FOTO/VIDEO Komemoracija podhumskim žrtvama fašizma – kamik kot opomena zavavik

Tog 12. srpnja prije 77 godina, ubijeno je oko stotinu stanovnika Podhuma, dok su gotovo svi ostali odvedeni u logore, a selo potpuno uništeno

Podhum – “Govori i stoji kamik kot opomena ovdi zavavik”, stih je iz pjesme Cvetane Linić o najcrnjem danu u povijesti Grobnišćine, 12. srpnju 1942. godine. Tada su talijanski fašisti ubili najmanje 91 mještanina Podhuma, a njih gotovo 900 odveli u talijanske koncentracijske logore, dok su selo opljačkali i spalili. Strahotu zločina najbolje dočarava činjenica da je prije Drugog svjetskog rata u Podhumu živjelo 1.329 stanovnika. Svake godine cijela Grobnišćina, udružena u tuzi, u zajedničkoj organizaciji općina Čavle i Jelenje, komemorira žrtve, ne dajući da padnu u zaborav. Tako je bilo i ove godine, kada su se u Podhumu okupile obitelji žrtava, predstavnici vlasti i crkve, antifašističke udruge te udruge proizišle iz Domovinskog rata, Pohumci i Grobničani.

– Zadovoljna sam jer nas se na ovaj tužan dan svake godine skupi sve više. U srcima nam je tuga i ponos, a ne mržnja, Dan je ovo kada nestaju sve granice pa i one između općina Čavle i Jelenje. Trebamo njegovati antifašizam, slobodu i domoljublje i stvarati zdravo i sigurno društvo te ne dozvoliti da se ovakav zločin ponovi, naglasila je načelnica Općine Čavle Ivana Cvitan Polić. Istaknula je zadovoljstvo što su Općina Jelenje i Primorsko-goranska županija podržale projekt obnove Spomen groblja Soboli, na kojem uskoro počinju radovi.

Pozdrave predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović nazočnima je prenio njezin izaslanik, načelnik Općine Jelenje, Robert Marčelja.

– 91 štit za 91 strijeljanog mještanina Podhuma stoji ovdje kao podsjetnik na jedan od najstrašnijih zločina u našoj nacionalnoj povijesti. Strijeljani su odmah nakon svete mise, zato je i na ovom groblju križ, kao podsjetnik na zlo svih totalitarnih režima. Marčelja je posebno istaknuo činjenicu da se 12. srpnja na Podhumu okupljaju svi, bez obzira na različita razmišljanja i stavove.

– Živimo u slobodi, naša djeca govore hrvatskim jezikom i učimo ih da žive u skladu s antifašističkim vrijednostima, a brane svoj jezik i svoj identitet. No, žalosno je da nam se fašizam i nacizam polako vraćaju. Kad bi djeca u školama više učila o antifašizmu, o Titu, o NOB-u i o fašističkoj NDH, vidjeli bismo bi li i onda vikali “Za dom spremni” ili “Računajte na nas”, kazala je Neda Macan, u ime antifašističkih udruga. – Pravi put je čovječnost, pravednost i suživot, zaključila je Macan.

– Na ovom svetom mjestu talijanska fašistička ideologija pokazala je svoje najokrutnije lice. Mislili smo da se nakon poraza fašizma 1945. godine tako nešto neće ponoviti. Ali 1991. godine u Domovinskom ratu agresor je ponovno činio zločine nad našim civilima. Zaborav je najveće zlo ljudskog roda, zato ne smijemo nikad zaboraviti i to je zalog za sretni i bolji život. Neka se ovo zlo više nikad ne dogodi, kazao je prisutnima izaslanik primorsko-goranskog župana Zlatka Komadine, pročelnik Ureda Županije Goran Petrc.

U kulturno-umjetničkom dijelu programa nastupili su pjesnikinja Cvetana Linić te KUD Zvir i Ženski zbor Korezin, a nakon komemoracije služena je sveta misa koju je predvodio župnik župe Fužine-Lič don Tomislav Zečević.

Spomen područje Soboli danas je memorijalno groblje, a 1970. godine ondje je postavljen obelisk akademskog kipara Šime Vulasa, koji predstavlja prepoznatljivi antifašistički spomenik.

Komemoracija Podhumskim žrtvama Fašizma – Kamik Kot Opomena Zavavik

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank