CTK Rijeka u sklopu projekta Social Hackademy organizira besplatne IT edukacije

CTK Rijeka u sklopu projekta Social Hackademy organizira besplatne IT edukacije

Arhiva

Sudjelovanje u edukaciji, kao i u svim aktivnostima koje slijede nakon nje je besplatno za sve sudionike

Rijeka – Nakon više od godinu dana pripreme, educiranja trenera, Centar tehničke kulture Rijeka otvara upise u edukativne module projekta Social Hackademy! Moguće je izabrati između modula grafičkog i vizualnog dizajna, web dizajna ili razvoja native mobilnih aplikacija. Zapravo, moguće je upisati sve module koji polaznika zanimaju. Tijekom sljedećih nekoliko mjeseci polaznici će se družiti s predavačima iz CTK Rijeka i ekipom uživo ili online, ovisno o tome što epidemiološka situacija bude dozvoljavala. Edukacija je namijenjena mladim osobama u dobi od 16 do 29 godina. Sudjelovanje u edukaciji, kao i u svim aktivnostima koje slijede nakon nje je besplatno za sudionike, tj. osigurani su svi troškovi. Za sudjelovanje je potrebno provjeriti odgovaraju li vam termini održavanja edukacije te ispuniti prijavnicu na internetskoj stranici CTK Rijeka. Prijave su otvorene do petka, 12. ožujka, u 12 sati ili do popunjenja grupe.

U ponedjeljak, 15. ožujka, edukacija započinje s modulom “Grafički i vizualni dizajn” koji je osmišljen na način da traje 20 školskih sati, odnosno dva tjedna. Tijekom tog perioda polaznici će se upoznati s terminologijom, alatima i softverima važnim za bavljenje grafičkim i vizualnim dizajnom, psihologijom boja, izradom knjige standarda te suradnjom s tiskarama. Bit će tu, naravno, puno vježbi i zadataka.

Potom, kreće modul “Web dizajn” koji će trajati nešto duže, tj. 40 školskih sati. Kroz mjesec dana polaznici će učiti o strukturi interneta i načinima na koje se on prikazuje korisnicima, jezicima i bazama podataka koje olakšavaju kreiranje internetskih stranica, radu sa serverima, sustavima za upravljanje sadržajem te, naravno, objavljivanjem internetskih stranica. Modul započinje 29. ožujka, a završava 30. travnja.

Posljednji mjesec edukacije namijenjen je za modul “Razvoj native mobilnih aplikacija”. U 40 školskih sati polaznici će naučiti što su to native mobilne aplikacije, u kakvom se okruženju one stvaranju, na koji način se dizajniraju te razvijaju korisnička sučelja, kako se kreiraju funkcionalnosti takvih mobilnih aplikacija te kako se koriste podatci za unaprjeđenje funkcija i iskoristivosti aplikacije. Nastava započinje u ponedjeljak, 3. svibnja.

Radionice će se održavati ponedjeljkom, srijedom i petkom u popodnevnim satima (od 17 do 20 sati).
Nastava će biti praktična. Osim brojnih primjera na kojima će se učiti, tijekom edukacije razvijat ćemo rješenja za potrebe stvarnih organizacija. Neki od polaznika bit će autori novih vizualnih identiteta, internetskih stranica ili mobilnih aplikacija organizacija civilnog društva.

Nakon edukacije, praksa na društvenom Hackathonu

Nakon sudjelovanja u edukaciji iz grafičkog i vizualnog dizajna, web dizajna i izrade native mobilnih aplikacija, svi sudionici edukacije sudjelovat će na društvenom Hackathonu na kojem će u lipnju ove godine tijekom 48 sati izrađivati IT rješenja za organizacije civilnog društva iz Hrvatske.

Najbolji među sudionicima, odnosno oni koji se pokažu znanjem, motivacijom i dobrom suradnjom u timu, sudjelovat će na međunarodnom summitu organizacije ALL DIGITAL gdje će biti predstavljena najbolja rješenja sa svih društvenih Hackathona organiziranih u Erasmus+ projektu Social Hackademy.

CTK Rijeka dio je međunarodnog partnerskog konzorcija, a zadužen je za prijenos dobre prakse provedbe društvenih Hackathona u Hrvatskoj. Ista metodologija isprobat će se u sljedećih nekoliko mjeseci u Grčkoj, Italiji i Francuskoj.