Jesu li potrošači regulatori tržišta?

Ako potrošači promjenom svojih navika mogu doprinijeti zaštiti okoliša i svojim odlukama o kupnji utjecati na ponudu, jesu li oni slabija strana na tržištu ili regulatori tržišta? 

VIŠKOVO – „Jesu li potrošači regulatori tržišta?“ naziv je panel diskusije održane na Viškovu. Cilj projekta je osvijestiti potrošače da imaju moć pretvoriti kupnju u važno društveno djelovanje. Ako potrošači promjenom svojih navika mogu doprinijeti zaštiti okoliša i svojim odlukama o kupnji utjecati na ponudu, jesu li oni slabija strana na tržištu ili regulatori tržišta? Stoga je panel diskusiju zaključila zamjenica predsjednice Društva Potrošačica Marija Perušić, navodeći da možemo biti osviješteni potrošači odnosno te promjenom svojih navika možemo doprinijeti zaštiti okoliša, stoji u priopćenju Društva Potrošačica s panela kojeg su sufinancirali Primorsko-goranska županija i Općina Viškovo.

Panel diskusiji prisustvovali su predstavnici Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti Andro Marčev i Gordana Kulišić, vijećnik Grada Karlovca Dimitrije Birač, predsjednica Udruge za zaštitu potrošača Grada Karlovca “Korana” Marina Novaković-Matanić te predsjednica i zamjenica Društva Potrošačica, Ana Smoljak i Marija Perušić.

„O obavezama operatora odnosno o pravima korisnika educirala je Gordana Kulišić iz HAKOM-a. Andro Marčev je govorio o prijavi kvara/smetnje. Naglasio je da potrošač ima pravo na umanjenje mjesečne naknade u slučaju trajanja kvara duže od 24 sata, odnosno u slučaju kvara terminalne opreme operatora i ne otklanjanja kvara u roku od 5 dana – pravo na raskid ugovora bez penala. Pravo na raskid u roku od 15 dana – za sve ostale vrste kvarova u mjerodavnosti operatora, a koje nisu otklonjene (izuzev krivnje korisnika, više sile, treće strane…).

Potrošači su saznali da na računala mogu instalirati aplikaciju HAKOmetar, kako bi provjerili brzinu Interneta u nepokretnoj mreži. Također su saznali da ako operator ima svoju infrastrukturu u objektu koji je u vlasništvu fizičke ili pravne osobe, toj osobi mora isplatiti naknadu ako ona podnese zahtjev operatoru za naknadu ili treba izmjestiti svoju infrastrukturu.

Vijećnik grada Karlovca i Karlovačke županije Dimitrije Birač govorio je o odnosu lokalne politike i potrošača i na koji način bi trebalo unaprijediti segment javnih usluga. Naglasio je da potrošači imaju moć utjecati na javne usluge ponajviše jer biraju lokalnu vlast koja je zadužena za javne usluge. Između ostalog, naveo je važnost savjetodavnog tijela i povjerenstva za reklamacije potrošača korisnika javnih usluga i pohvalio Općinu Viškovo po tom pitanju. Naime, Općina nije samo sve regulirala sukladno Zakonu o zaštiti potrošača, već je otišla i korak dalje te u svom Proračunu ima stavku iz koje financira rad udruge za zaštitu potrošača.

Prije par godina napravljen je veliki korak unatrag po pitanju zaštiti prava potrošača. Naime, krajem 2018. godine ukinuto je financiranje četiri velika regionalna savjetovališta. Udruga „Korana“ jedna je od rijetkih udruga koje volonterski daju telefonske savjete potrošačima. Marina Novaković-Matanić istaknula je da se približno 50% upita potrošača odnosi na telekomunikacijske usluge. Predsjednica Udruge „Korana“ predstavila je projekt financijskog opismenjavanja osnovnoškolaca koji su pokrenuli u suradnji s Gradom Karlovcem. Istraživanje koje je 2016. napravila Hrvatska narodna banka pokazalo je da je financijski najviše nepismena populacija mlađa od 19 godina.

S obzirom na to da je Zakonom o zaštiti potrošača zabranjeno oglašavanje namijenjeno djeci, predsjednica Društva Potrošačica Ana Smoljak osvrnula se na marketninške komunikacije. Upravo zbog značaja i prirode djece kao primatelja poruke, ali i onih koji utječu na odluke o kupnji, svih članove uže i šire obitelji, zakonodavac je stao na stranu čvrste zaštite djece i ograničenja mogućih zloporaba u oglašavanju te potencijalne štete kod djece“, navodi se u priopćenju Društva Potrošačica.