Lista za Rijeku: Gradska uprava i vijećnici trebaju pokazati solidarnost sa sugrađanima pogođenim krizom

Lista za Rijeku predlaže da se zaposlenici gradske uprave i gradskih tvrtki s građanima solidariziraju s 30 posto plaće, a vijećnici sa 100 posto naknade uz rast socijalnog programa i dodatno rasterećenje poduzetnika.

Rijeka – Lista za Rijeku prve antikrizne mjere Grada Rijeke ocjenjuje hrabrima i pravovremenima. Radi se o mjerama koje su obuhvatile sve poslovne subjekte kojima je mjerama Kriznog stožera privremeno zabranjen rad, a obuhvaćaju tromjesečni otpis plaćanja zakupnina za poslovne prostore u vlasništvu Grada Rijeke ili gradskih tvrtki, za korištenje javnih površina za terase i montažne objekte te za zakup zemljišta u vlasništvu Grada Rijeke, otpis naplate komunalne naknade i spomeničke rente te usluga KD Čistoća, kazali su iz riječke političke stranke u priopćenju kojim su predložili niz dodatnih mjera.

– S obzirom da još nije moguće procijeniti ukupni efekt krize i antikriznih mjera, ocjenjujemo da je u ovom trenutku najispravnije sve mjere donositi na tromjesečnoj razini. Jednako tako, smatramo da bi u ovom trenutku, osim rasterećenje poduzetnika i pomoći najugroženijima, prioritet trebali imati i potezi koji će pokazati solidarnost gradske uprave s građanima, poručili su iz Liste za Rijeku.

Predložili su da se na sljedećoj sjednici Gradskog vijeća donesu mjere koje bi vrijedile za travanj, svibanj i lipanj, a koje uključuju smanjenje plaća djelatnicima u gradskoj upravi, javnim ustanovama i trgovačkim društvima u vlasništvu grada za 30 posto (manje postotno smanjenje vrijedilo bi za niže iznosa plaća kako bi se osiguralo da svaki takav djelatnik dobije barem minimalnu plaću), obustavu plaćanja naknada za članstva u Upravnim vijećima javnih ustanova, članstva u Upravama trgovačkih društava u vlasništvu Grada Rijeke te vijećničkih naknada u 100-postotnom iznosu te otpis naplate građanima svih gradskih servisa koji zbog krize nisu u funkciji, kao što su vrtići.

Osim toga, iz Liste za Rijeku predlažu preusmjeravanje sredstava izvorno namijenjenih za održavanje događaja koji se nisu ili neće održati (u djelatnosti kulture, sporta, obrazovanja i sl.) na održavanje  primanja zaposlenih u tim djelatnostima te pomoć poduzetnicima kojima nije dozvoljen rad, a nalaze se u najmu prostora koji nisu u gradskom vlasništvu.

Grad Rijeka trebao bi povećati iznos sredstava za socijalne programe osoba koje su posebno pogođene krizom izazvanom epidemijom koronavirusa, a rebalansom proračuna preusmjeriti dio sredstava planiranih za subvencije TD Rijeka 2020. (smanjena programska aktivnost) i KD Autotrolej (smanjeni intenzitet rada).

Ostali prijedlozi uključuju stvaranje gradske krizne mreže distribucije hrane kućanstvima u svrhu očuvanja javnog zdravlja, hitno osiguravanje prostora na kojem bi OPG-ovi građanima mogli nuditi proizvode, a koji bi zadovoljio mjere zaštite od virusa te pokretanje inicijative za izmjenom Zakona kako bi se u svrhu povećanja socijalnog programa privremeno mogla koristiti i namjenska sredstva komunalne naknade.