Dr. Alenka Brozina: Pripazite na dovoljan unos tekućine jer kada osjetimo žeđ – već smo dehidrirani!

— Organizam ljeti prirodno traži hranu koja je lakša za probavu, bogatu sadržajem vode i minerala (koji se gube znojenjem), i hranu s više vlakana, a manjom količinom masnoća. Mliječni proizvodi s niskim udjelom masti (svježi kravlji sir, jogurt), bolji su izbor ljeti od tvrdih zrelih sireva, istaknula je dr. Brozina.

Rijeka – Kako se ponašati za vrijeme ekstremno visokih temperatura, što piti i jesti, koji su savjeti za kronične bolesnike, što izbjegavati, a što je preporučljivo konzumirati – upitali smo dr. Alenku Brozina, specijalisticu interne medicine, subspecijalisticu kardiolog, savjetnicu u dijetoterapiji i nutricionizmu.

Kako se zaštititi od toplinskog udara?
Izbjegavati boravak na suncu od 10-18 h. Ako se mora izaći, nositi laganu odjeću, svijetlih boja izrađenu od prirodnih materijala (pamuk, lan), sa što manje sintetskih vlakana te obavezno prekriti glavu šeširom širokog oboda ,a oči zaštititi sunčanim naočalama. Napornije fizičke aktivnosti obavljati u jutarnjim ili večernjim satima. Prilikom boravka na plaži, obavezno koristiti sredstva sa zaštitnim faktorom.

Što jesti i piti?
Pripaziti na dovoljan unos tekućine jer kada osjetimo žeđ – već smo dehidrirani! Stoga je potrebno piti do dvije litre tekućine tijekom dana prije nego osjetimo žeđ (posebice starije osobe koje imaju smanjen osjet žeđi). Glavna odrednica pravilne prehrane ljeti je konzumacija lagane hrane čiji su predstavnici voće i povrće.

Savjeti za kronične bolesnike
Posebno pripaziti da se ne izlazi iz kuće za vrijeme velikih vrućina! Obavezno se savjetovati s liječnikom, Ako se koristi medikamentozna terapija (posebice lijekovi kod povišenog krvnog tlaka), za eventualnu korekciju iste, nikako samovoljno ne mijenjati ili isključivati lijekove!

Preporuke za prehranu
Tijekom ljetnih mjeseci izbjegavati masnu, prženu, dimljenu i začinjenu hranu. Prednost dati voću i povrću, a posebice obročnim salatama te ribi i nemasnom mesu peradi – što je temelj mediteranske prehrane, najzdravije prehrane prema brojnim istraživanjima.

Organizam ljeti prirodno traži hranu koja je lakša za probavu, bogatu sadržajem vode i minerala (koji se gube znojenjem), i hranu s više vlakana, a manjom količinom masnoća. Mliječni proizvodi s niskim udjelom masti (svježi kravlji sir, jogurt), bolji su izbor ljeti od tvrdih zrelih sireva.

Alkoholna, gazirana i zaslađena pića, kao i kofeinski napitci samo će pojačati proces dehidracije (gubitka tekućine), zbog toga ih treba zamijeniti vodom, koja može biti i aromatizirana (u svježu vodu dodati kriške svježeg limuna ili naranče, limete, mente), te svježe iscijeđenim voćnim sokovima, te voćnim “smoothie”-ima (kombinacija voća, mlijeka/mliječnog ili biljnog).

Zahvaljujemo dr. Alenka Brozina na preporukama i savjetima. Olakšajmo si visoke temperature maksimalno i uživajmo u ljetu!