Brački planinari Ranko i Daniel su treću etapu svog pohoda Vinodolskim i Senjskim zaleđem posvetili borbi roditelja djece s teškoćama u razvoju s birokracijom

Dosad su Ranko i Daniel prešli 280 kilometara, a slijedi zahtjevan uspon na Sjeverni i Srednji Velebit

Rijeka – Humanitarna akcija „1100 kilometara za 1100 terapija“ odvija se na poznatoj planinarskoj ruti Via Adriatica te traje narednih dva mjeseca, a posvećena je financiranju terapija djece s teškoćama u razvoju na otoku Braču. Roditelji povezani u Udrugu “Brački pupoljci” godišnje organiziraju prosječno 3200 sati besplatnih terapija za gotovo 70 djece na otoku, a 2019. uspješno su izmijenili i Zakon kako bi svoj djeci s teškoćama u razvoju s hrvatskih otoka omogućili besplatan trajektni prijevoz na terapije na kopnu.

Daniel i Ranko udružili su se kako bi za svoje male suotočane prikupili potrebna sredstva, a svi koji se žele pridružiti njihovoj plemenitoj inicijativi mogu sponzorirati kilometre i tako donirati novac Udruzi „Brački pupoljci“. Trošak jednog sata terapije u prosjeku iznosi 100,00 HRK, stoga se ovom akcijom planira prikupiti ukupno 110.000,00 HRK, odnosno 100 kuna po kilometru. Donirati se može direktno na račun Crvenog križa Supetar, IBAN: HR4723600001502881925, otvorenog u Zagrebačkoj banci, uz opis Donacija za akciju „1100 kilometara za 1100 terapija“. Neovisno o iznosu, svaka donacija je dobrodošla.

Na ruti će planinari prijeći 14 planina, 12 rijeka, 2 jezera, 18 zaštićenih područja, 7 županija i 52 općine. Put od Istre do Prevlake podijeljen u 13 etapa čije duljine variraju od 58 do 112 kilometara, pri čemu svaka dionica prati jedan od izazova s kojim se susreću obitelji djece s teškoćama u razvoju. Naše hrabre planinare pratite i podržite putem web stranice akcije “1100 kilometara za 1100 terapija”, Facebook stranice te na Instagram profilu.

U posljednjih tjedan dana Ranko i Daniel prešli su drugu i treću etapu te prevalili tako jednu četvrtinu staze Via Adriatica. Drugu etapu, dugu 92 km, hodali su kroz Gorski Kotar na dionici Poklon – Plase i njome predstavili stadij prihvaćanja u kojemu roditelji djece s teškoćama, umjesto samosažaljenja, fokus stavljaju na pružanje podrške i stručne pomoći svojem djetetu s ciljem napredovanja. Nakon toga su planinari savladali treću etapu, dugu 76 km, koja se proteže kroz Vinodolsko i Senjsko zaleđe na dionici Plase – Oltari, a simbolizira borbu roditelja djece s teškoćama u razvoju s hrvatskom birokracijom.

Nakon noćenja u planinarskoj kući Oltari, danas je pred planinarima četvrta etapa, koju karakteriziraju ljepote Sjevernog i Srednjeg Velebita, a cilj ove dionice nalazi se u Baškim Oštarijama gdje će Daniel i Ranko stići nakon 58 kilometara planinarenja. Ova ruta simbolizira upornost i hrabrost roditelja djece s teškoćama u razvoju, koji svakim danom nastoje unaprijediti društveni sustav kako bi pridonijeli dobrobiti svoga djeteta, osigurali mu optimalne uvjete te podigli kvalitetu života svojih obitelji u cjelini. Ovaj stadij predstavlja i samo osnivanje Udruge Brački pupoljci, a sve s ciljem pružanja socijalne i stručne podrške mališanima. Članovi Udruge posljednjih desetak godina rade na destigmatizaciji teškoća i borbi za ravnopravnost svoje djece u društvu.

– Iako još imamo više od pola puta do Prevlake na samome jugu Hrvatske, Via Adriatica nadmašila je sva naša očekivanja. Shvatili smo da ovu stazu ne čine samo prirodne ljepote, već ju čine ljudi. S obzirom na to da smo čitavu akciju posvetili prikupljanju novca za Udrugu Brački pupoljci, točnije, djeci s teškoćama u razvoju, motivacije nam ni u kojem trenutku ne fali jer znamo da je cilj veći od nas samih. Veliko zajedništvo i pozitivna energija obilježili su i drugu i treću etapu, na kojima su nam, kao i u prvoj, vjerno pomagali naši “trail angeli”. Njihova dobrota vratila nam je vjeru u ljude i dala nevjerojatan vjetar u leđa, stoga sutra nastavljamo u punoj snazi za naše male Bračane, izjavili su planinari Daniel Lončar i Ranko Dragičević, koji su spojili strast prema planinarenju i ljubav prema drugim ljudima te krenuli u humanitarnu akciju “1100 kilometara za 1100 terapija”.