Tekst iz arhive. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.
Izložba „Wom@rts – jednak udio prisutnosti žena u umjetnosti i kreativnoj industriji“ na postamentima na Korzu
Wom@rts je neprofitni projekt suradnje sufinanciran kroz program Kreativna Europa. Iz interdisciplinarne i međusektorske perspektive, Wom@rts se zalaže za ravnopravnu prisutnost žena u umjetnosti, u smislu vidljivosti, promocije i pristupa tržištu. EU projekt Wom@rts sufinanciran je sredstvima EU iz programa Kreativna Europa i Ministarstva kulture Republike Hrvatske uz podršku Studenskog kulturnog centra Sveučilišta u Rijeci i Grada Rijeke.
Rijeka - Na postamentima na Korzu postavljena je izložba „Wom@rts – jednak udio prisutnosti žena u umjetnosti i kreativnoj industriji“. Izložba je dio EU projekta „Wom@rts“ koji okuplja 10 partnera iz 8 zemalja Europske unije i u kojem kao punopravni partner sudjeluje i Akademija primijenjenih umjetnosti u Rijeci, a okosnicu projekta predstavlja svjetski poznato djelo autorice Simone de Beavouir „Drugi spol“, prenosi Grad Rijeka.
Otvorenju izložbe nazočili su Snježana Prijić-Samaržija, rektorica Sveučilišta u Rijeci, Vojko Obersnel gradonačelnik Rijeke, Letricija Linardić, dekanica Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci i voditeljica projekta Wom@rts te Melinda Kostelac, prodekanica za nastavu Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci i umjetnička voditeljica projekta Wom@rts.
-Izložba je prikaz umjetničkih djela nastalih tijekom umjetničkih rezidencija čiji su originali službeno predstavljeni u okviru putujućih izložbi u Litvi, Španjolskoj, Francuskoj, Irskoj i Hrvatskoj, a stavlja naglasak na 32 profesionalne umjetnice iz deset europskih zemalja u području digitalnih medija, umjetničke grafike te ilustracije i stripa, ističu iz Grada, dodajući da je to prilika da se javnost upozna s važnošću projekta posvećenog nadarenim umjetnicama i njihovim djelima upravo na Međunarodni dan žena. Između 2019. i 2021. godine, umjetnička djela proizašla iz umjetničkih rezidencija projekta Wom@rts bit će uključena u putujuću transmedijsku izložbu.
Čestitajući 8. ožujka Međunarodni dan žena, gradonačelnik Vojko Obersnel je podsjetio kako je dobro da se u društvenoj svijesti nešto promijenilo. -Prije 30-ak godina bilo onih koji su nas zvali pogrdnim imenima jer smo dijelili cvijeće ženama na Međunarodni dan žena. Žene su se morale izboriti za svoja prava i još uvijek zastupljenost žena nije dovoljna, odnosno nije onakva kakva bi trebala biti u uređenom društvu. No u Rijeci je normalno da primjerice imamo rektoricu Sveučilišta, dekanicu Akademije primijenjenih umjetnosti, prodekanicu za nastavu, koje su ovdje danas s nama i u tom smislu potvrđujemo da smo postigli tu svijest o jednakom pravu žena, kazao je gradonačelnik.
32 umjetnice iz područja vizualnih umjetnosti, grafike, ilustracije i stripa odgovorile su na revolucionarno djelo Simone de Beauvoir „Drugi spol” objavljeno prije sedamdeset godina. Međunarodna izložba ukupno 32 umjetnice iz preko 10 različitih zemalja premijerno će biti postavljena u Mariboru, a kasnije i kod ostalih projektnih partnera u Vilniusu (Litva), Santiago de Composteli (Španjolska), Grand Angoulême (Francuska), Rijeci (Hrvatska) i Limericku (Irska). U svome se radu umjetnice pozivaju na različita medijska, kulturna i generacijska iskustva, pitajući se o „prirodi” žene, njezinom sudjelovanju u društvu, o vlastitoj povijesti i budućim koracima.
Wom@rts je neprofitni projekt suradnje sufinanciran kroz program Kreativna Europa. Iz interdisciplinarne i međusektorske perspektive, Wom@rts se zalaže za ravnopravnu prisutnost žena u umjetnosti, u smislu vidljivosti, promocije i pristupa tržištu. EU projekt Wom@rts sufinanciran je sredstvima EU iz programa Kreativna Europa i Ministarstva kulture Republike Hrvatske uz podršku Studenskog kulturnog centra Sveučilišta u Rijeci i Grada Rijeke.
Među specifičnim ciljevima programa je stvaranje e-platforme kao novog poslovnog i marketinškog alata za promicanje umjetnica te jačanje kapaciteta sektora. Konkretno, u skladu s prioritetima potprograma Kultura, cilj projekta je podržati akcije koje će umjetnicama omogućiti da internacionaliziraju svoju karijeru i bolje iskoriste digitalne tehnologije.
Opći ciljevi projekta Wom@rts su promicanje uključivanja i jednakog udjela žena u svakodnevnim kulturnim aktivnostima, prepoznavanje i tržišta, ali iz inkluzivne i uravnotežene perspektive prema muškarcima kako bi se izbjegla daljnja diskriminacija, odnosno da žene ne budu prepoznate kao „žene kreatori” ili „žene menadžeri”, već kao „kreatori” ili „menadžeri”.