Tekst iz arhive. Stranice su u međuvremenu redizajnirane!
FOTO 2.Cars & Coffee Croatia 2019. u Rijeci - Luksuz na kotačima ispunio Korzo
Na jednom mjestu skupila se enormna vrijednost voznog parka izražena u desecima milijuna eura, a dolaskom i odlaskom mogao se čuti i prodoran zvuk svemoćnih motora i konjice koja bi mogla, da i smije, na otvorenoj cesti dostizati i 300 km/sat. Laka i teška konjica (snimio M.Krpan)
Rijeka – Dugo se već ne pamti kada je jedno obično nedjeljno poslijepodne riječku pješačku žilu kucavicu pretvorilo u gotovo neprolaznu barijeru. Ipak, zbilo se to proteklog vikenda, kada je u Rijeku stigla prestižna međunarodna manifestacija, jedinstvena imena, „Cars & Coffee Croatia 2019.“.
Sve je počelo prije 13 godina u Americi, širilo se diljem svijeta, na gotovo svim kontinentima i u 29 država do sada je održano 127 sličnih okupljanja, da bi u Hrvatskoj prvi bio održan prije godinu dana u Varaždinu. Osokoljeni uspjehom i izuzetnom posjetom, kao i interesom Varaždinaca, ove se godine odlučilo stići u Rijeku, pa su tako prostor riječkog Korza i Trga 128.brigade HV, okupirale istinske jurilice na četiri kotača. Stigli su prestižni automobili iz Hrvatske, Slovenije, Češke, Njemačke i drugih zemalja, a zastupljenost više od 20 marki prestižnih svjetskih proizvođača privlačilo je poglede i uzdahe velikog broja posjetitelja. Vrijedi spomenuti tek „jači“ odabir marki: BMW, Alfa Romeo, Audi, Porsche, Maseratti, Chrysler, Mercedes, a ono što je riječko izdanje diglo u nebesa svakako je prisustvo dva najprestižnija svjetska elektro automobila hrvatskog proizvođača Mate Rimca. Posebnu pažnju privlačili su Rimac Concept 1 i Concept 2. Formula Student na Cars & Coffee Rijeka 2019. (snimio M.Krpan)
Na jednom mjestu skupila se enormna vrijednost voznog parka izražena u desecima milijuna eura, a dolaskom i odlaskom mogao se čuti i prodoran zvuk svemoćnih motora i konjice koja bi mogla, da i smije, na otvorenoj cesti dostizati i 300 km/sat.
Iako su gotovo svi bili primjerci 21.stoljeća, na riječkom su se Korzu „kočoperila“ i dva raritetna oldtimera, domaćih tablica. S jedne strane nezaboravni „Fićo Abarth“, a s druge „De Lorean DMC-12“, dok su svoju šansu predstavljanja, pred masom znatiželjnika, iskoristili i riječki studenti kroz projekt „Formula Student“.
Ovogodišnja hrvatska smotra sportskih i prestižnih automobila, kakve rjeđe viđamo na prometnicama, a kojima se njihovi vlasnici ili korisnici posebno ponose, ipak pronalaze mjesta na posebnim „eventima“, kakvih je i u nas sve više. No, ne mora bitno biti samo oktanske, automobilističke tematike, poput ovog riječkog, koji je unio istinsku živost u jedno obično listopadsko nedjeljno popodne, grada što se priprema u svakom pogledu za Europsku prijestolnicu kulture 2020.godine.