Knjiga za knjigu: Klub mladih Rijeka pokrenuo projekt besplatnih malih knjižnica

Riječ je o besplatnim malim knjižnicama, koje će se postaviti na javnim mjestima s ciljem poticanja čitanja i razmjene knjiga. Kućice su izrađene od visokokvalitetne vodootporne šperploče i višestruko su premazane kako bi odolijevale vremenskim neprilikama, a u njih ugrađena pametna rasvjeta koja se upali po noći i ugasi nakon što netko uzme knjigu i vrati drugu.

Rijeka – Klub mladih Rijeka pokrenuo je projekt male besplatne knjižnice na otvorenom „Knjiga za Knjigu“ u sklopu koje su „kućice za knjige“ već postavljene na četiri lokacije, od ukupno njih 13 koje ih čekaju uskoro u budućnosti.

– Prošle godine, u sklopu Mjeseca hrvatske knjige započeli smo s realizacijom projekta „Knjiga za Knjigu“ u suradnji s Udrugom studenata kroatistike „Idiom“. Zamisao leži u svjetski poznatim projektima “Little Free Library” i “BookCrossing”. Riječ je o besplatnim malim knjižnicama, koje će se postaviti na javnim mjestima s ciljem poticanja čitanja i razmjene knjiga. Postavljanje prve 4 kućice besplatne knjižnice „Knjiga za Knjigu“ je održano sredinom listopada. Knjižnice su postavljene u Dječjem vrtiću Đurđica u Rijeci, u holu Filozofskog fakulteta, ispred Kluba mladih Rijeka te u Hostelu 1W – One World. Ovime smo na najbolji mogući način obilježili početak Mjeseca hrvatske knjige 2018, rekao je Andrej Briščik, predsjednik Kluba mladih Rijeka.

Kazao je kako Klub mladih, u koordinaciji s Odjelom za kulturu Grada Rijeke, pročelnikom odjela za Kulturu Grada Rijeke Ivanom Šararom te odjelom za Komunalni sustav grada Rijeke čeka da se odrede još dodatnih 9 pozicija po Rijeci koje će krasiti kućice besplatne male knjižnice „Knjiga za Knjigu“.

– Projektu su pomogli, i od srca smo im zahvalni, Primorsko-goranska županija, Grad Rijeka, Odjel za kulturu Grada Rijeke s pročelnikom Ivanom Šararom te Sluga Print. U sklopu projekta knjižnice „Knjiga za knjigu“ Kluba mladih Rijeka organizirane su 2 besplatne radionice: stolarska i slikarska na kojima je sudjelovalo 40-ak Riječana i Riječanki, od 7 do 77 godina. Kućice su izrađene od visokokvalitetne vodootporne šperploče i višestruko su premazane kako bi odolijevale vremenskim neprilikama. U kućice je također ugrađena pametna rasvjeta koja se upali po noći i ugasi nakon što netko uzme knjigu i vrati drugu, rekao je Briščik.

Poručio je kako je cilj projekta potaknuti građane i goste grada Rijeke na čitanje i razmjenu knjiga, a zaključio je i kako će ova knjižnica sigurno biti atraktivna turistima, kao i veliki „plus“ za projekt EPK 2020.

– Na ovaj način građani će moći besplatno čitati knjige, a i saznati što čitaju njihovi sugrađani i turisti koji dolaze u Rijeku. Svakako moramo pohvaliti Riječanke i Riječane koji su donirali više stotina knjiga za realizaciju ovog projekta, knjige čekaju na sigurnom do postavljanja preostalih 9 kućica, zaključio je Briščik.