Tekst iz arhive. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

FOTO Prekrasna palača Šećerane izvire pod patinom prošlosti: Restauratori otkrivaju biser što se skrivao pred našim očima

A ljepotu nove palače zabilježio je i naš fotoreporter, čiji radovi zorno dočaravaju kakav se biser skrivao pred očima Riječana sve ove godine.

Rijeka – Palača Šećerane, budući dom Muzeja grada Rijeke, polako dobiva nove obrise. U tijeku je restauracija povijesne palače, a pod vrijednim rukama restauratora skida se „patina povijesti“ i izviruje prekrasno zdanje koje će postati jedno od centralnih mjesta riječke kulturne scene.

- Nova-stara palača magično je mjesto. Sa šećerom ili bez njega. Evo, danas sam gurnuo nos kroz jedna od njenih unutrašnjih vrata, kad li - pećina s blagom. I to s kakvim... Soba s vedutama zabljesnula me svježim bojama i slikama koje su mi živahno mahale sa zidova i stropa. Nisam bio sam.

Oko mene restauratori su tiho, marljivo grebuckali naslage starih boja koje su skrivale izvorne slikarske majstorije i činili sve što već stručno trebaju činiti. Upadom nepozvanih nisu se dali zbuniti, znaju oni s takvima. Tko mi ne bi pozavidio: u njihove ruke dođe ono što više ne želimo, a iz njih izađe nešto što vam izvuče veeeeeeliki osmijeh na licu. Restauratori su čarobnjaci, samo što to od nas taje, poručili su iz Muzeja grada Rijeke na Facebook stranicama.

A ljepotu nove palače zabilježio je i naš fotoreporter, čiji radovi zorno dočaravaju kakav se biser skrivao pred očima Riječana sve ove godine.

Kako na svojim internetskim stranicama navodi Muzej grada Rijeke, pogon Šećerane početna je točka riječke industrijske priče, on je ispisao je prvo poglavlje industrijalizacije grada, nakon kojega u Rijeci više ništa nije bilo isto. Jedan od vrhunaca procesa pokrenutog Šećeranom dogodit će se u sredinom 19. stoljeća, kada je u Rijeci radilo pola ukupne hrvatske industrije.

Šećeranu je 1750. godine pokrenula nizozemska kompanija Arnoldt & Co., locirajući prvi proizvodni pogon na današnjoj Mlaki, što je zapadno predgrađe tadašnje Rijeke, i potom se tvornički šireći na nove gradske lokacije. Jedna od tih lokacija je teren današnje palače Benčić. Bilo je to obalno mjesto gdje su jedrenjaci mogli dopremljeni sirovi šećer istovarivati pred pogonskim vratima. Dalje ga je prerađivalo oko sedam stotina radnika. Šećerana je prestala radom 1826. godine, a njezinu proizvodnom kompleksu život je potom donosio nove namjene.

Mađarska vojska koristila ga je od 1832. do 1848. kao vojarnu, a 1851. godine u njemu kreće radom Tvornica duhana. Izrasla je u najveći pogon za preradu duhana u Austro-Ugarskoj Monarhiji, koji je 1860-ih imao dvije tisuće zaposlenih, a mahom je riječ o radnicama. Kompleks će od 1945. do 1998. godine biti među Riječanima poznat kao Tvornica motora Rikard Benčić, zahvaljujući u njemu smještenoj istoimenoj tvornici.

Na takvu gospodarsku prošlost grada danas podsjeća sačuvana palača Rafinerije šećera. Ona je najveće neobarokno zdanje na istočnoj obali Jadrana. Dio njezina kompleksa su pogonske zgrade T-objekta i H-objekta koje potječu iz vremena Tvornice duhana, a tako su nazvane zbog tlocrtnog izgleda. Palača Šećerane je postala 1970. zaštićeno kulturno dobro. Nakon završetka uređenja koje je počelo prošle godine, u nju će useliti Muzej grada Rijeke.

- Unatoč činjenici kako se oko njih odvijaju grublji građevinski radovi, koji uključuju veće građevinske strojeve i mnoštvo radnika, sa svim ne baš ugodnim posljedicama koji za njih iz toga proizlaze, restauratori Ministarstva kulture nastavljaju u palači Šećerane svoj delikatan posao.

Dobar primjer usredotočenosti na to je ono što se može vidjeti u dvorani s vedutama. Riječ je o dijelu interijera u cijelosti prekrivenom zidnim oslicima koji prikazuju imaginarni grad i reljefnim ukrasima. Zub vremena i tu je učinio svoje. Zidovi su tijekom povijesti bili u više navrata preličeni, na štetu onoga što se našlo ispod novih slojeva boje, u prostoru se i pušilo, što je značilo dim čiji su se sastojci taložili na zidne oslike, pa danas valja vratiti svježinu djelima jučerašnjih majstora i umjetnika. Sudeći prema onomu što se trenutačno može vidjeti, posjetitelji dvorane će po okončanju restauratorskih zahvata uistinu dobiti priliku uživati u još jednom spektakularom dijelu interijera baroknog zdanja koje će uskoro postati sjedište Muzeja grada Rijeke, kazali su iz Muzeja.

 

Ovo je tekst iz arhive. Stranice su u međuvremenu redizajnirane. Kreni od početne stranice.