Glasanje proteklo bez oporbe: Usvojen proračun Grada Rijeke za 2020. godinu u visini od 1,3 milijarde kuna

Vijećnici kluba Akcije mladih i Živog zida, kluba HDZ-a i MOST-a te Hrvoje Burić (Nezavisna lista Bura) napustili su sjednicu prije samog glasovanja, budući da se nisu složili s odlukom predsjednika Gradskog vijeća Andreja Poropata o oduzimanju riječi vijećniku Hrvoju Buriću zbog omalovažavanja gradonačelnika.

Rijeka – Gradsko vijeće usvojilo je proračun Grada Rijeke za 2020. godinu u iznosu od 1,318 milijardi kuna, kao i projekcije proračuna za 2021. u iznosu od 1,1 milijarde kuna te za 2020. godinu u iznosu od 1 milijarde kuna. Proračun Grada je za 12 posto, odnosno oko 140 milijuna kuna veći u odnosu na planirani proračun za 2019. godinu. Rashodi su planirali u nešto manjem iznosu, odnosno iznose 1,28 milijardi kuna. Naime, razliku u manjoj mjeri čine manjak i višak sredstava proračunskih korisnika, a u najvećoj mjeri, odnosno u iznosu od 35,3 milijuna kuna, radi se o sredstvima namijenjenima pokriću manjka proračuna iz prethodnih godina.

Proračun za 2020. godinu planiran je u većim iznosima nego u 2021. i 2022. godini, u prvom redu zbog činjenice da se u 2020. godini planiraju najveći troškovi vezani uz provedbu projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture, manje uz financiranje programa, a više se odnosi na izdvajanja za izgradnju objekata u sklopu kompleksa Benčić te uređenje broda Galeb, radova koji će u najvećoj mjeri biti završeni u narednoj godini, a nešto manje u 2021. godini.

Osim plaća za zaposlene, značajni se iznosi odnose na sredstva EU fondova za projekte uređenja kompleksa Benčić i broda Galeb, ali i projekte energetske obnove vrtića, škola i Muzeja grada, start up inkubator za kreativne tehnologije i IT industriju „Energana“, Interpretacijski centar prirodne baštine, Tehnološko-edukacijski i poduzetnički inkubator „Proizvodni park Torpedo“, Poslovnu zonu Bodulovo, izgradnju sortirnice na lokaciji Mihačeva draga i drugo. Također, planira se prihod od 11 milijuna kuna od nagrade Melina Mercouri, koju je Rijeka osvojila prema preporuci stručnog panela Europske komisije koji procjenjuje ozbiljnost i uspješnost provedbe projekta te će navedena sredstva biti iskorištena u svrhu realizacije EPK programa.

Glasovanje o proračunu za 2020. godinu proteklo bez većine oporbenih vijećnika

Proračun Grada Rijeke za 2020. godinu usvojen je s 21 glasom za (klub vijećnika SDP-Laburisti-SDSS, klub vijećnika PGS-a, klub vijećnika HNS-a, klub vijećnika HSU-IDS i klub vijećnika Liste za Rijeku), i jednim suzdržanim glasom (nezavisni vijećnik Marinko Koljanin). Vijećnici kluba Akcije mladih i Živog zida, kluba HDZ-a i MOST-a te Hrvoje Burić (Nezavisna lista Bura) napustili su sjednicu prije samog glasovanja, budući da se nisu složili s odlukom predsjednika Gradskog vijeća Andreja Poropata o oduzimanju riječi vijećniku Hrvoju Buriću zbog omalovažavanja gradonačelnika. Naime, vijećnici su tražili povlačenje stegovne mjere izrečene zbog nazivanja gradonačelnika „Jugoslavenom“, ne smatrajući to uvredom te naglašavajući činjenicu da je gradonačelnik sam kazao kako nije uvrijeđen. Predsjednik Gradskog vijeća Poropat istaknuo je kako neće povući stegovnu mjeru, koja je uslijedila nakon opetovanog vrijeđanja. Napomenuo je kako nije bitno je li se gradonačelnik uvrijedio izrečenim ili nije, već to što je vijećnik Burić govorio s namjerom da uvrijedi.

Pojašnjavajući razloge nepodržavanja proračuna, Kristjan Staničić je u ime kluba HDZ-a istaknuo kako proračun nije razvojan te da iako sadrži projekte, nema niti jedne nove investicije, poput izgradnje novog vrtića ili autobusnog kolodvora.

– Proračun je samo nastavak postojeće politike upravljanja i raspolaganja javnim novcem, a način na koji je predložen ne potiče gospodarski rast i zapošljavanje i pogoduje odljevu stanovništva, posebice mladih. Provođenjem ovakve politike neće se povećati fiskalni kapacitet grada, koji bi mogao financirati sve potrebe bez zaduživanja, kazao je vijećnik Staničić.

U ime kluba Akcija mladih i Živi zid vijećnik Vedran Vivoda naglasio je kako je ovaj proračun dokaz državne statistike prema kojoj je Rijeka grad koji je u zadnjih deset godina izgubio najviše stanovnika, koji svakodnevno demografski i gospodarski propada te je jedan od najskupljih gradova u zemlji.

Dok je vijećnik Burić (Bura) naglašavao kako proračun, u kojem nema sredstava za nove vrtiće ili sanaciju Dvorane mladosti, čiji krov prokišnjava, pokazuje kako se ne vodi briga o djeci i sportašima, nezavisni vijećnik Koljanin naglasio je kako ne može podržati proračun, budući da u njemu nema osiguranih sredstava za kupnju zgrade Teatra Fenice. Naime, zgrada bi uskoro putem licitacije trebala biti prodana za 1,5 milijuna eura, što je znatno manje od zadnje procjene vrijednosti.

– Danas se potvrdilo ono što sam na sjednici Gradskog vijeća u svibnju 2018. godine rekao o Teatru Fenice – da je moguće za dva, tri milijuna eura kupiti Teatro Fenice. Grad se nije uopće potrudio, kako sam, a kamo li u suradnji sa županijom, da kupi zgradu i obnovi sredstvima EU fonodva. Mislim da je najveći problem projekta Europska prijestolnica kulture što u njega nije uvršten Teatro Fenice, koji je po mom mišljenju puno vrjedniji objekt industrijske baštine i značajniji dio riječkog identiteta nego toliko spominjani brod Galeb, kazao je vijećnik Koljanin. Dodao je kako je amandmanom htio predložiti da se u proračun uvrsti i gradnja igrališta na Kampusu, no odustao je, svjestan da bi u ovako prenapregnutom proračunu bilo teško pronaći sredstva za tu svrhu.

U prijedlog proračuna naknadno uvršteni novi EU projekt i povećanje cenzusa za dobivanje socijalne pomoći

Vijećnica Tamara Martinčić (klub SDP-Labuirsti-SDSS) je naglasila kako se ne može složiti da proračun nije razvojan, odnosno da projekti u kulturi ne donose razvoj. Navela je niz projekata koji podižu kvalitetu života Riječana, od kontinuiranog ulaganja u poduzetničke inkubatore, preko stipendija do brojnih mjera socijalne politike. Priključivši se raspravi, gradonačelnik Obersnel je naglasio kako je iluzorno očekivati da u situaciji kada Vlada zdušno trudi da kroz porezne reforme smanji prihode gradova i općina, a uz 400 milijuna kuna vrijedne projekte koji se trenutno provode, osigura dodatna sredstva za nove projekte.

Govoreći o demografskoj slici, gradonačelnik je naglasio kako je od 2011. godine iz Rijeke odselilo 24 tisuće ljudi, ali se doselilo njih oko 18 tisuća, što znači da je Rijeka izgubila 6 tisuća stanovnika. Podaci za 2018. godinu pokazuju kako je 50 posto odseljenih otišlo u gradove i općine Riječkog prstena te da se u inozemstvo nije odselio niti veći niti manji broj stanovnika nego iz ostalih hrvatskih sredina. Kazao je kako će prije kraja mandata završiti izgradnja autobusnog kolodvora, naglasivši kako ne mora sve biti iskazano u proračunu, budući da investitor može biti privatnik ili komunalno društvo. U odnosu na predloženi proračun, gradonačelnik je predložio dva amandmana, koji su postali sastavni dio proračuna. U prvom redi, radi se o uvrštavanju novog EU projekta „Novi put – razvoj inovativnog programa socijalnog uključivanja beskućnika“ vrijednog 1,48 milijuna kuna. Drugi amandman odnosi se na preraspodjelu unutar planiranih sredstava za komunalne prioritete po mjesnim odborima, koja sada odražava konačne odluke vijeća mjesnih odbora o komunalnim radovima vrijednim 11,8 milijuna kuna koje će se provesti na područjima njihovih mjesnih odbora.

Prihvatio je amandmane Odbora za zdravstvo i socijalnu skrb da se povećaju prihodovni cenzusi, temeljem kojih građani slabijeg imovinskog stanja mogu dobiti pomoć za podmirenje troškova stanovanja i javnog gradskog prijevoza, kao što se povećava i uvjet mirovinskog prihoda za dobivanje novčane pomoći za umirovljenike. Ovim odlukama želi se izbjeći mogućnost da zbog povećanja plaća i mirovina, a time i vjerojatnog prelaženja cenzusa, dio Riječana koji prima pomoći izgubi na njih pravo. Za provedbu ova dva amandmana u proračunu će se osigurati 500 tisuća kuna.

Usvojen amandman kojim se i u 2020. osiguravaju sredstva na nagrade najboljim startup timovima

Gradonačelnik je prihvatio i amandman Liste za Rijeku, kojim se predlaže osiguravanje 100 tisuća kuna za nagrade najuspješnijim startup projektima razvijenim u Startup inkubatoru Rijeka, koji rezultiraju otvaranjem trgovačkog društva ili obrta sa sjedištem u gradu Rijeci.

– Prihvaćanjem ovog amandmana osigurana sredstva bi se izjednačila sa sredstvima osiguranim 2019. godine što je rezultiralo značajnim povećanjem interesa i do sada najvećim brojem prijava 11. generacije korisnika Startup inkubatora, pojasnio je vijećnik Danko Švorinić, istaknuvši kako je projekt koji je na prijedlog Liste za Rijeku uvršten u proračun za 2019. godinu, a radi se o proširivanju aktivnosti na poticanju darovite djece, pokazao opravdanim.

Lista za Rijeku također je predložila i dva zaključka za realizaciju projekata sukladno financijskim mogućnostima Grada – osnovati radne skupine i osigurati odgovarajuća sredstva za dovršetak projektne dokumentacije za uređenje Trga pul Vele crikve te obnovu i izlaganje antičkih mozaika javnosti, kao i za izradu projekte dokumentacije za sanaciju Lansirne rampe Torpedo.

Vijećnica Ana Trošelj je kazala kako klub vijećnika PGS-a podržava proračun, smatrajući ga razvojnim, ali je ujedno predložila i nekoliko zaključaka, odnosno realizaciju projekata sukladno financijskim mogućnostima Grada. Radi se o postavljanju umjetne trave na malonogometnom igralištu Gornji Zamet – Hosti, početku aktivnosti za etapno uređivanje Sportsko-rekreacijskog centra Zamet, nastavku financiranja Udruge vinara, vinogradara i voćara Srdoča, uređenje spomenika antifašističke borbe, postavljanje pet širokokutnih kamera s ciljem uspješnijeg sprečavanja uništavanja gradskih zidova i fasada, projektiranje nove rasvjete na Trsatskim stubama te privremeno uređenje Trga Riječke rezolucije.

Zaključke je usvojilo i Gradsko vijeće, a gradonačelnik je izrazio uvjerenje da će se u proračunu naći mogućnost za realizaciju ovih projekata.

Odbijena su dva amandmana vijećnika HDZ-a, koji su predložili povećanje subvencija poduzetnicima za 10 milijuna kuna te povećanje sredstava za uređenje ulice Tonžino na Srdočima. Gradonačelnik Obersnel je prijedlog povećanja sredstava za subvencije poduzetnicima na račun funkcioniranja ustanova u kulturi ocijenio neozbiljnim. Što se tiče uređenja ulice Tonžino, gradonačelnik je istaknuo kako će se nedostajuća sredstva za realizaciju projekta uređenja ceste Tožino, za koja se još uvijek ne zna točna visina, osigurati iz osiguranih sredstava za uređenje nerazvrstanih cesta.