Grad koji čita – Gradska knjižnica Rijeka prošle godine imala najveći broj korisnika u (n)ovom mileniju

Rijeka – Na konferenciji za medije održanoj u Središnjem odjelu Gradske knjižnice Rijeka u Palači Modello predstavljeni su pozitivni poslovni rezultati, bogat osvrt na održane i buduće programe, te najupečatljivije – predstavljen novi strateški plan Gradske knjižnice Rijeka za razdoblje 2018. – 2022. godina.  Rezultate su predstavili ravnatelj knjižnice Niko Cvjetković, voditeljica informacijske službe i projekata Andreja Silić Švonja, voditeljica Službe nabave, obrade i zaštite  i Poslovnog kutka Milka Šupraha-Perišić, voditeljica American Cornera Rijeka Kristina Đoja i suradnik za marketing i projekte Kristian Benić.

Ključna je vijest da je proteklu godinu Gradska knjižnica Rijeka završila s čak 21.258 članova (broj građana koji su se učlanili ili obnovili članarinu o razdoblju od 1.1.2018. do 31.12.2918.) što je u odnosu na raniju godinu rast od 1.167 članova odnosno 5,8 posto! Broj aktivnih korisnika, dakle onih koji su tijekom godine koristili usluge knjižnice, ali nisu 2018. godine stigli produžiti članstvo je još zanimljiviji pokazatelj – 2018. je zaključena s 26.675 aktivnih članova u odnosu 25.016. pretprošle 2017. godine!

Riječ je o najboljem rezultatu Gradske knjižnice Rijeka u 21. stoljeću i drugom najbolje rezultatu u povijesti – više članova bilo je samo daleke 1999. godine. Uzroci su objašnjeni održavanjem standarda usluge, prostornim proširenjima, intenzivnoj komunikaciji, ali i obilju programa koje Gradska knjižnica provodi, a o čemu su prisutni detaljno izvijestili.

Voditeljica American Cornera Rijeka istaknula je da su u njemu fokusirani na organizaciju različitih kulturalnih programa s posebnim naglaskom na nove tehnologije i edukaciju korisnika o korištenju tih tehnologija, pa je to ključni inovativni knjižnični prostor GKR-a.

– Proveden je niz uspješnih programa i aktivnosti, od kojih izdvajamo nekolicinu najistaknutijih: Try theatre dramske radionice na engleskom jeziku za djecu, suradnja s osnovnim i srednjim školama te Sveučilištem u Rijeci kroz organizaciju radionica na engleskom jeziku i demonstracije 3D printanja, predavanja o mogućnostima studiranja u SAD-u, gostovanja istaknutih američkih gostiju, suradnja s History Film Festivalom, redovne radionice i demonstracije 3D printanja i VR-a, svakodnevna mogućnost korištenja PlayStation 4, radionice robotike. U tom ritmu i nastavljamo, navela je Đoja.

Najavljeno je i veće približavanje s Poslovnim kutkom čiji je rad pojasnila Milka Šupraha-Perišić.

– Usluge Poslovnog kutka specifično su usmjerene prema poslovnim informacijama s ciljem  podrške građanima za što bolje snalaženje u svijetu poduzetništva, rada i zapošljavanja te jačanja ukupne poduzetničke klime u zajednici. Usluga je inspirirana iskustvima mnogih svjetskih javnih knjižnica koje svoj fokus interesa proširuju s knjižnične građe na životne potrebe i zahtjeve građana, kazala je Šupraha-Perišić.

Posebnu novost i zanimljivost koja se nadovezuje na rad Poslovnog kutka predstavila je Andreja Silić – Švonja koja se usmjerila novoj usluzi usmjerenoj ka educiranju za korištenje sustava -e-Građanin u Središnjem odjelu.

– Uz pomoć knjižničara koji vam se u određeno vrijeme može posvetiti, građani Rijeke mogu lakše i brže započeti koristiti mogućnosti koje se pružaju putem e-građana  te naučiti kako za nekoliko trenutaka dobiti dokumente kao što su e-Domovnica, e-Izvadak iz Matice rođenih, e-Rodni list, e-Vjenčani list, Potvrdu o prebivalištu, Potvrdu o boravištu, Elektronički zapis o vlasništvu vozila te koristiti neke od dostupnih usluga kao što st e-Dnevnik za roditelje, e-Obrt, Burza rada, e-Plovilo, e-Pomorac, e-Visitor, e-Potvrde iz mirovinskog sustava, Portal zdravlja, Realizirani recepti, Zajednički informacijski sustav zemljišnih knjiga i katastra itd., naglasila je.

Naposljetku, ravnatelj knjižnice Niko Cvjetković predstavio je novi strateški plan Gradske knjižnice Rijeka.

– Budućnost i razvoj GKR-a definirani su novim Strateškim planom koji obuhvaća razdoblje od 2018.- 2022. godine. Dokument je to, svojevrsna osobna iskaznica Knjižnice, na kojem se radilo gotovo kroz cijelu 2018. godinu, koji jasno definira postojeće stanje i razvojni put Gradske knjižnice Rijeka te Viziju, Misiju i Vrijednosti. Budućnost je definirana razvojem infrastrukture Knjižnice, kako one fizičke (nova zgrada u kompleksu Benčić), tako i one digitalne (web), razvojem postojećih usluga te uvođenjem novih (pomalo i eksperimentalnih) usluga po kojima je GKR i (pre)poznat u stručnoj zajednici, a sve s ciljem snaženja potencijala naše lokalne zajednice. Za kraj, raduje me činjenica da su građani Rijeke prepoznali Gradsku knjižnicu Rijeka kao svog prijatelja i partnera koji im svakodnevno nudi svoj fond, svoje usluge i prostore kao i kompetencije djelatnika Knjižnice. Vjerujem da će ta simbioza trajati i dalje, a mi ćemo nastojati da Rijeka postane na(j)čitaniji grad, naglasio je Cvjetković.

Plan se u integralnom izdanju može pronaći na web stranicama i Magazinu Gradske knjižnice Rijeka.