FOTO Europa ipak izborena – Primorje osvojilo 5.mjesto

U posljednju minutu stala je gotovo cijela sezona i mukotrpan rad, te je ovaj put Fortuna bila milostiva i nagradila odricanja iako su Šibenčani imali loptu zadnjih 11 sekundi utakmice i mogućnost postizanja zgoditka za 4 gola razlike. Fotogaleriju s utakmice pogledajte u nastavku teksta…

Rijeka – Bila je to još jedna sportska drama, ali po riječku momčad sretnog završetka. Unatoč porazu riječki vaterpolisti, njihov stručni stožer, uprava i vjerna publika nakon posljednjeg zvuka sirene ove sezone na Kantridi odahnuli su i pljeskom proslavili izboreno 5. mjesto i pravo nastupa u europskim kvalifikacijama za iduću sezonu.

Šibenčani su odmah u prvom napadu na utakmici jasno dali do znanja da ne misle olako priznati riječki primat u prvenstvu, ali Čubranić efektno brani snažan udarac Petkovića. Unatoč tome do vodstva ipak dolazi Solaris preko prekaljenog veterana Komadine ( bivši reprezentativac i prvotimac Mladosti, Juga…) koji poentira sa stative nakon isključenja Peroša. Igra Primorja je u tim trenucima djelovala vrlo raštimano, u napadu pomalo anemično, a iskusni protivnici to koriste i ponovno nakon igrača više i nesmotrene obrambene reakcije na odbijenu loptu Čubranića preko Kintsurashvilia vode 2:0.

Druga četvrtina započinje u istom tonu. Primorjaši kao da su odlučili pomoći Šibenčanima u dostizanju 4 gola iz prve utakmice, tako da po već prokušanom receptu nakon odbijene lopte Štrkalj zabija za 3:0 i alarm za buđenje momčadi Igora Hinića biva aktiviran. Prvi pogodak domaćina čekao se punih 10 minuta odnosno na 3:1 smanjuje Radulović nakon oduzete lopte na centru i isplivane kontre. Bek Primorja Blažić preciznim udarcem s pozicije lijevog vanjskog donosi priključak na -1, no Vlahović ponovno vraća svoju momčad u prednost od 2 gola. Nakon toga Tin Brubnjak zabija za Primorje, a Čunko je imao veliku priliku da se na veliki odmor ode neriješenim rezultatom no šibenski vratar Jukić ga je onemogućio u tom naumu obranivši mu udarac s desnog krila.

Iako se činilo da su se mladi Primorjaši pribrali i odlučili mirno privesti kraju utakmicu te potvrditi svoj plasman, treća četvrtina ponudila je nešto sasvim drugo. U bazenu kao da je postojala samo jedna momčad i to ona šibenska, tako da Petković dvama pogocima i snažni gruzijski centar u redovima Solarisa Kintsurashvili jednim pogotkom donose svojoj momčadi visoko vodstvo od 7:3.
Posljednjih 8 minuta ove sezone, prava poslastica. Primorjaši furiozno otvaraju i odlučuju prekinuti golgeterski post, te podizanjem tempa i brzom tranzicijom iz obrane u napad najprije Brubnjak, a onda Peroš i Augusti dovode svoju momčad na samo zaveslaj zaostatka, 6:7. Na riječku seriju od 3:0 odgovaraju Šibenčani svojom serijom te vezanim pogocima Pelicarića i Malenice ponovno imaju plus 3. Najstariji i najiskusniji u redovima Primorja, Duje Peroš, u tim trenucima preuzima odgovornost i snažnim udarcem izvana probija Jukića za sedmi pogodak svoje momčadi. Da zadnje dvije minute ne prođu mirno i bez stresa pobrinuo se Komadina koji je neshvatljivo ostao sam te na 1:32 do kraja utakmice i zabija za 7:10. Posljednja minuta donijela je neizvjesnost do kraja, a zadnjih 11 sekundi utakmice ipak nije bilo dovoljno Šibenčanima da ozbiljnije ugroze vrata Čubranića. Na kraju Pirova pobjeda Solarisa, a slavodobitni poraz Primorja.

Iako je sezona okončana porazom nitko od prisutnih na bazenu nije otišao razočaran jer je Europa ipak izborena. Porazi su dio odrastanja i sazrijevanja svake mlade momčadi, tako da ni ova aktualna garnitura riječkih prvotimaca nije i ne može biti toga lišena. Ono što je sigurno, Primorjaše u idućoj sezoni očekuje nastup u A2 regionalnoj ligi i borba za povratak u elitnu Triglav regionalnu ligu upravo kroz utakmice sa Solarisom, ali i atraktivnim protivnicima kao što su Crvena Zvezda ili Vojvodina. Ono što je manje sigurno jest sastav za iduću sezonu iako je dosta izvjesno da većih promjena ne bi trebalo biti, barem po pitanju odlazaka. Također, kroz sportska nadmetanja nastup u Europi jest osigurana, ali sada predstoji ono financijsko nadmetanje odnosno nastojanja uprave kluba da se ova mlada momčad okuša i u tom natjecanju što je od velike važnosti za daljnje sazrijevanje i stjecanje iskustva. Bila bi to nagrada za svih: za igrače, trenere, publiku i ne sumnjamo da će se uprava predvođena predsjednikom Baraćem pokušati izboriti i na kraju savladati i taj izazov.

2.utakmica za 5.mjesto PH: Primorje EB- Solaris 7:10 (0:2,3:2,0:3,4:3)