EPK poziva na radionice „Sudjelovanje u kulturi: raznolikosti i inkluzija“

Radionice su dio projekta Diversity Mixer – politike i prakse u kulturnim i kreativnim industrijama koji se kroz istraživanja, radionice, konferenciju i preporuke za javno financiranje kulturnih i kreativnih industrija (KKI), bavi različitošću, i to u polju proizvodnje, sadržaja i recepcije dobara i usluga koje te industrije proizvode

Rijeka – U ponedjeljak i utorak, 29. i 30. lipnja 2020. u vremenu od 9 do 16 sati u Filodrammatici u Rijeci (Korzo 28) u sklopu programa Europske prijestolnice kulture bit će održane radionice pod nazivom „Sudjelovanje u kulturi: raznolikosti i inkluzija“.

Radionice su dio projekta Diversity Mixer – politike i prakse u kulturnim i kreativnim industrijama koji se kroz istraživanja, radionice, konferenciju i preporuke za javno financiranje kulturnih i kreativnih industrija (KKI), bavi različitošću, i to u polju proizvodnje, sadržaja i recepcije dobara i usluga koje te industrije proizvode.

Radionice, koje vode Tatjana Aćimović i Sanja Bojanić, uz Antonia Pavlovića i Anu Žnidarec Čučković u praktičnom dijelu, namijenjene su osobama koje rade u sektoru kulturnih i kreativnih industrija – u ustanovama u kulturi, nezavisnim organizacijama i poduzećima, samozaposlenima, studentima, kao i svima onima koji se u polje kulturnih i kreativnih industrija tek žele uključiti.

Prijave su obavezne, a polaznici mogu sudjelovati na jednoj ili obje radionice. Broj prijava je ograničen.

Prvog dana, u ponedjeljak 29. lipnja, radionica će se baviti temama publike, posjetitelja i korisnika kulturnih sadržaja – koju ulogu imaju u očima, svijesti i strateškom planu organizacije ili u očima građanina ili potrošača? Čija je, zapravo, odgovornost publike, što se čini kako bi se publici osigurao pristup te na koji način im se osigurava sudjelovanje u kulturi?

Nemogućnost pristupa ustanovi ili nedostupnost kulturnog sadržaja određeni broj građana stavlja u položaj diskriminiranih u društvu. Koji su izazovi, posljedice i poteškoće s kojima se susreću? Cilj radionice je podizanje svijesti za cjelovitost društva za koje stvaramo kulturni sadržaj, prepoznavanje osjetljivih i najugroženijih skupina i pojedinaca, upoznavanje s rješenjima i primjerima dobrih praksi.

Drugog dana, u utorak 30. lipnja, bit će riječi o karakteristikama rada u kulturnim i kreativnim industrijama, a to su: zajednički rad, različiti sadržajni i tehnički doprinosi, dijalog, suradnja, razmjena i politike različitosti. Kolektivnost proizvodnje karakterizira individualni, grupni i timski rad u proizvodnji kulture, ne samo na razini pojedinaca u kreativnim procesima, nego i u različitim oblicima suradnje organizacijske i institucionalne prirode.

Cilj ovog edukativnog procesa jest smanjivanje i uklanjanje pretpostavki za diskriminaciju (prema kolegicama, kolegama, partnerima), prepoznavanje diskriminatornih postupaka prema sebi, doprinos izgradnji organizacije čija je prednost vrednovanje identiteta različitosti i inkluzije te samim time jačanje kapaciteta zajednice ustanova, organizacija i djelatnika u kulturnim i kreativnim industrijama.