FOTO Muzej grada Rijeke otvara vrata za tri mjeseca: Palača Šećerane u novom ruhu pričat će povijest našeg grada

Autor novog stalnog postava muzeja je Ervin Dubrović, ravnatelj Muzeja, dok je cijelu ‘priču’ uobličila Nikolina Jelavić Mitrović, dizajnerica koja je osvojila nagradu Europski muzej godine za onaj vukovarski, a bila je i autorica postava Muzeja Sinjske alke, koji je za to i nagrađen.

Rijeka – Iako smo već dobrano zakoračili u 2020. godinu, radovi u Rijeci kao da su tek počeli. Radove u Krešimirovoj više nema ni smisla spominjati i komentirati, jer pješaci na određenim dijelovima nogostupa ne mogu ni hodati, pa zaobilaze radnike po kolniku. Upravo će se tamo, u kompleksu Benčić ili u nekadašnju Palaču šećera doseliti i Muzej grada Rijeke, koji se još uvijek nalazi na Trgu Riccarda Zanelle.

Šećerana je već punih 50 godina zaštićeno kulturno dobro, a nakon obnove trebala bi biti uređena bogatim dekoracijama, oslikana mitološkim sadržajima i povijesnim scenama još iz doba antike. Autor novog stalnog postava muzeja je Ervin Dubrović, ravnatelj Muzeja, dok je cijelu ‘priču’ uobličila Nikolina Jelavić Mitrović, dizajnerica koja je osvojila nagradu Europski muzej godine za onaj vukovarski, a bila je i autorica postava Muzeja Sinjske alke, koji je za to i nagrađen.

A kako će izgledati novo ruho riječkog gradskog muzeja? U prizemlju će se nalaziti muzejska suvenirnica, info centar, turistička agencija i caffe bar, ujedno i slastičarna, a na polukatu će biti muzejski depo i knjižnica. Središnji sadržaj palače bit će stalni postav, a posjetitelji će se moći upoznati sa društvenom i gospodarskom poviješću Rijeke od 18. do kraja 20. stoljeća na prvom i drugom katu palače. Kako kažu iz Muzeja grada Rijeke, 18. stoljeće se smatra začetkom moderne Rijeke, kada je kao grad započela svoj uspon prema statusu srednjoeuropske luke i industrijskog središta.

Na drugom katu predstavit će se priča o povijesti preuređenog kompleksa, od vremena Šećerane, Tvornice duhane do Tvornice motora „Rikard Benčić“ i metalne industrije. Na trećem će katu biti radni prostor kustosa i ostalog osoblja, a u potkrovlju tehnički prostori ovoga muzeja te spremišta. Uz zapadno pročelje zgrade napravit će se i novo stubište za potrebu evakuacije, a zgrada muzeja će biti u skladu s visokim europskim standardima.

Prvi torpedo na svijetu, Mornarička akademija, Rijeka kao iseljenička luka, neboderi, glazba i riječki rock, povijest gradskog kazališta, sve su to teme o kojima će se moći više saznati u ovome muzeju. Uz to, u čak više od 30 prostorija i na dva kata postavit će se artefakti i predmeti iz muzejske zbirke.

Ovaj bi projekt, u koji je uloženo više od 39 milijuna kuna, trebao biti gotov do 1. lipnja 2020. godine, što znači da će sredinom godine, točnije za malo više od tri mjeseca, MGR na novoj lokaciji otvoriti svoja vrata. Tim pothvatom želi se omogućiti korištenje kulturnog dobra koji se do sada nije mogao koristiti, ali i zadržati osnovna obilježja građevine, koja će se samo transformirati za novu funkciju, kao i staviti na raspolaganje budućim generacijama.