
Objavio: Nikola Cvjetović
Povodom Dana grada Opatije Hrvatski muzej turizma 16. srpnja otvara prvu dionicu stalnog postava „Vila Angiolina – priča o Opatiji“, koji kroz originalne eksponate, arhivsku građu i suvremenu multimediju donosi novu interpretaciju turističkih početaka Opatije.
Opatija – Hrvatski muzej turizma u četvrtak, 16. srpnja, u 20 sati svečano će otvoriti prvu dionicu stalnog postava „Vila Angiolina – priča o Opatiji“. Riječ je o jednom od najznačajnijih muzejskih projekata posljednjih godina kojim se javnosti po prvi put na suvremen i interaktivan način predstavlja bogata povijest vile Angioline, simbola razvoja Opatije u jedno od najpoznatijih europskih klimatskih lječilišta i turističkih odredišta.
Otvorenje će biti održano u povijesnoj vili Angiolini, sjedištu Hrvatskog muzeja turizma, a ujedno je dio programa obilježavanja Dana grada Opatije. Dan nakon otvorenja, u petak, 17. srpnja u 11 sati, zainteresirani posjetitelji moći će sudjelovati na stručnom vodstvu kroz novi postav koje će voditi Vesna Leiner, autorica koncepcije i tekstova izložbe.

Središnja tema postava je upravo vila Angiolina i njezina presudna uloga u nastanku organiziranog turizma na istočnoj obali Jadrana. Kroz niz autentičnih predmeta, arhivskih dokumenata, fotografija i multimedijskih sadržaja posjetitelji će upoznati povijest same vile, njezinih vlasnika te društvenih, kulturnih i političkih okolnosti koje su obilježile razvoj Opatije od privatnog ljetnikovca do mondene turističke destinacije europskog ugleda.
Na realizaciji postava gotovo se dvije godine intenzivno radilo pod vodstvom Vesne Leiner. Tijekom istraživanja prikupljena je vrijedna građa iz brojnih hrvatskih i europskih muzeja, arhiva, knjižnica te privatnih zbirki. Zahvaljujući suradnji domaćih i inozemnih institucija te brojnih stručnjaka, objedinjeni su dosad teško dostupni povijesni izvori koji rasvjetljavaju život obitelji Scarpa, kasnijih vlasnika vile te razvoj opatijskog turizma u vrijeme Austro-Ugarske Monarhije.
Posebno mjesto u postavu zauzima upravo obitelj Scarpa, graditelji vile Angioline. Posjetitelji će moći razgledati originalne portrete i minijature članova obitelji, među kojima se posebno ističe do sada u Hrvatskoj nepoznati portret mlade Angioline Scarpe, žene po kojoj je vila dobila ime, kao i izvornu minijaturu Iginija Scarpe. Prvi put hrvatskoj javnosti bit će predstavljene i fotografije grofa Viktora Pavla Chorinskog i njegove obitelji, jednog od najznačajnijih vlasnika vile.
Izložba donosi i priču o razvoju Parka Angiolina. Posjetitelji će moći upoznati biljne vrste koje su rasle na ovom području prije izgradnje vile, kao i egzotične biljke koje su tijekom desetljeća obogatila obitelj Scarpa i Društvo južnih željeznica. Poseban doživljaj upotpunit će mirisni elementi koji posjetiteljima omogućuju da park upoznaju svim osjetilima.

Jedna od najvećih vrijednosti novog stalnog postava upravo je primjena suvremenih multimedijskih tehnologija. Oživljene i kolorirane povijesne fotografije, interaktivni ekrani, animacije te stereoskopske fotografije omogućit će posjetiteljima potpuno novi pogled na povijest Opatije. Posebno zanimljiv bit će prijenosni stereoskop, uređaj iz sredine 19. stoljeća koji se smatra pretečom današnje virtualne stvarnosti.
Interaktivni sadržaji prilagođeni su svim generacijama. Posjetitelji će moći sudjelovati u igri „Ladica tajni“, poslati personalizirane razglednice ili uz pomoć digitalne tehnologije odabrati odjeću, frizuru i modne dodatke te postati opatijski gosti s kraja 19. stoljeća. Svi tekstovi i multimedijski sadržaji dostupni su na hrvatskom, engleskom, njemačkom i talijanskom jeziku, čime je postav prilagođen i međunarodnim posjetiteljima.
Svečano otvorenje dodatno će obogatiti nastup Kvarteta Veljak, koji je za ovu prigodu pripremio repertoar inspiriran glazbom 19. stoljeća i razdobljem Austro-Ugarske Monarhije. Posjetitelji će moći uživati u djelima obitelji Strauss, Johannesa Brahmsa, Antonija Vivaldija, Wolfganga Amadeusa Mozarta i drugih velikih skladatelja.
Poseban ugođaj otvorenju dat će kostimirani interpretatori povijesnih osoba Iginija i Angioline Scarpa, koji će posjetitelje simbolično vratiti u vrijeme nastanka vile i početaka opatijskog turizma.
Voditeljica realizacije projekta je dr. sc. Nataša Ivančević, autorica koncepcije i tekstova Vesna Leiner, dok je autorica likovnog postava i vizualnog identiteta Nikolina Jelavić Mitrović. U izradi postava sudjelovao je i brojni savjetodavni tim, stručni suradnici i recenzenti iz Hrvatske i inozemstva.
Projekt je realiziran uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske te Grada Opatije, osnivača Hrvatskog muzeja turizma.
Otvaranjem prve dionice stalnog postava Hrvatski muzej turizma započinje novo poglavlje u predstavljanju bogate turističke, kulturne i društvene baštine Opatije, nudeći posjetiteljima jedinstven spoj povijesti, muzejske građe i suvremenih tehnologija.
Vezane vijesti:
OPATIJSKA ZAGONETKA Priča o izgubljenom portretu Angioline Sartorio
Lanterna © Torpedo.media Izrada internet stranica @ More idea