Demetlika o gospodarenju otpadom: Moramo čim prije pronaći rješenje za gorivo iz otpada koje proizvode Kaštjun i Marišćina

Država je odredila tehnologiju MBO, koja je također i investitor, uz sufinanciranje gradova i općima, no s obzirom na to da cijeli proces gospodarenja tim otpadom nije do kraja definiran, inspekcije prijete kaznama zbog neadekvatnog gospodarenja SRF.

Zagreb – U saborskoj raspravi o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o održivom gospodarenju otpadom sudjelovao je saborski zastupnik IDS-a Tulio Demetlika koji je najprije izrazio nezadovoljstvo što na raspravi nije prisutan ministar Tomislav Ćorić, s obzirom na to da se radi o vrlo bitnoj temi za sve građane naše zemlje.

Ukazao je na problem zadovoljavanja uvjeta koji su određeni Planom gospodarenja otpadom jer od Planom predviđenih 12 centara, dosad su izgrađena samo dva i nerealno je očekivati da će se ostalih deset izgraditi u iduće dvije godine.

Osvrnuo se  i na problem plaćanja kazni odnosno penala koji će se morati plaćati zbog neispunjavanja uvjeta određenih Planom, a konkretno ga je zanimalo na koji će način Hrvatska riješiti plaćanje tih kazni, hoće li to biti iz državnog proračuna ili će kazne plaćati samo oni koji nisu ispunili uvjete.

Upozorio je na trenutno najveći problem u kontekstu ove teme, a to je zbrinjavanje i korištenje SRF- goriva iz otpada te je ukazao na činjenicu da se konkretno na centrima Kaštijun i Marišćina dnevno proizvodi i skladišti SRF, za kojeg nije riješen način oporabe te da je prostora za skladištenje svakim danom sve manje, stoga je apelirao na što brže pronalaženje zajedničkog adekvatnog rješenja, da ne bi došlo do zaustavljanja pogona i ponovnog odlaganja otpada na odlagališta.

– Država je odredila tehnologiju MBO, koja je također i investitor, uz sufinanciranje gradova i općima, no s obzirom na to da cijeli proces gospodarenja tim otpadom nije do kraja definiran, inspekcije prijete kaznama zbog neadekvatnog gospodarenja SRF. Napomenuo je da upozorava na ovu situaciju da sutra ne bi bili prinuđeni tražiti rješenja sudskim putem.

Osvrnuo se i na činjenicu da nažalost Hrvatska u svemu kasni, pa tako i s izgradnjom sortirnica, uspostavom burze otpada, nepravovremenim donošenjem Studije za zbrinjavanje SRF-a.

Na kraju, izrazio je zadovoljstvo što je Ministarstvo zaštite okoliša i energetike između dva čitanja uvažilo konstruktivne prijedloge Udruge gradova kako bi Konačni prijedlog zakona bio što kvalitetniji, međutim upozorio je na sve probleme u provedbi samog zakona i apelirao da treba zajedno s Centrima pronaći adekvatne alate kako bi se cijeli proces gospodarenja otpadom zaokružio.