Epidemiološka situacija u Županiji je loša, Stožer sutra razmatra novo zatvaranje ugostiteljskih objekata i trgovačkih centara

Riječ je o zatvaranju svih ugostiteljskih objekata, osim dostave hrane, uključujući i terase, zatvaranje trgovačkih centara i svih trgovina, osim onih koje prodaju hranu, higijenske i ostale potrepštine za svakodnevnu upotrebu.

Rijeka – Stožer civilne zaštite PGŽ-a sutra, u petak, raspravljat će o novom krugu zatvaranja na području naše Županije, najavio je epidemiolog Dobrica Rončević na današnjoj konferenciji za novinare Stožera civilne zaštite PGŽ-a.

Kao što smo već izvještavali, nastavljen je negativan trend i broj novooboljelih ponovno raste, danas je u PGŽ-u 428 novooboljelih,  na respiratoru se nalazi 17 osoba. a jučer je u riječkom KBC-u preminulo 5 pacijenata.  Udio pozitivnih osoba unutar broja laboratorijski obrađenih testova iznosi 33.9%. Stoga je pred Stožerom zadatak smanjenja epidemijskog vala.

– Nove mjere podrazumijevaju zatvaranje svih ugostiteljskih objekata, osim dostave hrane, uključujući i terase, zatvaranje trgovačkih centara i svih trgovina, osim onih koje prodaju hranu, higijenske i ostale potrepštine za svakodnevnu upotrebu, a treninge na otvorenom ne bismo suspendirali jer se uglavnom odnose na rekreativni dio, osim profesionalnih liga. Mjere bi na snazi trebale ostati tjedan dana, objasnio je Rončević. Na kraju je Rončević još jednom pozvao građane na odgovorno ponašanje i na strpljivost. – Ako ovakve ili još intenzivnije mjere potraju još koji tjedan, smatramo da se isplati ta žrtva za to da si poboljšamo situaciju kroz intenzivni i kratkotrajni rez, koji bi nam trebao dati očekivane rezultate, zaključio je.

Zbog loše epidemiološke situacije opatijska Thalassoterapija jučer je, na Svjetski dan zdravlja, postala sekundarni COVID centar.

– Thalassotherapia je za te namjene osigurala 34 postelje, opremljene su standardima koji se za takve prilike traže, a o pacijentima će skrbiti 4 liječnika. Ono što bih htio poručiti ljudima jest da smo jučer obilježili Svjetski dan zdravlja i da ne očekujemo da nam plješću zbog toga, nego da nam pomognu, da čuvajući sebe čuvaju i druge, da se cijepe kad im se za to ulaže prilika i kada dođu na red, poručio je ravnatelj Thalassotherapije prof. dr. Viktor Peršić. – Trebalo bi posebno naglasiti da se radi o bolesnicima koji nisu infektivni, dakle dolaze bolesnici nakon drugog tjedna od nastupa COVID infekcije. To je poruka svima onima koji mogu i dalje na siguran način koristiti sve naše usluge. Zdravstvena administracija će se vjerojatno u razdoblju ispred nas pobrinuti da nam skine breme veledrogerija, koje nas u posljednje vrijeme muči, zaključio je Peršić.

Ružić: Lijekova imamo dosta, nadam se da će tako i ostati

Na konferenciji za novinare u Opatiji detaljnije je o epidemiološkoj situaciji govorio ravnatelj KBC-a Rijeka prof. dr. Alen Ružić.

– Situacija što se tiče pritiska COVID bolesnika, ali i svih ostalih bolesnika koji dolaze u KBC Rijeka zbog potrebnog liječenja vrlo je ozbiljna i pritisak je vrlo velik. Danas je U KBC-u 184 bolesnika, što predstavlja u apsolutnom broju određeno smanjenje u odnosu na jučer, ali ovdje udio ima i ovaj prvi dio bolesnika koji su preseljeni u Thalassotherapia Opatija. – U ovom broju od 184 bolesnika danas broj onih koji trebaju intenzivnu skrb je 32, što je više od jučer, kada je bilo 29. To dodatno potvrđuje težinu situacije i opravdanost ove suradnje s Thalassotherapijom. Na respiratoru je 17 bolesnika i nažalost, jučer je u KBC-u preminulo 5 bolesnika, iznio je ozbiljne brojke ravnatelj riječkog KBC-a prof. dr. Alen Ružić. – Naši liječnici i stručnjaci neprestano su na telefonima, a razvili smo i sustav tele-medicine koji omogućava usporedbu rendgenskih slika i svih nalaza, tako da svaki bolesnik ima jamčeni kontinuitet i kvalitetu zdravstvene zaštite i to jedinstvo u stručnom radu je najljepša poruka u ovom trenutku. Zajedničkim snagama i znanjem možemo učiniti puno kako bismo imali stabilan sustav na razini cijele županije, zaključio je Ružić, zahvalivši svim suradnicima, a posebno kolegi i prijatelju Viktoru Peršiću.

Ružić se osvrnuo i na probleme s isporukom lijekova, istaknuvši da lijekova ima dosta te da KBC  svakodnevno kontrolirati prati  stanje te odmah reagira. Dodao je da se nada da neće doći do prekida isporuke, ali da za sada Klinički centar ima sve što je potrebno.

– Nastavlja se zahtjevna i teška epidemiološka situacija u Županiji. I danas imamo 428 oboljelih, udio je 33%, negdje na razini prošlih tjedana koji su nam ukazali na svu težinu i razmjer širenja epidemije u PGŽ-u. Pritisak koji se javlja na bolnički sustav je velik. U PGŽ-u se radi o čvrstom kompaktnom zdravstvenom sustavu u cjelini koji skrbi za preko 3.000 aktivnih slučajeva koje uredno pratimo i bilježimo, objasnio je prof. dr. Vladimir Mićović, ravnatelj županijskog NZZJZ-a. – Prevencija, izolacija oboljelih ljudi, kontrola njihovih kontakata, rano započeto liječenje i hospitalizacija prema potrebi.  I dalje smo u zahtjevnom periodu i moramo promišljati o daljnjim eventualnim mjerama koje će ovo stanje rasta novooboljelih smiriti jer je to prvi pretkorak za smirenje ove situacije. Radi se o jednom vrlo zloćudnom, malignom valu ovog mutanta koji je predominirajući, upozorio je Mićović.