Tekst iz arhive. Stranice su u međuvremenu redizajnirane!
Beogradski kolektiv KURS predstavlja projekt Ovdje ostati koji se osvrće na neizvjesnost opstanka 3. maja
Ovdje ostati rezultat je istraživanja nastalog u sklopu javnog poziva za produkciju umjetničkih radova u zajednici Građanki svom gradu u partnerstvu s Kantrida FKK 2020 – Europski kvart kulture.
Rijeka – U subotu, 27. srpnja u 20 sati, intervenciju u javnom prostoru „Ovdje ostati“ umjetnički kolektiv KURS iz Beograda predstavit će u beach baru Empeduja na plaži Bivio. Umjetnički rad Ovdje ostati beogradskog kolektiva KURS je intervencija u javnom prostoru koja se osvrće na neizvjesnost opstanka 3. maja. Ovdje ostati rezultat je istraživanja nastalog u sklopu javnog poziva za produkciju umjetničkih radova u zajednici Građanki svom gradu u partnerstvu s Kantrida FKK 2020 – Europski kvart kulture.
- KURS je u sklopu umjetničke rezidencije u organizaciji Građanki svom gradu pripremio seriju ilustracija nastalih kombinirajući socijalnu i revolucionarnu poeziju Drage Gervaisa, Vitomira Jovanovića i Vladimira Nazora s motivima preuzetim iz vizualne arhive i povijesti brodogradilišta 3 maj. Ilustracije nas podsjećaju na uspjehe radničkih borbi u prošlosti sa željom da se u njoj ustraje i danas. Prenesene na transparente bit će na raspolaganju za buduće radničke proteste dok ćete moći uz minimalu donaciju, koja će biti proslijeđena radnicima, dobiti majice i postere s istim motivima. I ne zaboravimo da je borba za rad borba za dostojan život i slobodno vrijeme. Podržimo borbu. Vidimo se u subotu popodne na plaži, najavili su organizatori.
Miloš Miletić i Mirjana Radovanović se kao KURS zajednički bave vizualnom umjetnošću i istraživanjem. U svom radu istražuju kako umjetničke prakse mogu doprinijeti raznim društvenim borbama (i postati njihov sastavni dio). Često kao polaznu točku koriste arhivske materijale u kombinaciji s revolucionarnom poezijom/prozom i vizualnim jezikom progresivnih pokreta iz prošlosti. Najčešće izrađuju murale, ilustracije i različite tiskane materijale (novine, postere, grafike). Vođeni su idejom da sadržaj koji stvaraju treba biti didaktičan i dostupan široj javnosti. KURS zagovara demokratizaciju sredstava umjetničke produkcije i nastoji uključiti širu javnost u proces stvaranja i oblikovanja umjetničkih intervencija. Smatraju da polje umjetnosti može i treba biti dio političke borbe za ravnopravnije društvo.