[FOTO] U perivoju Pod kostanji predstavljena knjiga “Putovima Pavla Vidasa”

Posebno nas, kao autore, veseli činjenica da je promociji osobno nazočila i Vera Tadić, praunuka Pavla Vidasa koja je, došavši iz Samobora, donijela autentični Vidasov izvornik, istaknula je Jurdana.

Hreljin – Nakon zagrebačke promocije, predstavljanje knjige “Putovima Pavla Vidasa” koju potpisuju Vjekoslava Jurdana i Radovan Tadej održano je u perivoju Pod kostanji uz neposrednu blizinu hreljinske crkve sv. Jurja. Uz lik i djelo iznimnog Pavla Vidasa ovom promocijom odana je počast jednom segmentu naše zavičajne, ali i nacionalne kulture i povijesti, a riječ je o fenomenu hrvatske odselidbe. U izrazito svečanom tonu odjekivala je književna riječ našega iseljenika iz Hreljina koji je i zapisao svoje svjedočanstvo.

– Pred doista mnogobrojnom publikom iz različitih dijelova našega primorskoga zavičaja bila je nama kao autorima iznimna čast i duboka radost predstaviti knjigu za koju smo doista jako mnogo radili. U dvosatnoj promociji knjige i svi drugi sudionici su iskazali jednu duboku počast ovoj knjizi. Prije svega, jedna od recenzentica, doc. dr. sc. Sanja Grakalić Plenković a zatim i hreljanski pjesnik Josip Braco Vidas. Posebno nas, kao autore, veseli činjenica da je promociji osobno nazočila i Vera Tadić, praunuka Pavla Vidasa koja je, došavši iz Samobora, donijela autentični Vidasov izvornik. Pokazavši ga publici i usporedivši ga s našom knjigom, na vrlo je ekspresivan način pokazala značenje našega rada. Uz nadahnute izvedbe Katje Budimčić i Zorana Sauliga doživljaj cijele promocije dobio je puninu jedne sakralne i duboko duhovne svečanosti. Ta dubina posebno se, uz obraćanje gđe Vere Tadić, inače hrvatske diplomatkinje, očitovala u riječima podrške recentnog hrvatskog pjesnika, liječnika, akademika i diplomata dr. Drage Štambuka. Imali smo čast i zadovoljstvo pročitati njegove riječi na promociji koje nam je uputio iz dalekog Teherana, a koje su u svima nama na promociji izazvale duboku radost. Jer Radost je uvijek takva. Baš kao i književna riječ. Duboka, vječna i istinita, istaknula je Vjekoslava Jurdana koja uz Radovana Tadeja potpisuje knjigu ‘Putovima Pavla Vidasa (O životu, putovanju i pisanju jednog iseljenika)’.

Monografijom kao kritičkim izdanjem djela prema izvorniku te s dokumentarnim prilozima i znanstvenom raspravom objavljuje se Životopis Pavla Vidasa (1858. – 1928.) koji je tijekom svojega života, kao siromašni emigrant iz Hreljina u Hrvatskom primorju, putovao cijelim svijetom. Vrativši se u zavičaj, napisao je opsežan Životopis u kojem je detaljno i autentično opisao svoja putovanja. Upravo činjenica da je pisao o svojem životu i putovanjima, čini ga iznimnom pojavom među hrvatskim iseljenicima koji su odlazili u daleki svijet u potragu za poslom i zaradom.

Istraživši izvornu i opsežnu memoarističku građu koju je Pavao Vidas zapisao u velikoj bilježnici s naslovom Faktum Sve, Radovan Tadej priredio je cjelovit tekst Vidasova Životopisa. U popratnim prilozima prikazao je i dulju epsku pjesmu koju je napisao Pavao Vidas kao i njegov kraći prozni dodatak. Nadalje, (re)konstruirao je rodoslovni slijed Vidasove obitelji, popisao je hrvatske iseljenike koje je Vidas susretao i spomenuo u svojem rukopisu, te prikazao odabrane fotografije iz arhive obitelji Vidas. Sa stanovišta književne teorije, književne povijesti, kao i u okviru sociologijskih istraživanja o fenomenu hrvatske odselidbe tekst Pavla Vidasa analizirala je u opsežnoj studiji Vjekoslava Jurdana. Ponajprije, ukazala je u kojoj mjeri Pavao Vidas izravno svjedoči o načinima, putevima i ciljevima hrvatske odselidbe. Zatim je u Vidasovu svjedočenju uočila snažnu i višeslojnu prisutnost elemenata književnoumjetničkog oblikovanja. Pristupila je dubinskoj interpretativnoj analizi kojom je potvrdila, da ne samo što Pavao Vidas dokumentira svoju životnu (is)povijest, već on i pripovijeda u obliku književnoumjetnički strukturirane naracije.

Budući da Vidasov tekst predstavlja jedinstveno i autentično svjedočanstvo o hrvatskom iseljeništvu, a kojih je vrlo malo, to se svjedočanstvo u ovoj monografiji promatra unutar složenog fenomena iseljeništva i pisanja u/o emigraciji. Na temelju Vidasove sudbine, ova monografija, u cjelini, prikazuje opću problematiku hrvatskoga iseljeništva kao jedinstveni izvor o toj tematici.

Knjigu su objavili Institut za migracije i narodnosti u Zagrebu te Katedra Čakavskog sabora „Bakarskoga kraja“ iz Škrljeva. Tiskanje knjige subvencioniralo je Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske.