Tekst iz arhive. Stranice su u međuvremenu redizajnirane!

Laburisti o stanju u brodogradnji: Savjetnicima milijuni - radnicima brodograditeljima putne karte za Njemačku @ Rijeka

Laburisti su zatražili da se ispita svako nenamjensko trošenje proračunskih sredstava, isplate dobavljači i kooperanti te stvore garancije da će se na prostorima današnjih brodogradilišta nastaviti brodograđevna djelatnost u pravom smislu riječi. Ukoliko vlasnici nisu sposobni ispuniti ove uvjete, Laburisti očekuju od Vlade RH da se angažira oko brodogradnje u jednakoj mjeri kao i u slučaju Agrokora, pa makar to značilo i vraćanje brodogradnje u državno vlasništvo.

Rijeka -  Tri velika hrvatska brodogradilišta nedavno su izašla iz petogodišnjih programa restrukturiranja, perioda koji je trebao značiti prekretnicu u njihovom poslovanju, odnosno jednostavno rečeno, spas i opstojnost  brodogradnje. Sada, pet godina nakon trenutka u kojem je naša Vlada slavodobitno rekla da je ispregovarala sa EU spas brodogradnje restrukturiranjem kroz privatizaciju, Hrvatski laburisti – Stranka rada postavljaju pitanje je li brodogradnja uistinu spašena, odnosno hoće li će se na navozima naših brodogradilišta i dalje graditi brodovi ili i ova industrijska grana odlazi u povijest, upitali su na današnjoj konferenciji za medije predstavnici laburista - David Bregovac, predsjednik stranke, Vedran Sabljak, član GV Grada Rijeke, Darko Tetec, potpredsjednik stranke te Ćenan Beljulji, član Suda časti stranke.

Kazali su kako trenutačna situacija ne pokazuje da je epilog restrukturiranja u bilo kojem od hrvatskih brodogradilišta pozitivan niti da brodogradnja ima svijetlu budućnost.

- Danas imamo restrukturirana brodogradilišta koja su tehnološki  na razini one od prije pet godina, s upitnom mogućnošću da svojom tehnologijom konkuriraju svjetskim brodogradilištima. Imamo brodogradilišta izašla iz restrukturiranja s ogromnim dugovanjima prema dobavljačima i kooperantima,  čiji vlasnici uvjetuju daljnje financijske injekcije od strane države, unatoč milijardama koje je država već uložila kako bi pripomogla u procesu restrukturiranja. U svim brodogradilištima licitira se sa brojem tehnološkog viška radnika, kao valjda jedinoj mjeri koju su vlasnici sposobni provesti kako bi racionalizirali poslovanje, a nisu svjesni da su stručnost i znanje tih radnika, kojih je sve manje i manje, ostali jedini zalog za nadu u bolje sutra brodogradilišta čiji su vlasnici i za koja su preuzeli obvezu očuvanja brodograđevne djelatnosti, naglasili su Laburisti.

Poručili su kako je u procesu restrukturiranja iz državnog proračuna u brodogradnju uloženo preko 30 milijardi kuna, za koje se ne zna jesu li su potrošene namjenski kako je bilo predviđeno ili se trošilo kako se stiglo.

-  Ono što sigurno znamo, je činjenica da hrvatska brodogradilišta ponovno očekuje jedno neizvjesno razdoblje, koje zahtijeva potpuni angažman svih dionika ukoliko je od državnog interesa zadržavanje brodograđevne djelatnosti u RH. Brodogradnja u Hrvatskoj ima dugu tradiciju, djelatnost je koja otvara vrata razvoju malog i srednjeg poduzetništva, djelatnost koja omogućava napredak kroz suvremene tehnologije koje se u ovoj industrijskoj grani razvijaju praktično na dnevnoj bazi te je neophodno da se nađe interes za njeno očuvanje, kao i očuvanje radnih mjesta, jer bez kvalitetne radne snage sve ostalo je uzalud, rekli su Laburisti, zatraživši da se ispita svako nenamjensko trošenje proračunskih sredstava, isplate dobavljači i kooperanti te stvore garancije da će se na prostorima današnjih brodogradilišta nastaviti brodograđevna djelatnost u pravom smislu riječi.

Ukoliko vlasnici nisu sposobni ispuniti ove uvjete, Laburisti očekuju od Vlade RH da se angažira oko brodogradnje u jednakoj mjeri kao i u slučaju Agrokora, pa makar to značilo i vraćanje brodogradnje u državno vlasništvo.

Ovo je tekst iz arhive. Stranice su u međuvremenu redizajnirane. Kreni od početne stranice.