Tekst iz arhive. Stranice su u međuvremenu redizajnirane!
Festival Perforacije stiže i u Rijeku - U Filodrammatici u utorak predstavljanje tri zanimljiva projekta
U Filodrammatici će se u utorak od 21 sat održati nekoliko aktivnosti, a nastupit će Karen Nielsen, Luana Lojić i Nikolina Butorac.
Rijeka - Festival Perforacije ove se godine održava po 10. put diljem Hrvatske od 11. lipnja od 13. kolovoza i to u 7 gradova - jer se i u ovim trenucima krize za kulturu trudimo decentralizirati kulturnu scenu i podržati nezavisne umjetnike. Nakon Dubrovnika i Splita, sljedeća nam je postaja Rijeka - program Noć performansa na rasporedu je 19. lipnja od 21 sat na lokaciji Filodrammatica, najavili su organizatori.
U Filodrammatici će se u utorak od 21 sat održati nekoliko aktivnosti, a nastupit će Karen Nielsen, Luana Lojić i Nikolina Butorac. Karen Nhea predstavit će se s „Party Conversation“, izvedbom koja se temelji na rukopisu za promjenjivi broj izvođača kojeg je napisala Karen Nhea tijekom svog boravka u Zagrebu. Pozvala je četvoricu kolega, likovnih umjetnika koji su tada živjeli i radili u Zagrebu, kako bi radili na tekstu, naučili ga napamet, recitirali ga i izveli zajedno s njom. „Party Conversation“ će izvesti Petra Drevenšek, Dora Fodor, Teuta Gatolin, Tara Ivanišević i Karen Nhea.
Karen Nhea je vizualna umjetnica koja trenutno studira na Danskoj kraljevskoj akademiji likovnih umjetnosti, na Školi za vizualne umjetnosti u Kopenhagenu. Od rujna 2017. je studentica na razmjeni na Akademiji likovnih umjetnosti (ALU), Odjel za nove medije, u Zagrebu.
Luana Lojić predstavit će se projektom "Fonoteka nečujnog: Zvuk H" koja je početak skupljanja, sintetiziranja i materijaliziranja nečujnih zvukova. Vodik je kemijski element koji u periodnom sustavu elemenata nosi simbol H te mu je redni broj 1. On čini 75% mase Svemira, nema boje, mirisa, okusa – ni zvuka. Kako čuti vodik? Od pokusa vidljivosti do zvuka spektralnih linija atoma vodika, performativna instalacija posvećena je istraživanju njegovog postojanja, te je ona prvi korak serije zvukova koje se bave ozvučavanjem formula, elemenata, čestica, pokreta i ideja. Rad je nastao u suradnji s Anom Kontrec s Matematičkog odsjeka te Tomislavom Smolčićem uz mentorstvo prof. Dalibora Paara s Fizičkog odsjeka Prirodoslovno - matematičkog fakulteta u Zagrebu.
Luana Loić diplomirala je 2016. na Odsjeku za animirani film i nove medije Akademije Likovnih Umjetnosti u Zagrebu. Bavi se primijenjenom biofilijom. Od poezija za kamenje do živih instalacija, videa, filma i live arta koji tematiziraju odnos čovjeka sa sustavima, percepcijama i materijalnostima što ga okružuju, u svom radu nastoji shvatiti prirodne procese izvan i unutar pojma osjetila. Osnivačica je umjetničkog kolektiva za intedisciplinarno djelovanje znanosti i umjetnosti Ljubavnice.
Nikolina Butorac održat će performans "Iza crvenog".
- Performativnim činom materijaliziram svoju ukočenost pred okolinom i društvom koje je uglavnom indiferentno prema suvremenim kreativnim izričajima. Sram dolazi od pokušaja da se predstavim nekome i kažem mu što radim. Sram i prema činjenici što vrlo teško nalazim poslove u struci. U ovom radu stvaram artefakte srama i boli otiskujući vlastitom krvlju sve ono što čini moj identitet - stvari na meni i u mojoj torbi kao što su osobna iskaznica, indeks, radna knjižica, zdravstvene iskaznice, kondom, iskaznica HDLU-a, onoliko kuna koliko imam u novčaniku, hrana koju nosim u torbi itd. Neki otisci bit će jasni, no većina njih postati će krvave apstrakne mrlje. Tijekom otiskivanja pokušat ću se i predstavljati publici te im opisati teme i fokus mog umjetničkog stvaralaštva, kazala je Butorac.
Nikolina Butorac diplomirala je 2012. na Odsjeku za animirani film i nove medije, smjer novi mediji, pod mentorstvom prof. Andreje Kulunčić. Od 2007. sudjeluje na brojnim skupnim izložbama i festivalima, te u performativnim projektima i umjetničkim radionicama. Godine 2014. odlazi na rezidencijalan program u Finsku gdje radi participativnu instalaciju od ljekovitih biljaka u suradnji s učenicima osnovnih škola. Autorica je video i filmskih radova te brojnih performansa i akcija u javnom prostoru. Vodi filmske i kreativno-ekološke radionice s djecom i mladima. Godine 2016. sudjelovala je u umjetničkom laboratoriju Ars Kozara u BiH, s land art instalacijom: Trenutak sada, a 2017. otišla je na rezidencijalni boravak u Portugal, u umjetničku organizaciju Cultivamos Cultura gdje je radila prostornu instalaciju - Kada se zaljubih u znanje?