog područja Gorskog kotara, a izvan Nacionalnog parka Risnjak (područje se nalazi unutar administrativnih gradova i općina: Čabar, Delnice, Vrbovsko, Novi Vinodolski, Bakar, Brod Moravice, Fužine, Lokve, Mrkopalj, Ravna Gora, Skrad, Vinodolska općina, Klana, Jelenje i Čavle) izabrana  23 pčelara, ponovno će se provesti javni natječaj za preostalih 17 ograda.

– Ovim projektom želimo očuvati percepciju velikih zvijeri kao nešto što je korisno i što je dobro da imamo u našem okruženju te da i dalje egzistira u Gorskom kotaru. To ćemo najlakše postići ukoliko ne bude šteta na poljoprivrednim zemljištima, kulturama a ovdje je prvenstveno riječ na pčelinjacima i košnicama pčelara i članova pčelarskih društava koji se danas ovdje nalaze s nama i koji će potpisati ugovore. Radi se o 40 kompleta koje su vrhunske kvalitete, a ovdje u Centru je postavljena slična oprema za zaštitu nasada I rečeno je da sada nema problema sa životinjama kao što je bilo prije. Vjerujem da ćemo ovim projektom sačuvati ljudske aktivnosti na terenu kao i dobru percepciju velikih zvijeri na ovom području, rekao je Mamula.

Upravo o ideji projekta kojoj je cilj poboljšati očuvanost velikih zvijeri te ljudima omogućiti suživot s njima rekla je pročelnica Raukar.

– Primorsko-goranska županija odlučila je dati svoj doprinos na način da očuva bio raznolikost , a s druge strane pružamo potporu našim poljoprivrednicima i lovcima i omogućavamo nesmetan rad i njihove aktivnosti, zaključila je Raukar. Sve prisutne su još pozdravili ravnatelj Centra Dalibor Šostaric, a Ivo Devčić, predstavnik dobavljača prezentirao je opremu.

Primorsko-goranska županija projektni je partner na EU projektu Carnivora Dinarica zadužen za provedbu aktivnosti „Zaštitne ograde na ‘vrućim točkama“, a koja je sastavni dio radnog paketa „Praktične demonstracijske aktivnosti za očuvanje velikih zvijeri“.

Glavna svrha projekta Carnivora Dinarica je poboljšanje statusa zaštite velikih zvijeri – euroazijskog risa, vuka i medvjeda – u područjima Natura 2000: Javorniki – Snežnik i Notranjski trikotnik u Sloveniji te na području Gorskog kotara i sjeverne Like u Hrvatskoj. Projektom je obuhvaćeno prekogranično šumsko područje, jedinstveno u Srednjoj Europi, gdje je na istom prostoru prisutno još oko 20 risova, 60 vukova i 700 medvjeda. Očuvanje njihove dugoročne prisutnosti od iznimnog je značaja za zaštitu biološke raznolikosti i ekosustava prekograničnog područja Slovenije i Hrvatske.

Primorsko-goranska županija sudjeluje u projektu proračunom od 177.500 eura i aktivnostima koje se odnose na smanjenje rizika koji ugrožavaju velike zvijeri.

Uz nabavu električnih ograda za zaštitu pčelinjaka od velikih zvijeri, Primorsko-goranska županija je do sada izradila Studiju mikro lokacija za postavljanje aktivne signalizacije prisutnosti divljih životinja na dvije lokacije (Gorski kotar, stara cesta na predjelu Rogoznom, Općina Fužine i  na  Jadranskoj magistrali u blizini naselja Šmrika, Grad Crikvenica). Predstoji i provedba postupka javne nabave za kupnju i postavljanje aktivne prometne signalizacije na predmetnim lokacijama. Nabava i postavljanje spremnika za otpad otpornih na medvjede predstoji u slijedećoj godini.