Međunarodna konferencija o industrijskoj baštini: Obonva Benčića najkompleksniji projekt u Hrvatskoj @ Rijeka

Konferencija se održava 25. i 26. svibnja, a okupit će stručnjake iz zemlje i inozemstva, a njena ovogodišnja tema je „Obnova industrijskog naslijeđa“.

Rijeka – Osmo izdanje Međunarodne konferencije o industrijskoj baštini otvoreno je na Građevinskom fakultetu u Rijeci u organizaciji udruge Pro torpedo Rijeka, posvećene promicanju i očuvanju riječke industrijske baštine. Konferencija će u dva dana obuhvatiti predavanja, izložbe i obilaske objekata riječke industrijske baštine, a uživa podršku Grada Rijeke, Primorsko-goranske županije, Ministarstva kulture i Sveučilišta u Rijeci.

Na otvorenju konferencije prisutnima su se obratili riječki gradonačelnik Vojko Obersnel, zamjenik župana PGŽ Marko Boras Mandić, rektorica Sveučilišta u Rijeci Snježana Prijić Samaržija, predsjednik udruge Pro Torpedo Rijeka Velid Đekić i predstavnica Ministarstva kulture Biserka Dumbović Bilušić.

Gradonačelnik Obersnel istaknuo je važnost tematike obnove industrijske baštine za Rijeku te njeno bogatstvo koja onemogućava da se obnove baš svi objekti.

– Grad Rijeka je ulagao u istraživačke, konzervacijske i restauracijske radove, a naš najvažniji objekt industrijske baštine, bivša tvornica šećera, ubrzo će biti stavljen u funkciju. Industrijalizacija Rijeke započela je 1752. godine izgradnjom Palače šećerane, jedne od najljepših baroknih palača u Hrvatskoj, koja će nakon obnove postati sjedište Muzeja grada Rijeke, rekoa je gradonačelnik, spomenuvši i da će cijeli kompleks Benčić biti obnovljen, pa će tamo, uz već otvoreni Muzej moderne i suvremene umjetnosti, biti smješteno sjedište gradske knjižnice te Dječja kuća, mjesto kulture i interakcije.

Govoreći o kompleksu Benčić, Biserka Dumbović Bilušić, pročelnica Konzervatorskog odjela u Rijeci, kazala je kako je njegova obnova najkompleksniji projekt koji se u Hrvatskoj dogodio proteklih desetljeća, a u uvodnim obraćanjima navedena je misao o prepoznatljivosti riječkog identiteta upravo zbog svoje neodvojivosti od industrijske baštine. Također, napomenuto je i kako smo svjedoci rastu razumijevanja za restauraciju i očuvanje baštine u praksi, kao i da industrijska baština mora služiti kao temelj znanstvenih istraživanja i inspiracija umjetnosti.

Član organizacijskog odbora konferencije Velid Đekić okarakterizirao je obnovu industrijskog naslijeđa kao goruću temu u Hrvatskoj i svijetu te kako će konferencija biti mjesto gdje će se moći čuti vrijedni podaci, informacije i priče. Đekić, predsjednik udruge Pro torpedo koja ove godine obilježava 15 godina rada, izrazio je zadovoljstvo činjenicom da se konferenciji vraćaju stručnjaci koji su ju posjetili prethodnih godina, kao i njenom privlačnošću za mlađe kolege.

Početno izlaganje u sklopu konferencije održali su pročelnica Konzervatorskog odjela u Rijeci Biserka Dumbović Bilušić, ravnateljica Direkcije za zaštitu i očuvanje kulturnih dobara Grada Rijeke Nikolina Radić Štivić i riječki konzervator Nenad Labus na temu „Budućnost industrijske baštine u urbanom razvoju Rijeke“. Centralni događaj konferencije je današnje predavanje prof. dr. sc. Tvrtka Jakovine o motornom brodu Galeb koje se odvilo u Akvariju Kampusa na Trsatu, a završava sutrašnjim okruglim stolom koji će se također održati na Građevinskom fakultetu.