Knjiga na nezgodnim mjestima: Razgovor na kamionskom terminalu o “ženskoj” književnosti i pop kulturi s Mašom Grdešić

Broj sudionika na samoj lokaciji je ograničen na 25, a obvezne su prijave na mail prijave.programi@gkri.hr. Susret ćete moći pratiti i uživo kroz prijenos na Facebook stranici Gradske knjižnice Rijeka.

Rijeka – Program Gradske knjižnice Rijeka “Knjiga na nezgodnim mjestima” radi još jednu neviđenu kombinaciju – o ženama književnicima, pop kulturi koja cilja prvenstveno žene, feminizmu, u ambijentu kamionskog terminala na Srdočima, vješto će pričati stručnjakinja za temu i autorica više zanimljivih knjiga Maša Grdešić.

U petak 10. rujna u 19 sati na platou kamionskog terminala na Srdočima/uz terasu Milord puba održat će se novi susret iz ciklusa Knjiga na nezgodnim mjestima Gradske knjižnice Rijeka, a gošća je Maša Grdešić, poznata hrvatska stručnjakinja za pitanja kulture i feminizma.

U ambijentu kamiona Maša će s nama podijeliti misli o književnosti koju pišu žene (posebno autorice poput Elene Ferrante i Sally Rooney) te popularnoj kulturi namijenjenoj ženskoj publici – bit će tu govora o sapunicama, Bridget Jones, Zagorci (…) kao i mnogočemu drugome tematiziranom u posljednjoj Mašinoj knjizi “Zamke pristojnosti – eseji o feminizmu i popularnoj kulturi”, zbirci tekstova koji su većinom ranije objavljeni na portalu za feminizam i popularnu kulturu Muf, a koja će biti osnova razgovora.

Broj sudionika na samoj lokaciji je ograničen na 25, a obvezne su prijave na mail prijave.programi@gkri.hr. Susret ćete moći pratiti i uživo kroz prijenos na Facebook stranici Gradske knjižnice Rijeka.

Iz osvrta na knjigu “Zamke pristojnosti”:

Kao sveučilišna profesorica, književna i kulturna teoretičarka Maša Grdešić navikla je o književnosti i popularnoj kulturi govoriti akademski, iza katedre. Zbirka Zamke pristojnosti: eseji o feminizmu i popularnoj kulturi očekivano je znanstveno utemeljena, no glas u njoj nije nimalo udaljen ni autoritaran. To je glas, prije svega, strastvene čitateljice i gledateljice čije pisanje počinje od pitanja: kako govoriti o našim ljubavima kad su naše ljubavi tekstovi, i to tekstovi koje stvaraju žene, koji se bave ženama i koji su namijenjeni ženskoj publici? Maša Grdešić o ovim temama piše pedantno gradeći svoju argumentaciju, razigranu mnoštvom primjera iz visoke i popularne kulture, da bi onda bez zadrške progovorila o onome što osjeća: o bijesu u susretu sa seksizmom u vlastitoj struci, o inspiraciji koju pronalazi u mlađim feministkinjama, o vatri u mozgu i želucu kad čita Elenu Ferrante i Sally Rooney. Ako pratite popularnu kulturu, promišljate rad, volite (ili mrzite) sapunice, kupujete posteljinu u Ikei, osjećate ili ste osjećali tinejdžersku tjeskobu, i sve to – i još mnogo toga – želite bolje razumjeti, ovi su eseji neophodna literatura. Zamke pristojnosti nadahnut su spoj erudicije i topline, feminističke ljutnje i ranjivosti. Čitajući Mašu Grdešić, osjećamo da nas kroz izazove kapitalističke i patrijarhalne svakodnevice vodi mirna i sigurna ruka, koja ispisuje nešto što je puno rjeđe nego što se čini – knjigu kojoj je stalo do nas.”

Maša Grdešić rođena je 1979. u Zagrebu. Diplomirala je komparativnu književnost i kroatistiku na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, gdje je 2010. doktorirala s temom o hrvatskim ženskim časopisima. Od 2004. zaposlena je na Odsjeku za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Objavila je i knjige: Cosmopolitika. Kulturalni studiji, feminizam i ženski časopisi (Disput, 2013.) i Uvod u naratologiju (Leykam, 2015.). Jedna je od osnivačica i urednica portala Muf (2014.–2018.).

Program “Knjiga na nezgodnim mjestima” Gradske knjižnice Rijeka kroz inovativni sadržajni, prostorni i tehnološki okvir konceptualizira domaću književnost i publicistiku održavanjem specifičnih tematskih razgovornih susreta s književnim i stručnim autorima na nekonvencionalnim urbanim lokacijama na riječkom području omogućujući neposrednije prožimanje zajednice, autora, knjiga i čitanja, a uključujući u razgovor arhitekte, urbaniste, urbane aktiviste. Programom se čitanje promovira na terenu neposredne prakse u zajednici i s ključnom porukom da najveći dometi hrvatske knjiške produkcije trebaju živjeti s ljudima, izvan prostora tradicionalne kulture a ujedno mogu služiti i za promišljanje konkretnih problema i izazova budućnosti.

Program se odvija uz financijsku podršku Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske u sklopu programa koji potiču čitanje i razvoj čitateljske publike u Republici Hrvatskoj za 2021. godinu.