Tekst iz arhive. Stranice su u međuvremenu redizajnirane!

Gradovi kao pokretač razvoja: U MMSU održana konferencija o mehanizmu integriranih teritorijalnih ulaganja @ Rijeka

S oko 190.000 stanovnika Urbana aglomeracija Rijeka je najmanja aglomeracija osnovana u Hrvatskoj, a za realizaciju projekata na raspolaganju ima oko 50 milijuna eura.

Rijeka - U Muzeju moderne i suvremene umjetnosti održana je konferencija „Mehanizam integriranih teritorijalnih ulaganja u Urbanoj aglomeraciji Rijeka“.

Na taj se način Grad Rijeka, zajedno s ostalim općinama i gradovima, članicama Urbane aglomeracije Rijeka, pridružio obilježavanju Europskog tjedna i Dana otvorenih vrata EU projekata, posvećenima upoznavanju javnosti s projektima financiranim sredstvima Europske unije.

Naime, Integrirana teritorijalna ulaganja predstavljaju novi mehanizam, tzv. ITU mehanizam Europske unije za razdoblje 2014.-2020. godine koji je uveden s ciljem jačanja uloge gradova kao pokretača gospodarskog razvoja, a sastoji se od skupa aktivnosti tj. projekata i programa koje se u gradovima mogu financirati iz tri različita fonda – Europskog fonda za regionalni razvoj, Kohezijskog fonda te Europskog socijalnog fonda.

Pedeset milijuna eura za aglomeraciju

S ciljem učinkovitijeg povlačenja sredstava putem ITU mehanizma u rujnu 2015. godine, prema Zakonu o regionalnom razvoju, osnovana je Urbana aglomeracija Rijeka sa sjedištem u Gradu Rijeci. Pored Rijeke, Urbana aglomeracija obuhvaća i gradove Kastav, Kraljevicu i Opatiju te općine Čavle, Klana, Kostrena, Lovran, Mošćenička Draga i Viškovo. Urbanoj aglomeraciji Rijeka na raspolaganju je ukupno 49,5 milijuna eura.

- S oko 190.000 stanovnika Urbana aglomeracija Rijeka je najmanja aglomeracija osnovana u Hrvatskoj, što je još jedan pokazatelj koliko su interesi općina i gradova isprepleteni, koliko smo upućeni jedni na druge. Morat ćemo i budući razvoj dogovarati zajedno, a upravo protekle četiri godine provedene u pripremanju osnivanja Urbane aglomeracije iz samih temelja, smatram zalogom za budući zajednički rad, kazao je Srđan Škunca, pročelnik Odjela za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem Grada Rijeke, u sklopu kojeg je osnovana i Direkcija za provedbu integriranih teritorijalnih ulaganja, koje obavlja poslove na pripremi i provedbi poziva za dodjelu sredstava u suradnji s Ministarstvom regionalnoga razvoja i fondova Europske unije.

Kako je kazala Sanja Rajaković Pedljo iz Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, u sklopu ITU mehanizma gradovi po prvi puta postaju dio sustava upravljanja i korištenja EU fondova, odnosno posrednička tijela s dodijeljenom akreditacijom.

- Izazov nam predstavlja jačanje kapaciteta za novi ciklus kohezijske politike. Naime, postoje naznake da će se u narednoj financijskoj perspektivi Europske unije za razdoblje od 2020. do 2027. godine sredstva koja se usmjeravaju za razvoj gradova biti i veća, kazala je Rajaković Pedljo, dodavši kako već sada valja početi razmišljati o projektima koji će se prijaviti za financiranje u sljedećoj financijskoj perspektivi Europske unije. Kako bi se budući specifični ciljevi koji će se financirati uskladili s potrebama lokalnih zajednica, Ministarstvo će u izradu nacionalne razvojne strategije uključiti i predstavnike gradova i općina.

Bespovratna sredstva za Benčić

Izrazila je zadovoljstvo što se konferencija o većoj vidljivosti ITU mehanizma u javnosti odvija upravo u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti, otvorenom protekle godine u kompleksu Benčić, čiji će se dijelovi, odnosno Cigleni i T-objekt urediti upravo sa sredstvima ITU mehanizma. Naime, najveći dio sredstva kroz ITU mehanizam Rijeka će dobiti za područje toplinarstva i brownfield investicije, koju predstavlja upravo revitalizacija bivše tvornice Rikard Benčić u budući art kvart.

Tijekom 2017. godine održani su brojni sastanci s nadležnim ministarstvima i tijelima o projektnim prijedlozima i pitanjima vezanima za njihovo sufinanciranje kroz specifične ciljeve ITU mehanizma.

Rezultati navedenih aktivnosti sažeti su u Sporazumu o provedbi ITU mehanizma kojim su definirani termini raspisivanja indikativnih poziva za dodjelom bespovratnih sredstava u 2017., 2018. i 2019. godini. Prvi poziv odnosio se upravo na sufinanciranje strateškog projekta „Revitalizacija kompleksa Benčić – Cigleni i T-objekt“, za koji je u tijeku izravna dodjela sredstava.

Projekti za financiranje

Na konferenciji su predstavljeni i ostali planirani pozivi te projekti koji će se prijaviti za financiranje. O revitalizaciji kompleksa Benčić govorio je pročelnik Odjela za kulturu Grada Rijeke Ivan Šarar, projekt revitalizacije Amerikanskih vrtova i rasadnika Angiolina predstavio je zamjenik gradonačelnika Grada Opatije Emil Priskić, s projektima obnove Crekvine i trga Lokvina u staroj jezgri Kastva sudionike je upoznao predstavnik Ureda gradonačelnika Grada Kastva Krešimir Vidović, Zavičajnu kuću zvončara na Viškovu, kao prvi interpretacijski centar zaštićene nematerijalne baštine u PGŽ-u, predstavila je voditeljica odsjeka ureda načelnice Općine Viškovo Irena Gauš, dok je o projektima obnove kulture baštine Mošćeničke Drage govorio načelnik Općine Mošćenička Draga Rikardo Staraj.

Konferenciji su prisustvovale i voditeljica Direkcija za provedbu integriranih teritorijalnih ulaganja u Gradu Rijeci Nataša Mandić te predstavnici Služba za koordinaciju poslova Urbane aglomeracije Rijeka, osnovane u sklopu Ureda Grada Rijeke kao podrška radu svih tijela urbane aglomeracije i koordinaciju pripreme projektnih prijedloga.

Ovo je tekst iz arhive. Stranice su u međuvremenu redizajnirane. Kreni od početne stranice.