Cinehill_Festival

Dobitnik ovogodišnje Zlatne palme stiže u Fužine: Jafar Panahi počasni je gost Cinehilla!

Objavio: Nikola Cvjetović

Nakon trijumfa u Cannesu, veliki iranski redatelj primit će počasnu Cinehillovu nagradu Maverick. Uskoro kreće pretprodaja ulaznica po najpovoljnijim cijenama

Fužine - Proslavljeni redatelj, scenarist, producent, a ponekad i glumac Jafar Panahi počasni je gost ovogodišnjeg festivala Cinehill, i time će prvi puta posjetiti festival s kojim je povezan još od vremena kada mu je bilo zabranjeno putovati.
Jedanaest godina otkako je na Motovun Film Festivalu sudjelovao iz pritvora, kao predsjednik tadašnjeg „Žirija u egzilu“, jedan od najvećih živućih iranskih redatelja vraća se na Cinehill – ovaj put glavom i bradom. A sa sobom donosi i Zlatnom palmom nagrađeni najnoviji film Jedan običan incident.

Jafar Panahi jedini je aktivni redatelj koji je ovjenčan glavnim nagradama svih najprestižnijih svjetskih festivala. Od Zlatnog leoparda u Locarnu za film Ayneh, preko Zlatnog lava u Veneciji za Nema medvjeda, Zlatnog medvjeda na Berlinaleu za Taksi, sve do Zlatne palme za Jedan običan incident – Panahi je poznat kao autor filmova na razmeđi stvarnosti i fikcije, jednako društveno kritičkih koliko i autorefleksivnih, a kojima je redefinirao same okvire filmskog izričaja.

Društvena represija i nepravde, neravnopravnost žena, ali i duboki humanizam i humor u pristupu česte su odlike Panahijevih filmova, zbog čega je nerijetko bio izložen političkoj cenzuri, uhićivan i sankicioniran od strane iranskih vlasti. Unatoč tome, nikada nije prestao snimati, nerijetko i skrivenim kamerama, kako bi što dublje i stvarnije prikazao iransku svakodnevicu.

Ove godine, Cinehill napokon ima zadovoljstvo ovog filmskog velikana ugostiti uživo, i tom mu prilikom uručiti počasnu festivalsku nagradu Maverick, koju festival dodjeljuje još od 2008. godine filmašima koji su svojim umjetničkim djelovanjem išli protiv struje, pokazali kinematografsku hrabrost i etički stav prema svijetu te širili granice filmskog izričaja.
„Smisao naše nagrade Maverick odavanje je priznanja filmašima koji su se borili za svoju umjetnost bez ostatka“ komentira direktor Cinehilla Igor Mirković. „Teško je naći autora koji se duže i upornije borio, koji je snimao unatoč svim zabranama i preprekama.“

No vrijednost Panahijevog stvaralaštva daleko nadilazi njegovo društveno djelovanje, naglašava Mirković. „Panahija ne nagrađujemo samo kao disidenta, nego kao veličanstvenog filmaša, sasvim sigurno jednog od najvećih koji se ikada uživo predstavio našoj publici. Kada smo u inboxu vidjeli potvrdu njegova dolaska, bio je to jedan od najuzbudljivijih trenutaka naše festivalske karijere.“ Naravno, s izuzetkom te davne 2014. godine i Žirija u egzilu.

Panahi se tada nalazio u kućnom pritvoru, osuđen zbog „propagandnog djelovanja protiv vladajućeg sustava“. Usprkos 20-godišnjoj zabrani putovanja, snimanja filmova i komunikacije s medijima, ovaj beskompromisni umjetnik nastavio je stvarati filmove koji su uz zajedničke napore međunarodne filmske zajednice pronašli put do globalne publike i kinoplatna (i nagrada) najvećih svjetskih festivala. Neke od metoda navodno su uključivale i krijumčarenje filma na USB sticku skrivenom u torti. Svoj doprinos dao je i Cinehill, koji je ponukan društvenim previranjima, rastom radikalne desnice i pokušajima smanjivanja slobode pojedinca i izražavanja oformio poseban žiri, sastavljen od ljudi koji su zbog svoga djelovanja bili sankcionirani od strane države ili prisiljeni napustiti domovinu.

Bila je to godina kreativnih rješenja – Panahijevo sudjelovanje u žiriju postavilo je pred festivalske organizatore sasvim novu mozgalicu: kako redatelju u kućnom pritvoru dostaviti filmove iz glavnog programa? Zamršeni su putevi društvenog otpora, ispostavilo se – čak i u vrijeme širokodostupnog interneta. Filmovi su tako prvo putovali do posrednika u Francusku, odakle su dalje pronalazili svoj put do slavnog redatelja. “Tehnologija je bila dostupna ali nimalo brza i glatka kako smo navikli danas, pa smo filmove na DVD-ima slali kuririma u Teheran” prisjeća se Igor Mirković.

Godine 2022. Panahi u političkim protestima ponovno završava u zatvoru, a festival u Motovunu šalje poruku podrške uhićenim umjetnicima i otvara program filmom u njegovoj produkcija Put pod noge. Bio je to drugi put da su se veze festivala i proslavljenog filmaša ispreplele ‘na daljinu’.

Ovom prilikom, festivalska će publika moći vidjeti i njegov najnoviji film, Jedan običan incident, koji je ove godine u Cannesu odnio glavnu festivalsku nagradu. Prvi je to Panahijev film od 2006. godine koji je snimljen legalno, nakon poništenja prethodne 20-godišnje zabrane – ali i dalje jednako britke društveno-kritičke oštrice. Riječ je o kompleksnoj drami s elementima trilera, kojom se redatelj vraća „čistoj“ igranoj formi karakterističnoj za njegove rane uratke poput Bijelog balona.
Uz projekciju Jednog običnog incidenta, na festivalu će biti prikazana i retrospektiva Panahijevih ostvarenja, koje će u suradnji s festivalom izabrati sam redatelj.

Svi koji već sada žele osigurati svoje mjesto na projekcijama, mogu nabaviti pakete ulaznica koji od 7. lipnja kreću u prodaju po povoljnijim cijenama: Veliko i Malo brdo. Paketi su u online pretprodaji samo do 7. srpnja, kada kreće i prodaja pojedinačnih ulaznica.

Festival se održava od 22. do 27. srpnja uz potporu Primorsko-goranske županije, Turističkih zajednica Kvarnera i Gorskog kotara, u suorganizaciji s Općinom Fužine.

NAJNOVIJE

DRUŠTVENE MREŽE

Lanterna © Torpedo.media Izrada internet stranica @ More idea