Dr. Bressan: Nije disfunkcionalna primarna zdravstvena zaštita, nego Ministarstvo zdravstva

Predsjednik KoHOM-a Primorsko-goranske županije istaknuo za N1 da su se obiteljski liječnici stavili na raspolaganje i da je informacija da su odbili bezočna laž.

Rijeka – Ovo nije rat s ministrom, izvrnute su teze o disfunkcionalnoj primarnoj zdravstvenoj zaštiti, radi se o disfunkcionalnosti Ministarstva zdravstva i zabrinjava njihovo opasno temeljno nepoznavanje sustava, rekao je predsjednik KoHOM-a Primorsko-goranske županije dr. Leonardo Bressan za N1 televiziju, nezadovoljan što se odgovornost prebacuje na obiteljske liječnike. – Mi smo se odmah na početku stavili na raspolaganje, a isto tako i u Zagrebu, informacija da smo odbili je bezočna laž, dodao je o obiteljskim liječnicima.

– Loše je postavljeno cijepljenje, loše su postavljene mjere u zaštiti pučanstva od širenja zaraze, postoje rješenja koja mi dostavljamo mjesecima, a koje se ne slušaju,  ne sluša se struku. Zašto mi u našoj Županiji nešto bolje funkcioniramo u odnosu na ostale? Zato što se unutar struke svi slušamo, razgovaramo, dogovaramo, ne gledamo se preko nišana, Ministri, pogotovo zdravstva, sve oko sebe gledaju preko nišana. Mislim da se ne treba previše osvrtati na nebuloze koje dolaze iz ministarstva, jer oni ne kontroliraju situaciju Oni ne poznaju stvarna dešavanja na terenu. Neka se spuste u ordinacije, neka se spuste u bolnice, u zavode za javno zdravstvo, rekao je Bressan.

– Nisu brojke katastrofa, nego kao prvo najviše testiramo u odnosu na prosjek Hrvatske i na druge županije, čak i dvostruko više, i uspijevamo ranije detektirati pozitivne. Dokaz tome da dobro radimo je vrlo mali postotak ljudi koji završe na bolničkom liječenju, to dokazuje vrlo precizan kapilaran super-rad primarne zdravstvene zaštite koja skrbi o takvim oboljelima. Imamo i najnižu stopu smrtnosti, Situacija je teška, jer se sve više javljaju sve teži slučajevi sve mlađih i mlađih ljudi, rekao je Bressan. Od 11. mjeseca govorili smo da treba najprije početi s procjepljivanjem radno aktivnog stanovništa jer bi onda zaštitili 80% stanovništva i ne bi imali situaciju koju imamo danas, rekao je Bressan.

Lockdown je mjera da se građani što više pridržavaju preporučenih mjera, a neke mjere centralnog stožera su debelo zakašnjele i krivo su postavljene, zaključio je dr. Leonardo Bressan za N1.